Jaka najlepsza antena do LTE?

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: zbych_in_flames »

Najbliższe masz 24632 Łodzina, według tej informacji: http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=100 ... 32#p222325 jest tam LTE1800.

Anteny takie jak wcześniej są sugerowane:
zbych_in_flames pisze: Dla LTE1800 wszyscy polecają Cybertecha: http://www.cybertech.com.pl/p115,antena ... -mimo.html albo sorensena: http://sorensen.com.pl/index.html (poszukaj tez na popularnym serwisie aukcyjnym ;-))
przemty
Prawie PlusManiak
Posty: 34
Rejestracja: 16 gru 2011, o 18:56

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: przemty »

A podpowie ktoś czy jest jakaś aplikacja na smartfona pozwalająca ustalić w którym miejscu sygnał będzie najmocniejszy dla anteny?
Bo powiem szczerze miejsce nie jest za ciekawe pod tym względem a stracić dwa dni na ustalanie położenia anteny metodą prób i błędów to nie ma sensu...

I jeszcze jedna sprawa - ponieważ jestem laikiem to proszę o napisanie jakie końcówki potrzebuję na obu końcach kabla aby spiąć antenę z modemem Huawei E3332?
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: zbych_in_flames »

Dowolna aplikacja która pokazuje poziom sygnału w dbm np.: Network cell info Lite. Tylko w przypadku anteny kierunkowej to nie tylko kwestia gdzie jest zamontowana ale tez, w którą stronę jest skierowana.

Huawei E3332 - nie ma takiego modelu.
przemty
Prawie PlusManiak
Posty: 34
Rejestracja: 16 gru 2011, o 18:56

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: przemty »

Mój błąd miało być E3372.

No więc dziś przełożyłem kartę z modemu do telefonu i takie coś otrzymałem.
Czy na podstawie poniższych zrzutów ekranu można określić czy antena zda egzamin no i z jakim nadajnikiem telefon połączył się?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: zbych_in_flames »

A ustawiłeś w telefonie APN: internet? Bez tego karta internetowa w telefonie nie zaloguje się do LTE.

Jeśli nie, to przetestuj jeszcze raz, zarówno w domu jak i będąc na zewnątrz, a jak będziesz miał okazje to podjedź pod BTS'a i zobacz jakie wyniki na aplikacji speedtest.net uzyskasz.
wolraf
Początkujący PlusManiak
Posty: 20
Rejestracja: 31 lip 2017, o 16:42

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: wolraf »

Witam wszystkich forumowiczów. :-)
Prosiłbym o podpowiedzi w sprawie poprawy szybkości Internetu. Korzystam z oferty 40 GB + bez limitu LTE. Mój zestaw to modem ZTE MF823 i router TP-Link Mr3420. Prędkości jakie mi się udaje osiągnąć nie przekraczają 20 Mb/s. nawet w porach późno nocnych, bo oczywiście wiem, że jest to uzależnione od obciążenia BTS w zależności od pory dni. Czasami większą prędkość mam na 3G, niż na LTE. Mieszkam w Kamieńcu Wrocławskim, łączę się z BTS na Wojnowie do którego mam w linii prostej 2,41 km (1800 i 900 MHz). Inne pobliskie nadajniki to Gajków 3,09 km (1800 i 900 MHz), Nadolice Wielkie 4,55 km.(2600, 1800 i 900 MHz) oraz Siechnice 5,36 km (1800 i 900 MHz). Czy do tego zestawu, dokupić jakąś antenę MiMo, wspierającą agregację pasm, czy też lepiej wymienić to co mam na coś nowszego, modem, router. Co byście polecili. Z góry dziękuję za odzew.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: zbych_in_flames »

Podstawowa kwestia to jaki masz teraz poziom sygnału (w panelu admina modemu jest podgląd na Singal streght i cell ID - zakładka status)? Gdzie stoi sprzęt? Jest gdzieś blisko okna skierowanego na BTS'a?

Masz telefon z LTE? Przełóż kartę i przetestuj prędkości pod każdym BTS, stojąc od strony swojego domu, będąc tak z 200m od BTS"a.
Sam modem to już bardzo stary sprzęt jeszcze cat 3.. lepiej by było wymienić już na router z wbudowanym modemem tak jak np.: B525
wolraf
Początkujący PlusManiak
Posty: 20
Rejestracja: 31 lip 2017, o 16:42

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: wolraf »

Przy połączeniu 3G -84-86 dBm, LTE -67-74 dBm
Stoi na parapecie okna, na wprost nadajnika na Wojnowie, przy ul. Strachocińskiej 170 (26001) ID: 33389
Telefon mam z LTE, tylko że w modemie mam starą kartę - dużą, a w telefonie jest gniazdo na, chyba microSim. Plus mi wymieni na mniejszy rozmiar?
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: zbych_in_flames »

wolraf pisze:Przy połączeniu 3G -84-86 dBm, LTE -67-74 dBm
No to poziom sygnału ok, brak tylko info jakie to pasmo, tak w ogóle to 20 Mb/s w szczycie to nie jest zły wynik.
wolraf pisze:Telefon mam z LTE, tylko że w modemie mam starą kartę - dużą, a w telefonie jest gniazdo na, chyba microSim. Plus mi wymieni na mniejszy rozmiar?
A w telefonie masz tez kartę z usługami Plusa bo ja tak to nie trzeba wymieniać, tylko zainstalować aplikacje i przetestować.
wolraf pisze:Stoi na parapecie okna, na wprost nadajnika na Wojnowie, przy ul. Strachocińskiej 170 (26001) ID: 33389
Podaj dla pewności Cell ID z panelu modemu.
wolraf
Początkujący PlusManiak
Posty: 20
Rejestracja: 31 lip 2017, o 16:42

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: wolraf »

zbych_in_flames pisze:A w telefonie masz tez kartę z usługami Plusa bo ja tak to nie trzeba wymieniać, tylko zainstalować aplikacje i przetestować.
Zapomniałem napisać w poprzednim poście, telefon mam w T-mobile, więc muszę włożyć do niego swoją kartę z iPlusa.
zbych_in_flames pisze:Podaj dla pewności Cell ID z panelu modemu.
Nie widzę, żebym coś takiego u siebie miał. Czy chodzi o "Informacje o lokalizacji 826d08?
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: zbych_in_flames »

wolraf pisze:"Informacje o lokalizacji 826d08?
Tak to 33389 Wojnów (826d08 hex to 8547592 /256 = 33389. 8547592 według BTS serach to LTE900, więc max 37,5 Mbps więc Twoje wyniki po 20 Mbps to bardzo dobre wyniki jak na to pasmo. Na tym sprzęcie co masz nie da się wymusić pasma, a na LTE1800 możliwe ze byś uzyskiwał lepsze wyniki ( ale potrzeba testów) najlepszym wyborem była by zmiana na sprzęt z obsługą LTE cat 6 czyli agregacją 2 pasm wtedy mógłbyś korzystać w DL z LTE1800 i 900 jednocześnie np.: Huawei B525. Inna opcja to zakup anteny pod LTE1800 do obecnego zestawu ale nie sądzę by to miało sens.

Dobrze by było wykonać test bliżej BTS będąc w LTE1800, albo jak masz telefon z agregacją to nawet w miejscu zamieszkania.
wolraf
Początkujący PlusManiak
Posty: 20
Rejestracja: 31 lip 2017, o 16:42

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: wolraf »

wolraf pisze:Dobrze by było wykonać test bliżej BTS będąc w LTE1800, albo jak masz telefon z agregacją to nawet w miejscu zamieszkania.
Mam telefon LG V30, ale nie orientuję się, czy posiada agregację. Tylko problem z tą kartą SIM, musiałbym przyciąć tą z iPlusa do nanoSim, bo taką mam w telefonie. Tylko, że ewentualnie jak bym kupił proponowany przez Ciebie router, to z tego co widziałem, tam wchodzi microSim. A nie wiem, czy da się tak wyciąć, żeby później dało się to złożyć. Widziałem na portalu aukcyjnym, że można wyrwać ten router za około 300 zł.
Jakbyś to widział, zamienić kartę w plusie za 25 zł, na nanoSim z ramką microSim i przetestować na telefonie? Czy nie bawić się tylko brać router, ewentualnie później jakby poprawa nie była jakaś spektakularna, dokupić antenę i cieszyć się szybkim Internetem :-)
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: zbych_in_flames »

Spokojnie ten LG ma nawet Cat. 16 :mrgreen:.
wolraf pisze:Czy nie bawić się tylko brać router, ewentualnie później jakby poprawa nie była jakaś spektakularna, dokupić antenę i cieszyć się szybkim Internetem
Nim cokolwiek kupisz lepiej się upewnić robiąc testy. Bo jak nie będzie dużej różnicy to inwestycja może być bez sensu.
wolraf pisze:Tylko, że ewentualnie jak bym kupił proponowany przez Ciebie router, to z tego co widziałem, tam wchodzi microSim. A nie wiem, czy da się tak wyciąć, żeby później dało się to złożyć
Teoretycznie się da, niektórzy tak wycinają, a adapter można kupić za kilka zł.
Bezpłatna wymiana karty SIM przysługuje w przypadku:
- starych kart wyprodukowanych przed 2013 rokiem, które nie obsługują technologii LTE (na rok produkcji wskazuje trzecia i czwarta cyfra numeru seryjnego karty),
Jak masz taką kartę sprzed 2013 to powiedz w salonie ze nie działa ci LTE to może będziesz miał bezpłatnie.
wolraf
Początkujący PlusManiak
Posty: 20
Rejestracja: 31 lip 2017, o 16:42

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: wolraf »

zbych_in_flames pisze:Nim cokolwiek kupisz lepiej się upewnić robiąc testy.
Oto one. Kupiłem starter Plusa za 1 zł w Żabce i nie musiałem nic przycinać. Tylko włożyłem nanoSim do tacki. Te screeny są z pomiarów przy oknie, gdzie stoi router z modemem.
Załączniki
Capture+_2018-10-02-21-10-22 (2).png
Capture+_2018-10-02-21-09-21 (2).png
wolraf
Początkujący PlusManiak
Posty: 20
Rejestracja: 31 lip 2017, o 16:42

Re: Jaka najlepsza antena do LTE?

Post autor: wolraf »

Cd testów.
Dodam, że prędkości jakie jeszcze osiągnąłem w speedteście wynosiły RX -7,15 i 17,9 TX - 7,776 i 9,92
Załączniki
Capture+_2018-10-02-21-16-33 (2).png
Capture+_2018-10-02-21-09-04 (3).png
ODPOWIEDZ