Dobór najlepszego bts

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
arckadius
Początkujący PlusManiak
Posty: 24
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 23 cze 2021, o 06:45

Dobór najlepszego bts

Post autor: arckadius »

Witam. Korzystam z internetu za pomocą sprzętu odu idu 300 od Polsatu cyfrowego. Moja lokalizacja nie jest wymarzoną. Spora odległość od większej cywilizacji. Chcę zamontować antenę kierunkową i ustawić na jak najlepszy nadajnik. Doradźcie proszę. Załączam fotkę z moimi współrzędnymi.
Załączniki
received_3986396824741847.jpeg
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1240
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Dobór najlepszego bts

Post autor: zbych_in_flames »

A teraz coś łapiesz? Podaj cell ID z panelu admina to będziemy wiedzieć z czym się łączysz,
arckadius
Początkujący PlusManiak
Posty: 24
Rejestracja: 23 cze 2021, o 06:45

Re: Dobór najlepszego bts

Post autor: arckadius »

Cell ID - 8269064
Internet łapię,ale jakość pozostawia wiele do życzenia. Kontrolka na odu jest zielona czyli według instrukcji sygnał słaby.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1240
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Dobór najlepszego bts

Post autor: zbych_in_flames »

Łączysz się z 32301 Jaraczewo - gm. Szydłowo, Wielkopolskie maszt Plusa na terenie Bazy Obrotu Rolnego i Skupu.

Jeśli możesz jakoś jeszcze przestawić IDU inaczej na zewnątrz tak by była bardziej w prostej linii i z mniejszą liczby przeszkód to w pierwszej kolejności to sprawdź.
arckadius
Początkujący PlusManiak
Posty: 24
Rejestracja: 23 cze 2021, o 06:45

Re: Dobór najlepszego bts

Post autor: arckadius »

A powiedzcie mi proszę czy stosując antenę zewnętrzną najlepiej umocować ją jak najwyżej?
Obecnie mam ją przymocowaną na poziomie niewiele wyższym niż fabryczny odu-idu 300.
Obecny odczyt parametrów jest na foto.
Załączniki
parametry.jpg
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1240
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Dobór najlepszego bts

Post autor: zbych_in_flames »

arckadius pisze:A powiedzcie mi proszę czy stosując antenę zewnętrzną najlepiej umocować ją jak najwyżej?
Jeśli to możliwe to tak, w tym że wypadku ODU masz ten plus ze możesz uniknąć straty na długość kabla, ogólnie najlpiej jakby antena byłą zamontowana tak by w prostej lini nie było żadnych przeszkód zasłaniających stacje (drzewa itp) ale wiadomo nie zawsze jest to możliwe. Obecne wyniki poziomu sygnału jak na odległość są ok + łapiesz LTE+ jakie wyniki masz na speedtest?
arckadius
Początkujący PlusManiak
Posty: 24
Rejestracja: 23 cze 2021, o 06:45

Re: Dobór najlepszego bts

Post autor: arckadius »

Odległość w linii prostej do nadajnika to ok 20 km,tereny ogólnie zalesione także ciężko wybrać ścieżkę bez przeszkód
Załączniki
test.1.jpg
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1240
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Dobór najlepszego bts

Post autor: zbych_in_flames »

Nie wiem o której godzinie ten test robiony, ale jak na taką odległość to wyniki bardzo spoko.

Co do anteny to patrz na RSRP i RSRQ w panelu admina, zmieniaj pozycje/wysokość i sprawdzaj czy te parametry się poprawiają (im bliżej 0 tym lepiej) i metodą prób i błędów dobierz najlepszą pozycje.
arckadius
Początkujący PlusManiak
Posty: 24
Rejestracja: 23 cze 2021, o 06:45

Re: Dobór najlepszego bts

Post autor: arckadius »

Dziękuję ,będę próbował z ustawieniami anteny.
A proszę mi powiedzieć czy taką pozycję anteny warto jeszcze wynieść wyżej niż mam to na foto?
Załączniki
bts2.jpg
bts1.jpg
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1240
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Dobór najlepszego bts

Post autor: zbych_in_flames »

No jest stosunkowo nisko, bardzo możliwe, że lepszy poziom sygnału by był gdyby była zamontowana na wysokości komina, ale to kwestia do sprawdzenia.
arckadius
Początkujący PlusManiak
Posty: 24
Rejestracja: 23 cze 2021, o 06:45

Re: Dobór najlepszego bts

Post autor: arckadius »

Witam ponownie.
Mogę prosić o informację. Udało mi się wynieść antenę jeszcze trochę wyżej. Jakość połączenia według mnie poprawiła się jeszcze bardziej i dodatkowo bardzo często wskakuje poziom czterech kresek zasięgu (na 5) Chciałbym spytać o kontrolkę na obudowie. Mimo że jakość połączenia jest zauważalnie lepsza to kolory zmieniają się nieraz jak w kalejdoskopie. Od fioletowej przez niebieską do zielonej. Czy sugerować się tymi kolorami i szukać jeszcze lepszej lokalizacji czy nie zaprzątać sobie tym głowy bo to nie jest żaden wyznacznik.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1240
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Dobór najlepszego bts

Post autor: zbych_in_flames »

arckadius pisze:Od fioletowej przez niebieską do zielonej.
Czyli sygnał nie jest najwyraźniej stabilny i skacze od bardzo dobrego (fioletowy) do średniego (zielony), możesz coś pokombinować jeszcze z ustawieniem anteny, może też zmieniać się pasmo podstawowe między 2600 a 1800 i stąd rozstrzał, trudno powiedzieć bez inf oz panelu admina - tam musisz tez w takich sytuacjach obserwować czy zmienia się pasmo podstawowe i parametry RSRP/RSRQ i SINR.
arckadius
Początkujący PlusManiak
Posty: 24
Rejestracja: 23 cze 2021, o 06:45

Re: Dobór najlepszego bts

Post autor: arckadius »

Gdy skieruję antenę na Trzciankę to są dwie stacje:
bliższa BT33564 gdzie jest więcej pasm LTE 900 / 1800 / 2600 / 2600TDD
ciut dalsza BT32187 z pasmami LTE 900 / 1800 / 2600
Która lokalizacja będzie korzystniejsza,bo obie są w sumie nie daleko od siebie?
Czy można przyjąć że antena przejmie sygnał silniejszy i stabilniejszy?
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1240
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Dobór najlepszego bts

Post autor: zbych_in_flames »

Jeśli nie ma żadnych przeszkód w formie ukształtowania terenu itp to połączysz się z stacją. która będzie miała silniejszy sygnał.
ODPOWIEDZ