Internet 5G w iPhone

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
pixbirt
Początkujący PlusManiak
Posty: 13
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 10 wrz 2021, o 19:45

Internet 5G w iPhone

Post autor: pixbirt »

Witam,

Tydzień temu w piątek zdążyłem przedłużyć ofertę abonamentową. Nawet rozmawialiśmy z konsultantem, że jestem w zasięgu 5G, posiadam od niedawna iPhone 12 i teraz to już w ogóle będzie super. Nie muszę przy tym wymieniać karty sim na kolejną, gdyż dotychczasowa jest jak najbardziej ok dla odbioru 5G. No i dziś nadszedł pierwszy dzień nowej aktywacji.. Iphone zupełnie nie widzi 5G. Dzwonię na infolinię, gdzie usłyszałem jedynie dosłownie "To nie będzie działać na iphonie, bo Plus ma inne 5G..". Wymownie. Już nie wchodziłem w polemikę, że chodzi o zakresy 5G, które de facto iPhone obsługuje. Dopiero później powertowałem inne tematy forum, gdzie zebrałem szczątkowe informacje odnośnie braku certyfikatów/autoryzacji dla iPhone.
Czy naprawdę nie można tego jakoś uruchomić? Wystarczy, że i tak bronię się ze zmianą operatora dla numerów przez jedynie słaby sygnał internetu mobilnego w mojej okolicy, mimo odległości od masztu do 3 km. Brak możliwości korzystania z oferowanych usług to już niejako gwóźdź do trumny.

EDIT:
No i już niejako wiadomo. iPhone'y z 5G obsługują również pasmo 5G Plusa - 2600. Problem nie leży także w starej karcie sim, gdyż na zupełnie nowej wszystko jest identycznie tak samo. Po wyeliminowaniu wszelkich możliwości, o których mowa w sieci, udało się dotrzeć wreszcie do sedna sprawy. Mianowicie w 5G działają tylko te urządzenia Apple, które pochodzą z dystrybucji Plusa.. :shock: Taką odpowiedź uzyskałem w salonie, a została potwierdzona w rozmowie pomiędzy sprzedawcą salonowym, a konsultantem. Czy naprawdę w dobie powszechnej cyfryzacji, znikomych przypadków stosowania blokady simlock i innych ograniczeń przez popularnych operatorów, takie rozwiązanie jest konieczne? Czy można jakkolwiek obejść tę kwestię? Dotychczas to niestety sam Plus zniechęca mnie do korzystania z jego usług po kilkunastu latach, skoro nie ma możliwości używania usługi, którą mi co dopiero sprzedał z szeregiem zapewnień odnośnie jej włącznie.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: mariusz9a »

Nawet na tych kupionych w Plusie nie będzie działać. Apple blokuje działanie 5G w Plusie. Tak samo jak i blokuje VoLTE. Niestety Apple jest firmą która od operatorów oczekuje płacenia haraczu aby ich telefony działały. Mi osobiście się nie podoba takie podejście, ale co kto lubi...
Gdzieś na portalu branżowym wyczytałem że sytuacja ma się zmienić po nowym roku. Oficjalnie Plus ma być wspierany przez Apple. Podobno informacja sprawdzona, ale ile w tym prawdy to nie mam pojęcia.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
pixbirt
Początkujący PlusManiak
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2021, o 19:45

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: pixbirt »

Dziękuję za odpowiedź.
mariusz9a pisze:Nawet na tych kupionych w Plusie nie będzie działać. Apple blokuje działanie 5G w Plusie. Tak samo jak i blokuje VoLTE.
Rozumiem, że każdy jest tylko człowiekiem i pan w salonie mógł się pomylić, szczególnie że kilkukrotnie podkreślił brak większego zaznajomienia z iPhone'em. Tylko jeżeli ten sam pan połączył się z jakimś superkonsultantem, to po co ten drugi wprowadza ludzi w błąd :roll:
mariusz9a pisze:Niestety Apple jest firmą która od operatorów oczekuje płacenia haraczu aby ich telefony działały. Mi osobiście się nie podoba takie podejście, ale co kto lubi...
Nie przesadzajmy, to na pewno zbyt za duże słowo. Jakoś inni w kraju i na świecie nie mają z tym problemu, jeśli jest rzeczywiście jakaś opłata, a tutaj nagle aż haracz.. ;-) Niestety to trochę wręcz komiczne. Nota bene w ubiegłym roku około 26% z aktywnych komórek na polskim rynku stanowiły właśnie iPhone'y, ale co tam.
mariusz9a pisze:Gdzieś na portalu branżowym wyczytałem że sytuacja ma się zmienić po nowym roku. Oficjalnie Plus ma być wspierany przez Apple. Podobno informacja sprawdzona, ale ile w tym prawdy to nie mam pojęcia.
Mistrzostwo. Uwielbiam takie przysłowiowe wróżenie z fusów. Z jednej strony informacja sprawdzona, a z drugiej strony nikt nic nie wie. Nawet najpopularniejsze na świecie wyszukiwarki ;-) No to w końcu jak jest? Proszę uprzejmie o konkretne źródło.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: mariusz9a »

pixbirt pisze:Nie przesadzajmy, to na pewno zbyt za duże słowo. Jakoś inni w kraju i na świecie nie mają z tym problemu, jeśli jest rzeczywiście jakaś opłata, a tutaj nagle aż haracz.. Niestety to trochę wręcz komiczne. Nota bene w ubiegłym roku około 26% z aktywnych komórek na polskim rynku stanowiły właśnie iPhone'y, ale co tam.
Ale tak jest. Aby Apple był certyfikowany należy za to zapłacić Apple. Dodatkowo trzeba się zobowiązać do prowadzenia na swój koszt kampanii reklamowych dla Apple oraz zobowiązać się do ilości sprzedawanych sztuk. Inaczej płaci się karę. Niestety taka jest prawda. Plus do tej pory nie godził się na płacenie haraczu dlatego ma blokadę od Apple. Nie dość że same telefony są drogie i zarabiają na tym kupę kasy, to jeszcze kupę kasy musi wyłożyć sam operator - trochę bieda...
pixbirt pisze:Mistrzostwo. Uwielbiam takie przysłowiowe wróżenie z fusów. Z jednej strony informacja sprawdzona, a z drugiej strony nikt nic nie wie. Nawet najpopularniejsze na świecie wyszukiwarki No to w końcu jak jest? Proszę uprzejmie o konkretne źródło.
Pojawiła się taka informacja od redaktorów gsm.biz.pl pod jednym z ich artykułów.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
pixbirt
Początkujący PlusManiak
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2021, o 19:45

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: pixbirt »

mariusz9a pisze: Ale tak jest. Aby Apple był certyfikowany należy za to zapłacić Apple. Dodatkowo trzeba się zobowiązać do prowadzenia na swój koszt kampanii reklamowych dla Apple oraz zobowiązać się do ilości sprzedawanych sztuk. Inaczej płaci się karę. Niestety taka jest prawda. Plus do tej pory nie godził się na płacenie haraczu dlatego ma blokadę od Apple. Nie dość że same telefony są drogie i zarabiają na tym kupę kasy, to jeszcze kupę kasy musi wyłożyć sam operator - trochę bieda...
Nie znam szczegółów współpracy, a zwłaszcza realnych kwot, więc ciężko mi się kompleksowo odnieść. Jednakże z drugiej strony wciąż nie ma co przesadzać ze słowem "haracz". Primo nieistotne raczej, kto jak zarabia na swoich urządzeniach. Udział ich urządzeń w rynku (około 26% w ubiegłym roku) powinna wręcz zachęcać do współpracy. Secundo skoro prawie wszyscy inni dookoła w kraju i na świecie mogą, to raczej są to znikome kwoty, a nie istny haracz. Choćby tacy malutcy jak jakieś "pleje" mogą, a taki lider technologiczny nie.. :roll: Już lepiej napisać wprost, że szefostwo Polkomtela nie upatruje interesu ze współpracy z Apple bądź z innego powodu nie szuka jej i tyle. Nie ma co jednak zaraz snuć teorie, że to jakby wina Apple, że to jakiś haracz i tylko jeden, akurat gigant polskiego rynku jest rycersko nieugięty.. :roll: a ta cała miernota dookoła już tak :lol: i np. jakoś nie prowadzi tych wielkich kampanii dla Apple i nigdzie nie ma mowy o ukaraniu ich jakkolwiek :roll:
mariusz9a pisze: Pojawiła się taka informacja od redaktorów gsm.biz.pl pod jednym z ich artykułów.
O losie.. z całym szacunkiem do mediów, ale nie przesadzajmy. Pół biedy, gdyby ktoś jeszcze sporządził artykuł w tym temacie. Jednak wypowiedzi pod nim (w domyśle komentarze) to darujmy sobie. Nie ma co na nich jakkolwiek bazować. Poza tym po co szukać wypowiedzi podmiotów trzecich. Moderacja tego forum to w końcu część Polkomtela i bez trudu wskaże oficjalne stanowisko Plusa. Ewentualnie samo Apple wyda takowe stanowisko.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: mariusz9a »

A jak to nazwać inaczej jak nie haracz? Wykorzystują swoją pozycję na rynku i tyle. Prawda jest taka że nie ma na świecie drugiej tak pazernej firmy jak Apple (no może Google ze swoimi Pixelami też blokuje funkcje w krajach spoza oficjalnej dystrybucji, ale to trochę inna sytuacja). Możesz się z tym nie zgadzać, ale rzeczywistość jest taka a nie inna. Jakoś w innych markach wszystko działa i nic nikomu nie trzeba płacić :roll:
pixbirt pisze:Moderacja tego forum to w końcu część Polkomtela i bez trudu wskaże oficjalne stanowisko Plusa. Ewentualnie samo Apple wyda takowe stanowisko.
Zachęcam do lektury regulaminu. Powinieneś go przeczytać przy rejestracji - zaakceptowałeś go. Bo chyba nie masz pojęcia gdzie jesteś i ostro dopasowujesz pod siebie rzeczywistość :roll: także trochę popłynąłeś z tym stwierdzeniem :-( ja co najwyżej reprezentuje swoje osobiste stanowisko.

Stanowisko Apple jest znane - zapłać nam a dodamy twoją sieć do certyfikowanych. Co tu chcesz więcej poznawać? Specjalnie bystrym nie trzeba być, żeby zauważyć że Zygmunt nie widzi w tym korzyści dla siebie i dlatego jest jak jest. A Apple jest tak olbrzymią firmą że stawia warunki jakie chce. Kara? Za co? Kto im zabroni tak robić? To ich urządzenia i oni decydują jak działają. Myślisz że kogoś tam obchodzi to że zablokowali coś w jakimś Plusie? Nie chcą płacić to nie działa i nikt tam za klientami tej sieci płakał nie będzie. I nie są to żadne teorie tylko tak to w Apple działa. Nie rozumiem dlaczego nie jesteś w stanie tego zaakceptować. Plus nie jest siecią dla urządzeń Apple i nigdy nie był - od zawsze wiadomo że nie zabulili za certyfikację a iphony sprzedawali z dystrybucji firm trzecich żeby uniknąć durnych warunków stawianych przez Apple.
pixbirt pisze:O losie.. z całym szacunkiem do mediów, ale nie przesadzajmy. Pół biedy, gdyby ktoś jeszcze sporządził artykuł w tym temacie. Jednak wypowiedzi pod nim (w domyśle komentarze) to darujmy sobie. Nie ma co na nich jakkolwiek bazować.
Ale czy ktoś na tym bazuje? Napisałem Ci tyle co wiem. Jakbyś zapytał w oficjalnym dziale Plusa to pracownik by Ci odpisał że nie posiada takich informacji. Ja Ci pisze to co wiedzą Ci co mają dojścia do pewnych decyzyjnych osób w Polkomtelu, z zaznaczeniem że ja nie wiem na ile to pewna informacja - ponoć pewna, ale ja za nią nie ręczę bo ja z tymi ludźmi nie rozmawiałem. Będzie wiadomo oficjalnie to i pewnie ktoś artykuł napisze :-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
pixbirt
Początkujący PlusManiak
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2021, o 19:45

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: pixbirt »

Dobrze, niech już będzie że haracz :roll: :mrgreen: a ja nie wiem, gdzie jestem, a na dodatek dopasowuję rzeczywistość :lol: Nie ma to jak argumentum ad personam, gdy na temat niezbyt wiele do powiedzenia :-| Wybacz, nie chce mi się szerzej odpowiadać na całość, a szczególnie ten wywód o stanowisku Apple po środku, jakbym ja miał cokolwiek z tego na myśli :shock: :roll: Oczywiście, ze Apple nic nie obchodzi, jak komuś się nie podobają ich warunki, co jest wręcz truizmem przy ich pozycji. Mnie chodziło jedynie o to, że tutaj przeczytałem jakby na siłę dorabianą teorię, czemu taki lider komórkowy nie ma współpracy z Apple, a nasze inne sieci (niby takie gorsze, "biedniejsze", z mniejszą liczbą klientów) mają. Jak i prawie wszystkie na świecie.
To niech sobie Polkomtel jako jedyny nieuciśniony nie płaci rzekomego "haraczu" :lol: i temat wyczerpany.
mariusz9a pisze: Ale czy ktoś na tym bazuje? Napisałem Ci tyle co wiem. Jakbyś zapytał w oficjalnym dziale Plusa to pracownik by Ci odpisał że nie posiada takich informacji. Ja Ci pisze to co wiedzą Ci co mają dojścia do pewnych decyzyjnych osób w Polkomtelu, z zaznaczeniem że ja nie wiem na ile to pewna informacja - ponoć pewna, ale ja za nią nie ręczę bo ja z tymi ludźmi nie rozmawiałem. Będzie wiadomo oficjalnie to i pewnie ktoś artykuł napisze :-)
:shock: :shock: :shock: No w końcu wypowiedziałeś się na dany temat i wskazałeś, na czym bazujesz. :shock: :shock: :shock:
j@n
PlusManiak
Posty: 66
Rejestracja: 17 cze 2020, o 19:20

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: j@n »

Dorzucę swoje trzy grosze, bowiem sprawa jest bardzo ciekawa, a pod pewnymi względami nawet absurdalna.

Przede wszystkim nie ma co płakać, narzekać i sypać emotikonami. Nierówności między sieciami jeszcze chyba nigdy nie były tak duże. Jedna nie ma certyfikacji Apple, jedna nie ma eSIM, inna ma - ale tylko w abonamencie. Tylko jedna obsługuje ViLTE/ViWiFi. Jedna nie ma EVS, z kolei międzyoperatorskie EVS nie działa między wszystkimi, które samo EVS mają. Jedna ma technicznie najlepsze 5G, znacznie wyróżniające się na tle innych. Jedna ma czat RCS, który jest niekompatybilny z czatem RCS pozostałej trójki...

Można tak wymieniać i wymieniać. Każdy wybiera tego operatora, u którego działają najbardziej interesujące go usługi. Niestety, nie ma operatora idealnego.

Jeśli chodzi o Apple, 26% procent udziałów na polskim rynku od razu wydaje mi się przeszacowane. Chętnie poznam źródło. Sprawdziłem na gs.statcounter.com. Owszem, Apple ma 26% udziałów... ale na świecie. W Polsce jest to zaledwie 6%!

Zanim skrytykuję monopolistyczną postawę Apple (nie chodzi tylko o certyfikację), zwróćmy uwagę na to, jak absurdalnie przebiega wdrożenie większości nowoczesnych usług, np. VoLTE, VoWiFi i RCS. Tak źle nie było jeszcze nigdy w historii. Rozmów w 2G i 3G w ogóle nie trzeba konfigurować - działają na absolutnie każdym urządzeniu. Internet to kilka pozycji jak np. APN. SMS to numer centrum. MMS to adres i port (ewentualnie maksymalny rozmiar). To wszystko można skonfigurować ręcznie, po konfiguracji działa na każdym urządzeniu (nawet MMS w Plusie na Apple).

A teraz VoLTE. Prawdopodobnie około setka parametrów (nigdzie publicznie nie widziałem dokładnej specyfikacji opisanej w przystępny sposób). Co gorsza - zaszyta w oprogramowaniu telefonu. Nie da się dodać ręcznie. Nie da się przekopiować z dowolnego innego. Nie da się pobrać z internetu jak profil eSIM. Wszystko zależy od łaski producenta telefonu. To jest po prostu standaryzacyjny koszmar! Tak samo VoWiFi.

Napiszę krótko: bez dobrej woli Apple VoLTE w Plusie nie zadziała na iPhone, bo producent musi dodać konfigurację w oprogramowaniu. Ale blokada 5G (tak jak kiedyś LTE), które żadnej konfiguracji nie wymaga to już chamstwo ze strony Apple. Sieć 5G Plusa zgodna z specyfikacją 3GPP? Tak. Telefon iPhone zgodny z 3GPP? Powinien być, ale jak widać - nie, skoro nie działa z siecią w pełni zgodną z normami. I wszystkie żale w tej kwestii należy kierować do Apple.

A tu kilka innych kwestii, które świadczą o nadużywaniu monopolistycznej pozycji Apple. Kilka jest nawet tematem procesów sądowych w niektórych krajach:
- blokowanie operatorów 5G (kiedyś LTE) mimo, że sieci są zgodne ze specyfikacją 3GPP
- brak możliwości instalacji dowolnych aplikacji z pliku. Tylko te ze sklepu App Store.
- brak możliwości instalacji innych sklepów z aplikacjami. Tylko App Store.
- blokada płatności HCE. Tylko Apple Pay.
- ograniczenie dostępności narzędzi deweloperskich. Chcesz napisać własną aplikacją na Androida? Oficjalne środowisko dostępne na Windowsa, Linuxa i Maca - wybierz to, co lubisz. Chcesz napisać własną aplikacją na iPhona? Kup Maca.
- ograniczanie małych twórców w sklepie z aplikacjami. Wrzucasz coś do Google Play? Zapłać jednorazowo 100zł i wrzucaj ile chcesz. Konto dożywotnie. Wrzucasz coś do App Store? Płać 400zł rocznie.

Widać, że Apple wyciąga kasę tam, gdzie tylko się da. Dużo kasy. Nie dziwię się, że jedyny polski operator nie chce płacić za certyfikację. Globalne korporacje jak O i T zawsze dogadają się z innymi globalnymi korporacjami, a Play... cóż, nigdy polski nie był. Natomiast nasz polski Plus i Apple - dla tych 6% klientów po prostu się nie opłaca.
Awatar użytkownika
imarcin0409
PlusManiak
Posty: 109
Rejestracja: 17 wrz 2021, o 22:10
Lokalizacja: /home

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: imarcin0409 »

j@n, dobrze to ująłeś, ja to jeszcze widzę tak, kiedyś były simlocki i brak zmiany operatora, teraz jest coś gorszego, niż to wspomniane przeze mnie, te wszelkiego rodzaju utrudnienia i różnice u operatorów, które mogą bardziej zniechęcać.

Ech, kiedyś to wszystko było prostsze, i komu to przeszkadzało ;) ?
Pozdrawiam,
imarcin0409

Obrazek
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: mariusz9a »

pixbirt pisze:mariusz9a napisał(a):
Ale czy ktoś na tym bazuje? Napisałem Ci tyle co wiem. Jakbyś zapytał w oficjalnym dziale Plusa to pracownik by Ci odpisał że nie posiada takich informacji. Ja Ci pisze to co wiedzą Ci co mają dojścia do pewnych decyzyjnych osób w Polkomtelu, z zaznaczeniem że ja nie wiem na ile to pewna informacja - ponoć pewna, ale ja za nią nie ręczę bo ja z tymi ludźmi nie rozmawiałem. Będzie wiadomo oficjalnie to i pewnie ktoś artykuł napisze


No w końcu wypowiedziałeś się na dany temat i wskazałeś, na czym bazujesz.
A Ty sam dorobiłeś sobie teorię że to oficjalne stanowisko Polkomtela bazujące na komentarzu pod artykułem na jakimś branżowym portalu - tego dotyczy ta wypowiedź :roll:
j@n pisze:Ale blokada 5G (tak jak kiedyś LTE), które żadnej konfiguracji nie wymaga to już chamstwo ze strony Apple. Sieć 5G Plusa zgodna z specyfikacją 3GPP? Tak. Telefon iPhone zgodny z 3GPP? Powinien być, ale jak widać - nie, skoro nie działa z siecią w pełni zgodną z normami. I wszystkie żale w tej kwestii należy kierować do Apple.
I co jest w samo sedno sprawy - nic dodać nic ująć... Zapłać "haracz" to ci odblokujemy - żenada :evil:
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
pixbirt
Początkujący PlusManiak
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2021, o 19:45

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: pixbirt »

mariusz9a pisze: A Ty sam dorobiłeś sobie teorię że to oficjalne stanowisko Polkomtela bazujące na komentarzu pod artykułem na jakimś branżowym portalu - tego dotyczy ta wypowiedź :roll:
Chill ;-) przecież i czegoś takiego nie napisałem, a z mojej wypowiedzi wprost wynika, że jeżeli istnieje oficjalne stanowisko Plusa, to jako moderator na pewno bez trudu takie wskażesz (choćby np. linkiem). Nic podobnego, że Ty je wyrażasz, czy komentarz pod jakimś artykułem. I to stanowisko tylko w temacie, czy podejmują/przygotowują podjęcie współpracy z Apple. Mnie o jakiekolwiek inne nie chodziło. Podobnie, gdyby Apple wypuściło informację tego typu o współpracy z Plusem (choć to mało prawdopodobne, bo to raczej jedynie operator by rozgłaszał takie rzeczy).
mariusz9a pisze: Stanowisko Apple jest znane - zapłać nam a dodamy twoją sieć do certyfikowanych. Co tu chcesz więcej poznawać? Specjalnie bystrym nie trzeba być, żeby zauważyć że..
To też było zbyteczne. Jednak chill ;-) spokojniej czytać i będzie jasne, co kto ma na myśli, a co znów powtórzyłem w tym poście.
j@n pisze:Jeśli chodzi o Apple, 26% procent udziałów na polskim rynku od razu wydaje mi się przeszacowane. Chętnie poznam źródło. Sprawdziłem na gs.statcounter.com. Owszem, Apple ma 26% udziałów... ale na świecie. W Polsce jest to zaledwie 6%!
j@n pisze:Widać, że Apple wyciąga kasę tam, gdzie tylko się da. Dużo kasy. Nie dziwię się, że jedyny polski operator nie chce płacić za certyfikację. Globalne korporacje jak O i T zawsze dogadają się z innymi globalnymi korporacjami, a Play... cóż, nigdy polski nie był. Natomiast nasz polski Plus i Apple - dla tych 6% klientów po prostu się nie opłaca.
Jest to co prawda detal, ale sorka..sam wprowadziłem w błąd z pośpiechu, to wyprostuję. Przykład pierwszy z brzegu z podanym źródłem badania: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... ei-samsung
Udział iPhone'ów na polskim rynku w ubiegłym rynku wynosił 18%. Po pierwsze przepisałem z rozpędu wartość dla Xiaomi, a po drugie chodzi oczywiście o wszystkie iPhone'y, gdy my rozmawiamy tu o nich w kontekście 5G (a więc najnowszych modelach).

Sumując..niech będzie, że to i jakiś "haracz", chociaż to trochę słabe wytłumaczenie. Nie rozpatruję tego jakkolwiek w kontekście Apple, a z punktu widzenia operatora i to w porównaniu z innymi. Nasz lider technologii nie znajduje, bądź może w ogóle nie szuka funduszy na licencję, gdy prawie wszyscy inni je mają. Pamiętam przy tym, że w przypadku innych sieci często stoją za nimi wielcy gracze komórkowi z innych państw. Mógłbym w zupełności odnieść się do sprawy, gdyby było wiadomym, jak duże są to kwoty. Gdyby były rzeczywiście jakieś niebotyczne dla Polkomtela to istotnie można mówć o swoistym haraczu. Jeśli jednak Polkomtel byłby w stanie je bez trudu ponieść i wręcz mieć z tej współpracy zyski, które zarazem pokrywałyby spokojnie koszty licencji, to chyba zgodzicie się, że to trochę niezrozumiałe działanie, rzutujące na sporą część klientów Plusa. Miłego dnia
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: mariusz9a »

Nie dogadamy się chyba. Każdy interpretuje wszystko pod siebie :-D
pixbirt pisze:z mojej wypowiedzi wprost wynika, że jeżeli istnieje oficjalne stanowisko Plusa, to jako moderator na pewno bez trudu takie wskażesz (choćby np. linkiem)
Z Twojej wypowiedzi wynika raczej to:
pixbirt pisze:Moderacja tego forum to w końcu część Polkomtela i bez trudu wskaże oficjalne stanowisko Plusa.
Ale
mariusz9a pisze:Zachęcam do lektury regulaminu. Powinieneś go przeczytać przy rejestracji - zaakceptowałeś go. Bo chyba nie masz pojęcia gdzie jesteś i ostro dopasowujesz pod siebie rzeczywistość
Więc powtórzę, moderacja i administracja nie ma nic wspólnego z Polkomtelem. To tacy sami Użytkownicy jak i Ty i prezentują co najwyżej swoje stanowisko. Także to, że ktoś pełni jedną z w/w funkcji nie oznacza że jest alfą i omegą i bez problemów będzie wskazywać jakieś linki do stanowisk operatorów (ja nawet nie wiem czy takie istnieje). Jak ktoś takie zna to wskaże, ale nie wymaga się tego od nikogo. Poza tym:
mariusz9a pisze:Jakbyś zapytał w oficjalnym dziale Plusa to pracownik by Ci odpisał że nie posiada takich informacji.
I takie jest jakieś stanowisko od operatora, które wielokrotnie było tu powtarzane przez Specjalistów Plusa. Ale czy to można traktować jako stanowisko oficjalne - myślę że nie. o takie stanowisko musiałbyś wystąpić do biura prasowego operatora.
Ja przedstawiłem Ci stanowisko nieoficjalne ponoć potwierdzone przez redaktorów innego portalu. To się doczepiłeś jak rzep psiego ogona :-D A ja myślę że to ciekawa informacja, i być może tak będzie że zacznie wszystko działać po nowym roku. Ale wszystko to nadal gdybanie. I tyle tylko wiemy.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
pixbirt
Początkujący PlusManiak
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2021, o 19:45

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: pixbirt »

Nie wierzę.. Nie jest tak, że każdy interpretuje pod siebie. Wystarczy czytać wprost i sens jest jeden. No ale..żeby to sam moderator urządzał jakieś nadinterpretacje, a zarazem odbiegał od istoty sprawy, zapychając forum.. :roll: Bywa
Zamiast tego, to już chociaż mogłeś najwyżej odnieść się merytorycznie do ostatniego akapitu mojej poprzedniej wypowiedzi, czyli istoty sprawy - na przykład wysokości kosztów licencyjnych, jeżeli kiedykolwiek coś więcej o nich słyszałeś. Oczywiście nie musisz. Nikt nie musi. Podobnie, nie musimy się w czymkolwiek dogadywać.
Dla podkreślenia bez uszczypliwości - Twoje osobiste zdanie już poznałem, że Polkomtel po prostu nie płaci tego jakiegoś "haraczu", jak to ująłeś. Moje jest takie, że prawdopodobnie na luzie stać Polkomtel na taką współpracę, skoro inni w Polsce i na świecie bez trudu do niej przystępują, a przyczyna jej braku leży gdzieś indziej. Nie jest to w końcu zubożały "gracz". Podkreślam, że są to moje przypuszczenia, bo nie znam kwot. Postawa Polkomtela rzutuje na sporą część klientów, którzy zarazem używają iPhone'ów. W końcu wszyscy operatorzy prześcigają się w rozwiązaniach technologicznych i jeżeli Polkomtel nie podejmuje współpracy z takim Apple może z własnego widzimisię (a zarazem stać go bez trudu na nią) to już na pewno nie jawi mi się jako jakikolwiek lider. Innymi słowy, nie jawi mi się, gdyż nie podejmuje współpracy (jak inni bez trudu) z jednym z największych producentów, gdy zapewne bez trudu stać go na taką współpracę. Odstąpiłbym zupełnie od swojego zdania (które oczywiście obecnie w dużej mierze bazuje na przypuszczeniach i porównaniu z innymi), gdyby okazało się, że rzeczywiście koszty licencyjne to jakieś 50% bądź o zgrozo może więcej udziałów w zyskach. Wówczas sam uznałbym przysłowiowo, że z punktu widzenia Polkomtela gra nie jest warta świeczki. Co więcej, pewnie koszty o takiej wysokości sam nazwałbym swoistym haraczem.
Niezmiennie życzę dobrego dnia.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2021, o 13:12 przez pixbirt, łącznie zmieniany 1 raz.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: zbych_in_flames »

pixbirt pisze:Jest to co prawda detal, ale sorka..sam wprowadziłem w błąd z pośpiechu, to wyprostuję. Przykład pierwszy z brzegu z podanym źródłem badania: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... et="_blank
Udział iPhone'ów na polskim rynku w ubiegłym rynku wynosił 18%. Po pierwsze przepisałem z rozpędu wartość dla Xiaomi, a po drugie chodzi oczywiście o wszystkie iPhone'y, gdy my rozmawiamy tu o nich w kontekście 5G (a więc najnowszych modelach).
W Q4 2020, a nie całym roku i to sprzedaż w tym okresie... :roll:
Patrząc na to, że to miesiące po premierze nowego modelu to wyniki są zawsze wyższe.

Dla porównania Q32020 i udział już tylko 2,4% (tylko ze już rynek ogólnoświatowy) :lol:
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... et="_blank

Q2020 Polska 9%: https://techno-senior.com/2020/08/05/ca ... et="_blank
pixbirt
Początkujący PlusManiak
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2021, o 19:45

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: pixbirt »

zbych_in_flames pisze:
pixbirt pisze:Jest to co prawda detal, ale sorka..sam wprowadziłem w błąd z pośpiechu, to wyprostuję. Przykład pierwszy z brzegu z podanym źródłem badania: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... et="_blank
Udział iPhone'ów na polskim rynku w ubiegłym rynku wynosił 18%. Po pierwsze przepisałem z rozpędu wartość dla Xiaomi, a po drugie chodzi oczywiście o wszystkie iPhone'y, gdy my rozmawiamy tu o nich w kontekście 5G (a więc najnowszych modelach).
W Q4 2020, a nie całym roku i to sprzedaż w tym okresie... :roll:
Patrząc na to, że to miesiące po premierze nowego modelu to wyniki są zawsze wyższe.

Dla porównania Q32020 i udział już tylko 2,4% (tylko ze już rynek ogólnoświatowy) :lol:
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... et="_blank

Q2020 Polska 9%: https://techno-senior.com/2020/08/05/ca ... et="_blank
No widzisz, istotnie popełniłem błąd. Niestety zbyt krótka przerwa w pracy. Dzięki za sprostowanie. Może później będę mieć czas na odnalezienie rzeczywistego wyniku rocznego. Również Tobie miłego dnia.
ODPOWIEDZ