Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
tuxowolf
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: tuxowolf »

Obrazek

Sulejów, kiedyś tragedia, a teraz naprawdę dobrze :) .
Brzozinio
Początkujący PlusManiak
Posty: 18
Rejestracja: 14 sty 2020, o 00:10

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: Brzozinio »

Co to za sciemnione wrzuty? To chyba wasi pracownicy
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: mariusz9a »

Bardzo dużo zależy od sprzętu jakim robisz pomiar. Na Motoroli One ciężko było wyciągnąć więcej niż 20 Mb/s. A na Samsungu Galaxy s10e proszę:
Obrazek
Obrazek
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
Peter_Plus
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 11 sty 2020, o 23:50

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: Peter_Plus »

Warszawa, Grójecka - Rakowiec. Telefon Galaxy S10e, pomiar robiony w mieszkaniu na 9 piętrze. :-/
Załączniki
SmartSelect_20200127-234621_Speedtest.jpg
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: mariusz9a »

Dziwne, ale taki wynik osiągnąłem tylko na LTE1800 i to jak widać w godzinach szczytu:
Obrazek

Także to tylko potwierdza że speedtesty to ściema. Zresztą żaden inżynier nie będzie mierzył prędkości łącza speedtestem...
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
sokół54
Początkujący PlusManiak
Posty: 17
Rejestracja: 21 paź 2017, o 23:07

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: sokół54 »

mariusz9a pisze:Dziwne, ale taki wynik osiągnąłem tylko na LTE1800 i to jak widać w godzinach szczytu:
Obrazek

Także to tylko potwierdza że speedtesty to ściema. Zresztą żaden inżynier nie będzie mierzył prędkości łącza speedtestem...
Panie administratorze, teoretyczna maksymalna przepustowość LTE1800 o szerokości kanału 20 MHz wynosi 150 Mbps. Powyższy pomiar pokazuje, że został on wykonany przy bardzo dobrym zasięgu (prawdopodobnie na otwartym terenie). Dodatkowo nadajnik nie mógł być obciążony, gdyż jakikolwiek użytkownik pobierający duży plik spowodowałby, że teoretyczna maksymalna prędkość wyniosłaby ok 70-80 Mbps (przy założeniu, że serwery nie ograniczają prędkości transmisji). W rzeczywistych przypadkach 1 nadajnik jest dla więcej niż 2 użytkowników. Czy można więc pomiar uznać za oszukany? Nie, bo takie prędkości da się osiągnąć- wystarczy pojechać na wieś, gdzie jest małe obciążenie nadajników :) Sam jestem w stanie przygotować taki wynik w podobnych godzinach, ale będzie to wtedy naciągany pomiar.

Co do autentyczności pomiarów speedtestem- to nie żadna ściema. Jest to test praktyczny, który wysyła dane do i od klienta, sprawdzając jak szybko transfer się odbywa. I wąskim gardłem w przesyle nie są serwery, które oferują łącza światłowodowe w Gb/s, a nadajniki, których przepustowość jest znacznie mniejsza- to jest warunek pomiaru speedtestem.

Co jak co, ale po "administratorze" nie spodziewałbym się takiego posta. Zaraz wrzucę aktualny pomiar z Warszawy, taki bardziej autentyczny, dodatkowo przy agregacji LTE1800+LTE2600.

A więc tak, przy agregacji LTE2600+LTE1800, router połączył się z BT10439
Obrazek

Ale zaraz zaraz, przecież Szanowny Pan robił LTE1800, no to zmieniamy na samo LTE1800, dalej połączony z BT10439:
Obrazek

Hmmm... 7 Mbps pobierania na LTE1800, a mamy poniedziałek, ludzie jeszcze nie wrócili z pracy. Spokojnie, ta prędkość zjedzie jeszcze. :) Także oboje zrobiliśmy test, kiedy to nie ma jeszcze "godzin szczytu", a mamy taką rozbieżność... Cóż, brawo :)

Aaa, zapomniałbym, testy wykonane zostały w mieszkaniu na 10 piętrze, na urządzeniu Huawei B525, wymuszenie pasma za pomocą aplikacji HManager. Wiadomo, na parterze wyniki powinny być jeszcze niższe. :)
Oświadczam też, że karta internetowa w chwili testu nie posiadała jakichkolwiek ograniczeń prędkości (ahhh te charakterystyczne 20 Mbps po skończeniu limitu w nielimitowanym LTE :lol: )

Pozdrawiam cieplutko i zachęcam do zainwestowania w nadajniki. :)
Jesteś ciekawski? Porównaj sobie liczbę nadajników LTE2600 w Warszawie dla każdego z operatorów z osobna :) Ciekawie to wygląda, co nie? :)
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: zbych_in_flames »

sokół54 pisze:Aaa, zapomniałbym, testy wykonane zostały w mieszkaniu na 10 piętrze, na urządzeniu Huawei B525, wymuszenie pasma za pomocą aplikacji HManager. Wiadomo, na parterze wyniki powinny być jeszcze niższe. :)
No właśnie może być wręcz przeciwnie, anteny na BTS'ach nie są ustawione w górę, tylko zawsze są skierowane pod jakimś kątem ale jednak w dół, więc na wysokich piętrach uzyskany sygnał może być dostępny ale w wyniku odbicia, przez co może się to przełożyć na samą jakoś sygnału jak i wyniki.
sokół54
Początkujący PlusManiak
Posty: 17
Rejestracja: 21 paź 2017, o 23:07

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: sokół54 »

zbych_in_flames pisze:
sokół54 pisze:Aaa, zapomniałbym, testy wykonane zostały w mieszkaniu na 10 piętrze, na urządzeniu Huawei B525, wymuszenie pasma za pomocą aplikacji HManager. Wiadomo, na parterze wyniki powinny być jeszcze niższe. :)
No właśnie może być wręcz przeciwnie, anteny na BTS'ach nie są ustawione w górę, tylko zawsze są skierowane pod jakimś kątem ale jednak w dół, więc na wysokich piętrach uzyskany sygnał może być dostępny ale w wyniku odbicia, przez co może się to przełożyć na samą jakoś sygnału jak i wyniki.
Słuszna uwaga. Jednak nadajnik jest na jakiejś wysokości. Dodatkowo wypromieniowana moc nie jest ukierunkowana w silną wiązkę (póki co, w przyszłości się to zmieni, nawet już się zmienia). Poza tym kąt ten nie jest duży. Uwzględnijmy jeszcze aglomerację miejską co daje nam na ogół słabszy sygnał na parterze.
Kiedyś robiłem testy w windzie (żeby był słaby sygnał). Zaobserwowałem, że na paterze i niskich piętrach był słabszy sygnał aniżeli na wyższych piętrach. Głębokość wnikania fali elektromagnetycznej i tłumienie robi swoje :)
Jesteś ciekawski? Porównaj sobie liczbę nadajników LTE2600 w Warszawie dla każdego z operatorów z osobna :) Ciekawie to wygląda, co nie? :)
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: mariusz9a »

sokół54, miałem Ci nawet nie odpisywać, ale niech będzie (już dawno jakoś straciłem werwę jaką kiedyś miałem do pisania na forum :-( ). Powiem tak - testy typu "speedtest" są niemiarodajne. Ktoś kto zawodowo zajmuje się pomiarami sieci i mierzy sieć w ten sposób jest trochę "nie ten tego" ;-) A raczej może "nie ten tego" jest firma telekomunikacyjna, która każe mu tak wykonywać pomiary - szkoda kasy na sprzęt czy nie wiadomo co ;-) Do prawidłowych pomiarów sieci stosuje się specjalne mierniki z wbudowanymi modemami odpowiednich kategorii, które posiadają odpowiednie certyfikaty i homologacje (sam przez pewien czas zawodowo robiłem takie testy na sieciach bezprzewodowych i przewodowych). Uwierz mi, że najczęściej pomiar takim narzędziem ma się nijak do speedtestu (czasami są podobne wyniki, ale nigdy nie takie same!). Większość operatorów odrzuca reklamacje na podstawie pomiarów wykonywanych speedtestem, gdyż pomiar taki nie jest wiarygodny i zależy on od multum czynników niezależnych od operatora. Operator któremu zależy na rozwiązaniu problemu poda wytyczne jak zmierzyć prędkość w domu, a w przypadku sieci mobilnych (lub podejrzenia problemu ze sprzętem klienta) najczęściej wyśle technika (kiedyś gościłem miłego pana z Polkomtela u siebie w mieszkaniu - pozdrawiam mojego imiennika Mariusza z oddziału w Katowicach).
Kolejna sprawa to sam mój pomiar - zaskoczę Cię: nie, nie była to otwarta przestrzeń; nie, nie był to nadajnik nieobciążony na odludziu; nie, nie miałem dobrego zasięgu. Dlatego pomiar wstawiłem z takim komentarzem, ponieważ jest to ewidentny bubel pomiarowy i chciałem pokazać jak speedtest przekłamuje rzeczywistość. PS. pomiar wykonany na wymuszonym paśmie 1800MHz w centrum Sosnowca ok godziny 16, stacja BT22580.
I nie chce się tutaj sprzeczać kto ma rację, bo nie o to chodzi - niech każdy uważa za słuszne to co mu bardziej odpowiada.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Kacper_kdx
Prawie PlusManiak
Posty: 41
Rejestracja: 20 maja 2020, o 01:42

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: Kacper_kdx »

Kiedyś korzystałem z sieci konkurencji i martwił mnie ten "super szybki ultra szybki" internet. Nigdy nie było więcej jak 80mbit downloadu a dodam, że konkurencja ma u mnie (nie licząc 900 i 800) LTE2600, 2100, 1800MHz a Plus tylko 1800MHz. I właśnie zaskoczyły mnie te prędkości szczególnie w dzień rzędu 50+mbit/s a w nocy sięgające limitu czyli 150mbit/s. Wrzucę kilka testów i powiem kilka słów.

https://drive.google.com/file/d/1At6xya ... et="_blank
LTE 2600 w biały dzień, a właściwie prawie wieczór, bo 17:00 w sobotę. Niby duży ruch, a tu proszę. 100Mbit/s (no, prawie) w dłoni. Nadajnik 3km ode mnie, widoczność optyczna

https://drive.google.com/file/d/1g7FU26 ... et="_blank
Taką prędkość rzeczywiście da się uzyskać na samym LTE1800. Byłem pod wrażeniem. No, ale może kilka testów w dzień
Od razu mogę powiedzieć, że jeśli upload jest znacznie wyższy od downloadu to BTS jest po prostu obciążony.
W dzień prędkość nie była większa niż okolice 40mbit/s, za to upload lubił tą czterdziestkę przekraczać.
Z internetu Plusa jestem bardzo zadowolony. Niedawno kupiliśmy internet domowy, wymusiłem pasmo tylko 1800 żeby nie wbijało na 900 i internet śmiga. Konkurencja na 2100+2600 wymięka. Test z 02.06. godz. 19:14 https://www.speedtest.net/result/954126 ... et="_blank

I jeszcze dopowiem, nigdy nie testujcie POD BTSem ;)
Pod nim prędkość 2600 wynosiła kilkanaście mbit/s, tak w okolicach 20-30, a już 200-300m dalej wzrosło do ponad 80mbit/s
kka69
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 2 lip 2020, o 12:29

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: kka69 »

Taka prędkość LTE , 2 km od nadajnika.

Obrazek
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: mariusz9a »

Obrazek
Wynik na samym LTE1800 wykonany w okolicach centrum Sosnowca (stacja 24691).

Obrazek
Też tylko LTE1800 (stacja 20768).

A to poniżej to już net u mnie w mieszkaniu - tragedia :D Też LTE1800.
Obrazek
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
dIAMy
Nowy
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2020, o 14:28

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: dIAMy »

Pozdrawiam! Da ktoś trochę upload i download? Narzekacie kur** na internet powyżej 10mb/s a ja całe życie mam poniżej 1mb/s (czasami poniżej 20kb/s). Cieszcie się z tego co macie bo ja chętnie bym się z wami zamienił:))).
Obrazek
TF2
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 3 paź 2020, o 23:14

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: TF2 »

Panie Administratorze takie pytanie: dlaczego w internecie NIELIMITOWANYM po wykorzystaniu "limitu" ograniczacie prędkość??
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Najszybszy iplus !! sprawdzamy LTE !! :-)

Post autor: mariusz9a »

TF2 pisze:Panie Administratorze takie pytanie: dlaczego w internecie NIELIMITOWANYM po wykorzystaniu "limitu" ograniczacie prędkość??
Pytanie nie powinno być kierowane do mnie i co ważniejsze nie jest to odpowiedni temat dla takich pytań ;-)
Nie rozumiem co byś chciał usłyszeć jako odpowiedź... Zapewne są takie zapisy w regulaminie usługi - to i pojawia się ograniczenie prędkości - proste ;-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
ODPOWIEDZ