Zmienny zasięg LTE w jednej lokalizacji

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
AdamP
Nowy
Posty: 9
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 8 gru 2017, o 12:15

Zmienny zasięg LTE w jednej lokalizacji

Post autor: AdamP »

Witam.
Na początek kilka podstawowych informacji:
* mieszkam w odległości ok 250 metrów w linii prostej od BTS-a 28682,
* korzystam z modemu e3372 bez żadnych dodatkowych anten.

Problem polega na tym, że co jakiś czas doświadczam problemów nie tylko z prędkością, ale także z zasięgiem. Moc sygnału (podaję za programem Top_netinfo v 3.65) zmienia się od -109dBm do -61dBm (oczywiście, kiedy spada – spada także prędkość). Ciekawostka polega na tym, że czasami pomaga kilkukrotne wyjęcie i włożenie karty SIM do modemu lub poruszenie kartą wewnątrz modemu. Myślałem, że winny jest modem (styki albo coś innego), ale przez tydzień miałem pożyczony router z wbudowanym modemem i problem był ten sam (też pomagało czasami wyjęcie i ponowne włożenie karty). Czy winna może być karta SIM? Nie widać na jej powierzchni uszkodzeń (wytartych blaszek, etc.).

A może pomoże wymiana sprzętu? Chętnie zamieniłbym modem na router z wbudowanym modemem i ewentualnie anteną zewnętrzną (z miejsca, gdzie internet jest używany, nie widać BTS-a, ale z dachu budynku już tak). Jaki sprzęt wybrać?
Zależałoby mi na routerze z dodatkowym wejściem WAN i portami RJ-45.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Zmienny zasięg LTE w jednej lokalizacji

Post autor: zbych_in_flames »

AdamP pisze:mieszkam w odległości ok 250 metrów w linii prostej od BTS-a 28682,
A co to za BTS bo w żadnym wykazie go nie widzę?
AdamP
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 8 gru 2017, o 12:15

Re: Zmienny zasięg LTE w jednej lokalizacji

Post autor: AdamP »

zbych_in_flames pisze:
AdamP pisze:mieszkam w odległości ok 250 metrów w linii prostej od BTS-a 28682,
A co to za BTS bo w żadnym wykazie go nie widzę?
CID: 28682, LAC: 31961, Wronki - ul. Myśliwska.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Zmienny zasięg LTE w jednej lokalizacji

Post autor: zbych_in_flames »

No to ten BTS ma oznaczenie 32316.

Pozwolenia są na LTE1800 i LTE800, więc jeśli oba pasma działają (zapytaj i potwierdź w oficjalnym wątku) to by pasowało do tego co opisujesz ;-), a dokładnie modem skacze między pasmami, LTE1800 to gorszy sygnał LTE800 to ten lepszy.

Więc albo wymuś konkretne pasmo albo jak masz jakiś niedługi kabel USB to połóż modem bliżej okna, albo rzeczywiście kup router, najlepiej z obsługą LTE-A (np.: B525) który ustawisz w miejscu gdzie uzyskujesz najlepszy sygnał.
amstat
Początkujący PlusManiak
Posty: 11
Rejestracja: 6 mar 2016, o 13:09

Re: Zmienny zasięg LTE w jednej lokalizacji

Post autor: amstat »

Wejdź w ustawienia modemu i wybierz pasmo LTE ręcznie na to które będzie szybsze.
AdamP
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 8 gru 2017, o 12:15

Re: Zmienny zasięg LTE w jednej lokalizacji

Post autor: AdamP »

zbych_in_flames pisze:Pozwolenia są na LTE1800 i LTE800, więc jeśli oba pasma działają (zapytaj i potwierdź w oficjalnym wątku) to by pasowało do tego co opisujesz ;-), a dokładnie modem skacze między pasmami, LTE1800 to gorszy sygnał LTE800 to ten lepszy.
Niestety to mnie chyba przerasta. Próbowałem i w weekend i dzisiaj, ale jakiekolwiek próby niestandardowych ustawień kończą się brakiem połączenia. :-(
zbych_in_flames pisze:Więc albo wymuś konkretne pasmo albo jak masz jakiś niedługi kabel USB to połóż modem bliżej okna, albo rzeczywiście kup router, najlepiej z obsługą LTE-A (np.: B525) który ustawisz w miejscu gdzie uzyskujesz najlepszy sygnał.
Akurat od strony masztu nie mam okna, tylko minimum dwie dość grube ściany. Dlatego myślałem o antenie na dachu.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Zmienny zasięg LTE w jednej lokalizacji

Post autor: zbych_in_flames »

Do wymuszenia pasma spróbuj zainstalować LTEwatch: http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php

Nawet jeśli nie masz okna bezpośrednio na BTS to sprawdź czy nie ma lepszego poziomu sygnału. Sygnał ulega odbiciu więc niewykluczone, że będzie w jakimś stopniu lepiej.
AdamP
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 8 gru 2017, o 12:15

Re: Zmienny zasięg LTE w jednej lokalizacji

Post autor: AdamP »

Niestety z LTEwatch wcale nie można uzyskać połączenia.
Nie wiem czy to nie jest spowodowane tym, że jako Adddress IP/HOST jest wpisane domyślnie 192.168.8.1, a ja pod tym adresem nie mam modemu. Modem jest podłączony przez USB, ale nie mam do niego dostępu przez WWW.

Biegania po mieszkaniu z modemem próbowałem i różnice są niewielkie. Maszt z "mojego poziomu" zasłaniają mi inne budynki. Dopiero z dachu go widzę.

Przyglądałem się zaproponowanemu w tym wątku routerowi B525, a także ZTE286, które są w podobnych cenach. Któryś z nich z anteną zewnętrzną powinien chyba rozwiązać problem? Przy takiej odległości (około 250-300 metrów od nadajnika) wystarczy antena +7dBi czy jest sens dołożyć do +16dBi?
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Zmienny zasięg LTE w jednej lokalizacji

Post autor: zbych_in_flames »

Tak, w Twojej sytuacji tak naprawdę wystarczy tylko przenieść punkt odbioru sygnału, czyli antena nie musi mieć dużego zysku.

Sprawdzałeś jak duża różnica jest w poziomie sygnału na dachu, a wewnątrz budynku? Pytanie tez czy anteny (sektor BTS'a) są skierowane mniej więcej w Twoją stronę? Najlepiej wykonaj test na jakimś telefonie z zainstalowaną aplikacją Network Cell info lite i wrzuć screeny z pomiarów w domu/mieszkaniu i z dachu.
AdamP
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 8 gru 2017, o 12:15

Re: Zmienny zasięg LTE w jednej lokalizacji

Post autor: AdamP »

Kupiłem router B525 i zainstalowałem antenę na dachu. Wygląda znacząco lepiej. Mam nadzieję, że tak już zostanie. Dziękuję za pomoc i życzę wesołych Świąt!
Załączniki
Aktualny zasięg
Aktualny zasięg
ODPOWIEDZ