Realne GT master edition 5g i brak 5g w plusie.

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Realne GT master edition 5g i brak 5g w plusie.

Post autor: mariusz9a »

Marcin83 pisze:Jako ciekawostke dodam ze ten netmonster na karcie plusa raportuje ze jestem na LTE(pomimo że w telefonie jest ikona 5G w zasięgu oraz w speed teście.). A gdy włoże starter T-mobile to zgłasza 5G.
Bo w T 5G działa na zasadzie NSA DSS czyli współdzielenia pasma 5G z pasmem LTE. Tam 5G jest pokazywane nawet jak nie masz do niego dostępu. W Plusie masz prawdziwe 5G NSA, dlatego pokazuje tylko dane z "kotwicy" LTE. Informacje o 5G wyczytasz tylko z menu serwisowego telefonu albo jakimś lepszym programem np G-NetTrack Pro (płatny i to ok 70zł, nie wiem jak działa wersja darmowa bo nie miałem) i tam znajdziesz wszystkie parametry samego sygnału z 5G (w tym przypadku pasma n41) jak i "kotwicy" LTE.

Z tymi prędkościami to bardzo dziwna sprawa. Raczej nie wierze żeby aż tak 5G się nagle zapchane zrobiło :roll: Także pozostaje zaś zgłoszenie do weryfikacji po stronie sieci.

PS. Jakiś pechowy przypadek jesteś - dopiero co naprawili i zaś się sypnęło :-(
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
robbo2k
Prawie PlusManiak
Posty: 43
Rejestracja: 31 paź 2021, o 19:41

Re: Realne GT master edition 5g i brak 5g w plusie.

Post autor: robbo2k »

Netmonster przy 5G Plusa wyświetla na przemian dane LTE i 5G "w menu Live" zmienia się zawartość co ok 1 sekundę zobacz uważnie.

G-Mon Pro pokazuje stan 5G cały czas pod stanem kotwicy. Przy DSS jest podobnie a jak jest napis Disconnected to znaczy ze twoja taryfa nie pozwala (w G-Mon jest napis restricted) .
Jak nie pozwala w Plusie na 5G to nie widać danych 5G wcale tutaj karta Netia która nie ma 5G

Tak jak niżej wygląda obecność 5G dla DSS 2100 gdy taryfa nie pozwala.

Brak adresu stacji Plusa bo nie ma w publicznych bazach :) bo to tajna pikokomórka w tajnej Bazie :)
(po CID nie trudno zgadnąć gdzie, ci co wiedzą)

Będę "na mieście dzisiaj" to wrzucę jak wygląda 5G w Plusie w netmonster i G-Mon.

Obrazek
robbo2k
Prawie PlusManiak
Posty: 43
Rejestracja: 31 paź 2021, o 19:41

Re: Realne GT master edition 5g i brak 5g w plusie.

Post autor: robbo2k »

Zgodnie z obietnica. Widok netmonster przy działajacej 5G plusa.
na przemian wyswietlaja sie dwa ponizsze ekrany. Tutaj widac LTE + sile sygnalu 5G
(pod druga karta plusa która siedzi tylko w 4G)

Widać tez agregacje CA na karcie z 5G 20+20+20 czyli LTE1800+2x20MHz NR

Obrazek

a tutaj NCI (CID) i częstotliwość 5G (2594,550MHz) z ARFCN. Nie wiem jak zweryfikować CID w 5G bo nie widze zadnej bazy z która można by taki CID (NCI) skorelować.

Obrazek
robbo2k
Prawie PlusManiak
Posty: 43
Rejestracja: 31 paź 2021, o 19:41

Re: Realne GT master edition 5g i brak 5g w plusie.

Post autor: robbo2k »

Marcin83 pisze:Otrzymałęm taką odpowiedź z reklamacji:

Kilkanaście minut później jak sprawdzałem(pojawila sie ikona 5G) to na speed tescie miałem po ponad 300mbit/s.:)
Obrazek

Wieczorem, jak poszedłem na spacer z psem, kilka bloków dalej sprawdziłem na otwartej pzrestrzeni i....ledwo 10mbit ciągnie.
Niestety tak jest również do dzisiaj w miejscu gdzie 24h temu miałem po ponad 300mbit :(

Nie wiem czy to aktywowanie bonusu "100zł na 60 dni" nie sprwawiło że coś te ustawienia znowu sie nadpisały itp. Ikona 5G widoczna w obu miejscach nadal.

Co ciekawe, jak deaktywuje 5G w telefonie to na zwyklym LTE mam po 100mbit.
Znowu bede do nich pisał ale słabo to wygląda coś.
Jako ciekawostke dodam ze ten netmonster na karcie plusa raportuje ze jestem na LTE(pomimo że w telefonie jest ikona 5G w zasięgu oraz w speed teście.). A gdy włoże starter T-mobile to zgłasza 5G.


Tak czy inaczej dzieki za pomoc. Moim zdaniem to 5G u nas wymaga jeszcze dużo pracy wdrożeniowej.
No to wyjaśniam jest ikona 5G, jest 5G na ekranie speedtest i jest zawrotne 7Mb/s Prawda?

Obrazek

Taka sytuacja ma miejsce jak telefon wykrywa sygnał sieci 5G z innej stacji bazowej niz ma kotwice LTE.
W tym wypadku chodzi o to ze sygnał 5G jest ze stacji Warszawska 80 w Sochaczewie a sygnał 4G ze stacji Stadionowa 4 która owego 5G nie posiada. Podczas testu ZAWSZE wtedy zrzuca do LTE ze stacji gdzie jest kotwica. Nie ma obecnie możliwości ciągnięcia 5G z innej stacji niz jest kotwica LTE1800. Na 100% miałeś taka sytuację.

Dodatkowo w takiej sytuacji telefon nie robi CA tego LTE1800 z niczym innym wiec masz golutkie L1800 dlatego wylaczenie 5G powoduje prawdopodobnie lepszy wynik bo znów działa agregacja np L1800+L2600
j@n
PlusManiak
Posty: 66
Rejestracja: 17 cze 2020, o 19:20

Re: Realne GT master edition 5g i brak 5g w plusie.

Post autor: j@n »

Stadionowa (BT10623) nie ma 5G? Według mapy, pozwoleń i zgłoszenia z czerwca tego roku posiada tę technologię. W dodatku ma L2100. Może konfiguracja stacji jest skopana?
robbo2k
Prawie PlusManiak
Posty: 43
Rejestracja: 31 paź 2021, o 19:41

Re: Realne GT master edition 5g i brak 5g w plusie.

Post autor: robbo2k »

Cos jest nie tak z 5G na tej stacji. będę w weekend tam to sprawdzę. Przy 5G z Warszawskiej jest 300Mb/s
Awatar użytkownika
irek6311
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 4 lis 2021, o 10:53
Lokalizacja: Internet

Re: Realne GT master edition 5g i brak 5g w plusie.

Post autor: irek6311 »

Tak na poważnie! Nie ma jeszcze pasma dla 5G w Polsce. Po LTE mam szybszy transfer i pomimo że mam telefon z 5G, nie korzystam z tego, testy 5G wyszły gorzej niż z agregacją pasm po LTE ;)
Obrazek
Marcin83
Początkujący PlusManiak
Posty: 14
Rejestracja: 16 paź 2021, o 11:41

Re: Realne GT master edition 5g i brak 5g w plusie.

Post autor: Marcin83 »

robbo2k pisze: ...
No to wyjaśniam jest ikona 5G, jest 5G na ekranie speedtest i jest zawrotne 7Mb/s Prawda?
...

Taka sytuacja ma miejsce jak telefon wykrywa sygnał sieci 5G z innej stacji bazowej niz ma kotwice LTE.
W tym wypadku chodzi o to ze sygnał 5G jest ze stacji Warszawska 80 w Sochaczewie a sygnał 4G ze stacji Stadionowa 4 która owego 5G nie posiada. Podczas testu ZAWSZE wtedy zrzuca do LTE ze stacji gdzie jest kotwica. Nie ma obecnie możliwości ciągnięcia 5G z innej stacji niz jest kotwica LTE1800. Na 100% miałeś taka sytuację.

Dodatkowo w takiej sytuacji telefon nie robi CA tego LTE1800 z niczym innym wiec masz golutkie L1800 dlatego wylaczenie 5G powoduje prawdopodobnie lepszy wynik bo znów działa agregacja np L1800+L2600
Tak, jestem w bardzo podobnej sytuacji. Tylko ciekawi mnie to że po tym jak dostałem zwrotke z reklamacji że mi aktywowali ten "niby aktywny" wcześniej pakiet to wszystko śmiagało prez kilka godzin.

Sprawdzałem również praktycznie w centrum Krakowa, obok AGDH i Akademii Rolniczej. To samo, na tym "5G" to miałem max 10 mbit. Po wyłączeniu 5G suwakiem na LTE leci ponad 100mbit.

Oto screen z programu.
https://files.fm/thumb_show.php?i=uxgzegujp
Jedna z tych kart to LajtMobile druga starter plusa z pakietem "5G".
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Realne GT master edition 5g i brak 5g w plusie.

Post autor: mariusz9a »

Coś jest ogólnie nie tak z 5G. Od piątkowej "awarii" nie jestem w stanie na 5G osiągnąć wyższych prędkości niż kilkanaście mega. Także coś się posypało. Dotyczy to wszystkich miast w mojej okolicy, jak też i wszystkich osób które znam, i które używają 5G.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
ODPOWIEDZ