Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

W tym dziale na Wasze pytania dotyczące Abonamentu odpowiadają specjaliści Plusa
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
paoka
Nowy
Posty: 7
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 8 mar 2017, o 15:29

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: paoka »

Nadal czekam a nawet czekamy na odpowiedź ze strony Plus GSM.

Po zerwaniu umowy z użytkownikiem czego sieć żąda od byłego abonenta? Kary umowne i odsetki to wiadomo. Żąda zwortu urządzenia? Powinniście tego żądać ponieważ zgodnie z umową i regulaminem urządzenie jest Wasze. Czy może żądacie spłaty rat + odsetki? A może jesteście tak głupi i pazerni że żądacie jednego i drugiego...

Czekam na odpowiedź.
NtGuilty
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 11 mar 2017, o 16:32

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: NtGuilty »

Plus zamilkł, a teraz strach kupować w internecie telefonu nawet nie rozpakowanego, z plombą na kartoniku bo po trzech miesiącach może się okazać że telefon był brany w plusie przy wznowieniu umowy i ktoś nie spłaca abonamentu i telefon zostanie zablokowany. Skandal!
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: habish »

Podejrzewam że właśnie o to chodziło. ;-)
Klient lombardu czy aukcji internetowej będzie unikał telefonów z dystrybucji Plusa, lombardy itp. przestaną je kupować, na aukcjach nie będą się sprzedawać więc i naciągacze przestaną po nie chodzić do Plusa, po co brać towar który ciężko sprzedać, zawsze można wziąć ten telefon u innego operatora (jeszcze) bez skazy.
Bardzo prawdopodobna reakcja łańcuchowa.
karol432
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2017, o 18:53

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: karol432 »

Plus nie może blokować telefonu, jak ktoś odkupił telefon w dobrej wierze.
Poniżej zamieszczam wypowiedz prawnika:
"...zastrzeżenie prawa własności nie jest skuteczne w świetle art. 169 kodeksu cywilnego. § 1 tego przepisu mówi, że jeżeli osoba nieuprawniona do rozporządzania rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, nabywca uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba że działa w złej wierze.
Na mocy tej regulacji osoba trzecia działająca w dobrej wierze uzyskuje wówczas własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, a sprzedawca ma roszczenia odszkodowawcze względem kupującego ale to już osoby trzeciej nie interesuje."
Też mam zablokowany, czekamy ne oficjalną odpowiedz Plusa.
Posiadam umowe sprzedazy tego telefonu, gdzie sprzedawca zapewniał mnie, ze telefon nie jest obciążony prawami osób trzecich i jest jego wlasnością... Jeżeli nie odblokują to będzie pozew, sprawa zgłoszona do UOKIK.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2017, o 19:10 przez Krzysiek_Plus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: wykasowano dubel
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: habish »

Kogo pozwiesz?
karol432
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2017, o 18:53

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: karol432 »

A z wypowiedzi prawnika jak Tobie się wydaje ???
Ktoś tu jest nierzetelny oraz ktoś postępuje niezgodnie z prawem.
To są dwie różne rzeczy...
Nierzetelnego klienta się ściga poprzez windykację, a jak ktoś postępuje niezgodnie z prawem to sie go pozywa do sądu.
NtGuilty
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 11 mar 2017, o 16:32

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: NtGuilty »

Czy dowiem się od Plusa jak odblokować taki telefon, skoro nie mam żadnego związku z poprzednim właścicielem?
paoka
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: 8 mar 2017, o 15:29

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: paoka »

Nadal brak oficjalnej odpowiedzi Plusa. Chyba sam wezme sobie w Plusie telefon żeby sprawdzić i się dowiedzieć...
Awatar użytkownika
Magda_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5614
Rejestracja: 18 gru 2012, o 19:21

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: Magda_Plus »

Zgodnie z wcześniej już przytaczanymi informacjami wyjaśniamy, że osoby, które kupiły niespłacony sprzęt, o którym tu mowa, będący własnością Polkomtel Sp. z o.o. - powinny kierować roszczenia prawne do osób, z którymi zawarły umowę kupna - sprzedaży.
Nie mamy możliwości przekazywania szczegółowych informacji dotyczących abonentów, którzy dokonali sprzedaży niespłaconego sprzętu, gdyż ograniczają nas przepisy dotyczące ochrony informacji objętych tajemnicą telekomunikacyjną.

Obowiązujące przepisy prawa umożliwiają osobie pokrzywdzonej dochodzenie swoich roszczeń od osób, które dokonały sprzedaży urządzenia wiedząc, że nie jest ono ich własnością.

Każda osoba zainteresowana kupnem telefonu od abonenta Plusa powinna żądać od sprzedawcy urządzenia informacji o tym, czy:
• sprzedawca jest właścicielem sprzętu?
• urządzenie zostało wcześniej kupione w ramach oferty ratalnej?
• zostało zastrzeżone prawo własności na rzecz Plusa?
• wszystkie raty zostały spłacone?

Informacje udzielane przez sprzedawcę urządzenia powinny mieć potwierdzenie w przedstawianych dokumentach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedawca jest obowiązany udzielić kupującemu informacji w powyższym zakresie.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
karol432
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2017, o 18:53

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: karol432 »

Czy Polkomtel nie rozumie...
"...zastrzeżenie prawa własności nie jest skuteczne w świetle art. 169 kodeksu cywilnego. § 1 tego przepisu mówi, że jeżeli osoba nieuprawniona do rozporządzania rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, nabywca uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba że działa w złej wierze.
Na mocy tej regulacji osoba trzecia działająca w dobrej wierze uzyskuje wówczas własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, a sprzedawca ma roszczenia odszkodowawcze względem kupującego ale to już osoby trzeciej nie interesuje."

To wytłumacze:
Jezeli ktoś odkupi taki telefon z Plusa w dobrej wierze (umowa sprzedazy z oswiadczeniem sprzedawcy, ze jest włascicielem telefonu) To osoba trzecia staje się prawowitym włascicielem, a Plus moze miec roszczenia tylko wobec nieuczciwego abonenta, i nie moze ingerowac w urządzenie bo na podstawie art.169 k.c. §1 prawowitym włascicielem staje się ta osoba trzecia, która w sposób legalny weszła w posiadanie urzadzenia.
Czy tak ciężko to zrozumiec ???
Także bezprawne blokowanie telefonów osobom trzecim jest bezsadne i powinno być egzekfowane na drodze sądowej.
Zastrzezenie prawa własności Plus może tylko wykorzstac tylko w stosunku do ich nieuczciwego klienta (abonenta) który jest w posiadaniu urzadzenia i nabył taki telefon własnie z zastrzezeniem prawa własności.
To tyle w temacie.
Pozdrawiam uczciwych kupujących i życze powodzenią w walce o swoje prawo.
Gordek
PlusManiak
Posty: 138
Rejestracja: 23 cze 2012, o 17:42

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: Gordek »

To jeżeli jest to takie oczywiste, to nie będziesz mieć problemu, żeby wygrać w sądzie, ale ponieważ polskie prawo nie jest jednoznaczne w wielu kwestiach, to także i na temat przytoczonego przez Ciebie przepisu można by napisać elaborat.
Paulleen
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 28 mar 2017, o 10:18

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: Paulleen »

Mam podobną sytuację, jednak wygląda to troszkę inaczej. Zakupiłam telefon w sklepie, jednak nie było żadnej informacji, jakoby telefon był z sieci plus. Mam fakturę vat na telefon, był nieotwierany gdy go dostałam. Sklep się wypiera, że nie jest to z ich winy i nie chce nic z tym zrobić. Czy jestem w stanie załatwić coś w tej sytuacji w plusie, czy co najwyżej został mi uokik i sąd?
mike333
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 31 mar 2017, o 15:18

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: mike333 »

rzecznik konsumentów , uokik , potem sprawa w sądzie. w tej kolejności.

Nie będę sie wypowiadał nt stosunków własności bo się na tym na tyle nie znam.

Można spróbować się sądzić o łamanie prawa telekomunikacyjnego. Tam jest jasno napisane że IMEI blokuje się wg ustawy w przypadku kradzieży telefonu. Proszę sobie sprawdzić ja przeczytałem całą ustawę. Plus gsm napewno nie złosił kradzieży telefonów na policję i zablokował nr imei wbrew ustawie PT. Tutaj bym szukał punktu zaczepienia bo jest to czarne na białym. Ustawa jasno mówi ,że trzeba mieć potwierdzenie z policji aby dokonać takiej operacji , prawo to dotyczy plusa i szarego kowalskiego.

EDIT:
NtGuilty pisze:Plus zamilkł, a teraz strach kupować w internecie telefonu nawet nie rozpakowanego, z plombą na kartoniku bo po trzech miesiącach może się okazać że telefon był brany w plusie przy wznowieniu umowy i ktoś nie spłaca abonamentu i telefon zostanie zablokowany. Skandal!
te telefony się nadal skupuje tylko nie idą przez sklepy komisy tylko przez olx alegro bazary ;-) albo na za granicę . A ci co robią wałki to się przerzucą na laptopy bo ich nie ma jak zablokować.
Ostatnio zmieniony 31 mar 2017, o 15:31 przez Krzysiek_Plus, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Połączenie postów, proszę nie pisz post pod postem, korzystaj z opcji edytuj/zmień!
grego
PlusManiak
Posty: 52
Rejestracja: 27 sty 2017, o 01:56

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: grego »

Czy proceder tyczy się również modemów lub modemo-ruterów?
mike333
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 31 mar 2017, o 15:18

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: mike333 »

modemow ruterow laptopow nie dotyczy.

Laptopa choc blokada jest mozliwa technicznie np przy aktualizacji windowsa (stworzenie np . black list ) to nie ma takich rozwiązań na chwilę obecną. Routery modemy też nie słyszałem,choć je blokować sie da na tej samej zasadzie co telefony- imei wisi u operatora w bazie i sieć go nie łączy .

Plus blokuje drogie modele i7 i6s s7 s7e. Nie słyszałem o blokadzie np a3 czy a5 badz jakie lumii . Ale może ktoś wie coś wiecej i sie wypowie.
ODPOWIEDZ