Windows 10 komunikat Insert SIM

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
mateoeo
Nowy
Posty: 7
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 28 sty 2021, o 20:22

Windows 10 komunikat Insert SIM

Post autor: mateoeo »

witam,

mam problem z internetem mobilnym na kartę z Plusa. Karta SIM działa bez problemu w telefonie, natomiast w komputerze jest jakby niewidoczna, w windows 10 cały czas widoczny jest tekst "Insert SIM". Sprawdziłem w komputerze inną kartę SIM (play na kartę) i działa bez zarzutu.

Modem zainstalowany w laptopie to Snapdragon X7 4G LTE DW5811e, laptop Dell Precision 3510.

Zgodnie z informacją z obsługi technicznej play, spróbowałem wymiany karty SIM (odpłatnej) oraz podkładania kartki żeby zwiększyć grubość karty. Niestety wszystko z tym samym rezultatem.

W przypadku karty play od razu pojawia się nazwa operatora, a w ustawieniach możliwe jest wprowadzenie parametrów takich jak np. APN (chociaż wszystko działa od razu bez wprowadzania parametrów ręcznie). Natomiast w przypadku karty Plus nie dzieje się zupełnie nic.

Sterowniki są aktualne, restart Windowsa nic nie zmienia.


Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc, czy sugestie.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Windows 10 komunikat Insert SIM

Post autor: mariusz9a »

Tak tylko dla formalności podpytam... Modem na pewno nie posiada blokady SIMLock?
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
mateoeo
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2021, o 20:22

Re: Windows 10 komunikat Insert SIM

Post autor: mateoeo »

Prawdę mówiąc nie przyszło mi do głowy, to jest modem wewnętrzny w laptopie. Spytam sprzedawcy.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Windows 10 komunikat Insert SIM

Post autor: mariusz9a »

Możesz jeszcze spróbować odinstalować całkowicie ten modem i zainstalować ponownie. Chyba, że już tego próbowałeś?
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
mateoeo
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2021, o 20:22

Re: Windows 10 komunikat Insert SIM

Post autor: mateoeo »

Sprzedawca mówi, że nie ma szans, żeby był simlock, zwłaszcza, że modemy pochodzą zza granicy. Przeinstalowanie, ani wybór innych sterowników nie pomaga niestety. Wszystko wygląda mi na to jakby karta sim nie była jakby obsługiwana.
Zupełnie nic się nie dzieje. Próbowałem szukać błędów w windowsowym event viewer, ale nie ma tam żadnych informacji związanych z WWAN
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Windows 10 komunikat Insert SIM

Post autor: zbych_in_flames »

Zgodnie z informacją z obsługi technicznej play, spróbowałem wymiany karty SIM (odpłatnej)
Na karcie Plusa jest ustawiony PIN ( standardowo nie powinien być) ale jeśli jest to wyłącz przez ustawienia w telefonie.
W sensie obsługa Play sugerowała byś wymienił kartę Plusa dobrze rozumiem?
mateoeo pisze:Sprzedawca mówi, że nie ma szans, żeby był simlock, zwłaszcza, że modemy pochodzą zza granicy.
Tzn kupowałeś sprzęt na wolnym rynku czy u operatora?
mateoeo
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2021, o 20:22

Re: Windows 10 komunikat Insert SIM

Post autor: mateoeo »

Sprzęt kupowałem na wolnym rynku, nie od operatora. Wymianę karty SIM sugerowała Pani z Plusa, ale nie była pewna czy to rozwiąże problem, bo stara miała 2 miesiące. Zastanawiające jest to, że obie karty z Plusa zachowują się tak samo. Co do numeru pin, to ani w starej karcie, ani w nowej nie był ustawiony.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Windows 10 komunikat Insert SIM

Post autor: mariusz9a »

A masz jeszcze jakąś inną kartę SIM z Plusa, ale w sensie usług głosowych? Np na jakiś abonament albo pre-paid? Można by jeszcze taką włożyć do modemu i sprawdzić czy ją widzi. Albo karty z T-Mobile, Orange?
To jest jakieś coś dziwnego z tym modemem:D Pomimo obsługi karty z Play, coś mam wrażenie że jest coś nie tak z modemem:-(
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
mateoeo
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2021, o 20:22

Re: Windows 10 komunikat Insert SIM

Post autor: mateoeo »

Dobry pomysł, spróbuję z numerem plusa w poniedziałek
mateoeo
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2021, o 20:22

Re: Windows 10 komunikat Insert SIM

Post autor: mateoeo »

Internet działa bez problemu z inną kartą SIM plusa, telefon na abonament.
Obie karty to nano sim, wkładane do komputera w tej samej ramce powiększającej do micro sim.

podsumowując:
- Plus, karta sim z 11 2020, internet na kartę - nie działa
- Plus, karta sim z 01 2021, internet na kartę - nie działa
- Plus, telefon na abonament - działa
- Play, telefon na kartę - działa

podejrzewam, że może te stare karty sim są innej grubości. Ale próbowałem z podłożeniem kartki pod kartę sim (sugestia pana z pomocy technicznej plus) i nie pomogło. Patrząc gołym okiem, karty są tej samej grubości. Może zmieniła się jakaś techlogia czy parametry kart, których modem nie obsługuje?
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Windows 10 komunikat Insert SIM

Post autor: mariusz9a »

Nic się nie powinno zmienić - karty SIM są wykonywane (a przynajmniej powinny) według odpowiednich norm i powinny być wszystkie takie same.
Już niewiele mi przychodzi rozwiązań do głowy... Może jeszcze spróbuj wyczyścić styki chipu na karcie SIM. Jeśli będziesz to robić alkoholem, to potem wytrzyj kartę żeby nie zostały smugi po alkoholu. Może spróbować podłożyć kilka warstw papieru, żeby docisk był jeszcze większy... Przedmuchać gniazdo SIM w modemie.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
mateoeo
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2021, o 20:22

Re: Windows 10 komunikat Insert SIM

Post autor: mateoeo »

Ufff znalazłem rozwiązanie problemu. Przykleiłem kartę SIM poczwórną warstwą taśmy malarskiej do plastikowej szufladki na kartę SIM. Ciężko wchodzi do gniazda, ale działa jak należy.

Zastanawiam się jeszcze, bo pan ze wsparcia technicznego plus mówił, że można zamówić grubszą kartę sim (nie pamiętam nazwy tego standardu). Tylko że obawiam się, że wówczas mógłby być problem z włożeniem karty do telefonu. Być może lepiej "nie ruszać jak działa".

Cała sytuacja jest dziwna, czemu inne karty (w tym również od plus) takich zabiegów nie wymagają? Być może nowe są cieńsze?

Tak czy inaczej dziękuję bardzo wszystkim za pomoc!
ODPOWIEDZ