Teraz jest 22 paź 2021, o 18:47Internet 5G w iPhone

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
 • Autor
 • Wiadomość
Offline

mariusz9a

Administrator

Administrator

 • Posty: 5677
 • Dołączył(a): 20 lip 2008, o 12:42
 • Lokalizacja: Sosnowiec
 • Podziękował : 30 razy
  Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Internet 5G w iPhone

Post22 wrz 2021, o 13:56

pixbirt napisał(a):Zamiast tego, to już chociaż mogłeś najwyżej odnieść się merytorycznie do ostatniego akapitu mojej poprzedniej wypowiedzi, czyli istoty sprawy - na przykład wysokości kosztów licencyjnych, jeżeli kiedykolwiek coś więcej o nich słyszałeś. Oczywiście nie musisz. Nikt nie musi. Podobnie, nie musimy się w czymkolwiek dogadywać.

Ale takich rzeczy nikt nie wie. To są indywidualne umowy między firmami. Jednak logicznie myśląc możesz z dużym prawdopodobieństwem założyć że międzynarodowe korporacje (operatorzy O i T) będą mieć kwotę wielokrotnie niższą niż taki Polkomtel z prostej przyczyny - oni na całym świecie sprzedadzą nieporównywalnie więcej telefonów niż jakiś Plus na polskim rynku. Najwyraźniej jest to na tyle duża kwota że Zygmunt przekalkulował i stwierdził że to się w ogóle nie opłaca. W końcu byl taki okres że Plus sprzedawał iPhona i nie miał go bezpośrednio od Appla a od dystrybutorów trzecich. Widać kupienie telefonu na Polskim rynku po wyższej cenie i odsprzedanie go dalej było bardziej opłacalne niż podpisać umowę z Apple. A Play - tak jak napisał j@n za nim też stoją zagraniczne korporacje, które uważam że mogą ugrać więcej.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Offline
Avatar użytkownika

pixbirt

Początkujący PlusManiak

 • Posty: 13
 • Dołączył(a): 10 wrz 2021, o 19:45
 • Podziękował : 1 raz
  Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Internet 5G w iPhone

Post22 wrz 2021, o 16:05

Naturalnie, możesz mieć rację, że stoi za tym wyłącznie kwestia finansowa. Koszta licencyjne są, a przynajmniej niegdyś były na tyle duże, że dla Polkomtela bardziej opłacalnym było nabywanie iPhone'ów drożej od podmiotów trzecich i ich dalsza odsprzedaż. Jednak za brakiem współpracy może stać również zwykły pragmatyzm. W końcu jest również możliwym, że Polkomtel rozpoczął niegdyś dystrybucję od nabywania urządzenia od podmiotów trzecich dla zwykłego zbadania rynku. To prostsze, niż od razu wiązać się umowami z Apple na pewnie dosyć długi, z góry określony czas. No i mogło być wówczas również tak, że te iPhone'y nie schodziły im jakoś szczególnie, więc odpuścili sobie podejmowanie współpracy z producentem i to na jego niecodziennych w porównaniu z innymi markami warunkach. To też jedynie hipoteza, ale równie możliwa, jak przytoczona przez Ciebie. Opcji może być kilka, ale oczywiście nie dojdziemy do rzeczywistej przyczyny braku współpracy, co mógłby wyrazić jedynie sam Polkomtel.
Offline
Avatar użytkownika

j@n

Początkujący PlusManiak

 • Posty: 27
 • Dołączył(a): 17 cze 2020, o 19:20
 • Podziękował : 10 razy
  Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Internet 5G w iPhone

Post22 wrz 2021, o 18:51

Jeśli Plus w ogóle myśli o wprowadzaniu oficjalnie produktów Apple do oferty (bo narzekania klientów indywidualnych i biznesowych, bo czas zacząć wygaszać 3G i brakuje VoLTE, bo niektóre portale robią czarny PR nagłaśniając niedziałające 5G i zrzucając całą winę na operatora), to teraz jest najlepszy moment.

Teraz jest najlepszy moment za sprawą najlepszego 5G. Do momentu rozstrzygnięcia aukcji to się nie zmieni. Jeśli Polkomtel tego nie zepsuje i zacznie rozwijać 5G na nowych częstotliwościach, to zachowa przewagę na lata. I nie mówię tutaj o teoretycznej przepustowości 1,8Gbps w agregacji 5G2600+5G3600 na zgodnych telefonach. To będzie trudno uzyskać tak jak obecnie 600Mbps. Ale przebicie bariery 1Gbps w testach będzie względnie proste, a u konkurencji bardzo trudne.

Czy plotka okaże się prawdziwa? Przekonamy się za 3 miesiące. Serwis gsm.biz.pl jest ogólnie bardzo rzetelny. eSIM też było plotką, prawie nikt nie wierzył i... oto mamy eSIM wcześniej niż Play.
Offline
Avatar użytkownika

pixbirt

Początkujący PlusManiak

 • Posty: 13
 • Dołączył(a): 10 wrz 2021, o 19:45
 • Podziękował : 1 raz
  Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Internet 5G w iPhone

Post22 wrz 2021, o 22:27

No chyba mnie ostatecznie przekonałeś do pozostania w Plusie. I tak ma najkorzystniejszą ofertę ze wszystkich przy łączeniu usług. No i na pewno nie dostanę nigdzie takich warunków na dwa bogatsze abonamenty i int. mobilny. Z neta to i tak głównie korzystam na lapku pod wifi. Tylko trochę przysłowiowy żal ściska, że praktycznie 20 lat w Plusie, a teraz jakby nie mogę skorzystać z najnowszej technologii, o której wszyscy trąbią i jest tak łatwo dostępna. O kwestii mms to wiedziałem, ale serio nie spodziewałem się, że dla 5G trzeba jakiś licencji w przypadku iP. Przykładowo eSim działa bez trudu, bo gdzieś wyczytałem, że i nawet z tym mogą być kłopoty przy opcji Plus - iPhone.
j@n napisał(a):Czy plotka okaże się prawdziwa? Przekonamy się za 3 miesiące. Serwis gsm.biz.pl jest ogólnie bardzo rzetelny. eSIM też było plotką, prawie nikt nie wierzył i... oto mamy eSIM wcześniej niż Play.

Nawet odnalazłem tę wypowiedź. Oby się to ziściło. :roll:
Offline
Avatar użytkownika

j@n

Początkujący PlusManiak

 • Posty: 27
 • Dołączył(a): 17 cze 2020, o 19:20
 • Podziękował : 10 razy
  Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Internet 5G w iPhone

Post23 wrz 2021, o 01:01

Nikogo nie namawiam, nikogo nie przekonuję. Jednak jako osoba mająca jakieś tam pojęcie o sieci i usługach od strony technicznej próbuję rozjaśniać pewne sprawy. ;-)

Z eSIM jest o tyle dobrze, że GSMA stworzyła jednolitą specyfikację. Zawartość kodów QR i sposób pobierania danych karty z serwera też jest ustandaryzowany. Powinny zatem działać wszystkie urządzenia.

Ale gdyby Apple naprawdę się uparło i zamieściło w kodzie pobierania eSIM fragment typu
Kod: Zaznacz cały
if (carrier == "260-01") // PL - Plus
   throw Exception("Carrier not supported");

to i z eSIM byłyby nici. Przykład może przesadzony, oni raczej sprawdzają listę dozwolonych operatorów (a dla Polski to najogólniej mówiąc 260-02, 260-03 i 260-06), ale - efekt ten sam.

Natomiast dla sieci 5G - taki fragment niestety jest obecny w kodzie systemu, a na liście sieci dozwolonych brakuje 260-01.

Operator ostatnio się rozbudził i wprowadza nowe usługi (a czasami lepiej powiedzieć "nadrabia wieloletnie zaległości") raz za razem. Apple też będzie. Tylko najpierw musi dojść do Cupertino przelew na sporą sumkę. :lol:
Poprzednia strona

Powrót do Internet, LTEKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 17 gości