Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

W tym dziale na Wasze pytania dotyczące Abonamentu odpowiadają specjaliści Plusa
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
tomasi
Nowy
Posty: 4
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 25 kwie 2022, o 19:06

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: tomasi »

Więc tak, jesli chodzi o knoxa, to jego się nie odinstalowuje... Czyli pisze Pani, że nie musi być ustawieniach administratora.
Aktualizacja danych w okresach tygodniowych? Też to doczytałem. To jest proszenie się o kłopoty. W momencie wydania towaru klientowi, taka informacja powinna się znaleźć w bazie. Przecież technicznie to jest łatwe do zorganizowania... Mam kilka maili świadczących o tym, że na moment sprawdzania nie ma problemów. Oczywiście nie znam prawdziwej daty zakupu, więc... Oszust z pewnością to zna, skoro tak postąpił. No ale 5 lat działania toola nie wystarczy... Przecież Państwo są na tym stratni.
Awatar użytkownika
Marta_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2017, o 10:52

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: Marta_Plus »

tomasi,
tomasi pisze:Więc tak, jesli chodzi o knoxa, to jego się nie odinstalowuje... Czyli pisze Pani, że nie musi być ustawieniach administratora.
Zgadza się - po spłaceniu wszystkich rat za zakupiony telefon, aplikacja Knox Guard jest dezaktywowana automatycznie.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: mariusz9a »

Tak patrząc typowo od prawnej strony, to operatora nic nie zmusza do prowadzenia takiego rejestru - jest to tylko i wyłącznie dobra wola operatora i żaden przepis nie reguluje jak często taka baza ma być aktualizowana. Także niestety ale moim zdaniem nie jest to żaden "dupochron" patrząc pod względem prawnym :-(
Niestety osoba kupująca jest średnio chroniona w takich wypadkach, tzn pozostaje sąd i udowadnianie, że telefon był kupiony w "dobrej wierze". Czyli w praktyce tragedia... I jeszcze widmo posądzenia o paserstwo :-( Polskie prawo niestety jest jakie jest, ale z drugiej strony musi też chronić prawitego właściciela przedmiotu... Tu jest tyle "dobrze", że ktoś celowo ukrył zakup na raty u operatora porabiając fakturę z innego sklepu - także chociaż obalenie zarzutu paserstwa chyba powinno być proste.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
tomasi
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2022, o 19:06

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: tomasi »

W sumie masz rację. Nikt nie zmusza, a powinno to być uregulowane na drodze prawnej. No ale lepiej inwestować w mandaty. ;)
U mnie też jest zabawa. Dzwoniłem na policję a ta mówi, że nie ma przestępstwa, gdyż telefon nie jest zablokowany i wszystko na razie działa. Masakra. :P Ja mówię, że oszustwo, fałszywa faktura, sprzedający nie miał prawa sprzedać, itp. Nie, nie ma problemu, telefon działa, a jak już się upieram, to pewnie mi zabiorą telefon. Ja na to, nie ma problemu i tak go nie będę używał. Więc oni się muszą skonsultować.
Za to kiedy zadzwoniłem do prokuratury- od razu inna rozmowa, to jest oszustwo i jako takie jest ścigane z urzędu i bym zgłosił się do odpowiedniego dla mnie oddziału prokuratury.
Udało mi się skontaktować ze sprzedającym i ten potwierdził, że odbierze sprzęt ode mnie dzisiaj. Jeśli tak się nie stanie, to po prostu prokuratura.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: mariusz9a »

"Piękne" podsumowanie całej tej sytuacji to właśnie Twój opis co "robi" policja a co twierdzi prokuratura - i jak uczciwy obywatel ma funkcjonować tym bałaganie... :-(
Pewnie też na Twoim miejscu oddałbym ten telefon i pozbył się problemu, ale chyba i tak warto to zgłosić - telefon pewnie trafi znów do sprzedaży i kupi go następny "nieszczęśnik".
tomasi pisze:ikt nie zmusza, a powinno to być uregulowane na drodze prawnej. No ale lepiej inwestować w mandaty. ;)
U mnie też jest zabawa.
Też uważam że powinno coś takiego być. Bo czym innym jest kupno czegoś na raty w zwykłym sklepie, gdzie kredytu udziela bank i z chwilą zakupu stajemy się właścicielem przedmiotu, a co innego właśnie takie umowy "handlowe" (ratalne) z operatorem.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
sedzia20
Szalony PlusManiak
Posty: 551
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 16:11

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: sedzia20 »

Kłaniam się!
Odkąd mojej Ś.P. Mamie się zmarło (12.02.) i w dniu 20.02. poinformowałem BOK o tym fakcie przesyłając akt zgonu, jestem (byłem) wręcz maltretowany wszelkiej maści narzędziami Działu Windykacji, aż wkurzony telefonami i SMS-ami w sobotę (!!!) złożyłem skargę do Zespołu RODO sieci PLUS o nękanie/stalking osoby WYŁĄCZNIE kontaktowej do zawartej umowy w Planie Zero i ratalnej na tablet.
Na całe szczęście skarga pomogła, choć czasem jakieś polecone przychodzą, lecz ich nie przyjmuję z racji braku prawnych narzędzi do reprezentacji osoby zmarłej.
W dniu dzisiejszym (24.05.) na spotkaniu z notariuszem ODRZUCIŁEM spadek w całości, a pozostali spadkobiercy zostali wydziedziczeni, o czym oczywiście poinformowałem BOK drogą mailową, przesyłając Akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzający tenże fakt.
Z uwagi na powyższe, kiedy będę mógł liczyć na odblokowanie urządzenia? Bo jak rozumiem, skoro banki umorzyły wszelkie zobowiązania po Zmarłej, to także i wspomniane Umowy będą anulowane?
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: mariusz9a »

Nie jestem prawnikiem, ale skoro odrzuciłeś spadek to chyba telefon nie jest Twój... przynajmniej ja to tak rozumiem. Już pomijam fakt, że telefon nigdy nie był Twój (czy jakiejkolwiek innej osoby), bo do czasu jego całkowitej spłaty właścicielem jest Polkomtel. A uregulowałeś zaległe raty za telefon, że chcesz żeby go odblokowali?
telepolis.pl pisze:W przypadku sieci Plus umowa ratalna za telefon nie zostaje rozwiązana, a zamiast tego podlega dziedziczeniu. Od strony prawnej to stosunkowo prosty układ, jednak z perspektywy potencjalnych spadkobierców powoduje kilka istotnych problemów.

Przede wszystkim obowiązek ratalny na czas postępowania spadkowego nie zostaje zawieszony. Oznacza to, że raty muszą być spłacane co miesiąc, według dotychczasowego harmonogramu, nawet jeśli spadkobiercy nie zostali jeszcze ustaleni. Dodatkową komplikacją jest to, że operator nie udzieli im w takiej sytuacji żadnych informacji na temat umowy, w związku z czym spłaty trzeba dokonać na podstawie dokumentów pozostawionych przez zmarłego.

Oczywiście jeśli raty za telefon nie będą spłacane, Plus może zablokować numer IMEI takiego telefonu. Tutaj wygląda to dokładnie tak samo, jak za życia abonenta.

Po zakończeniu postępowania spadkowego spadkobiercy powinni zgłosić się do Plusa w celu ustalenia, w jaki sposób uregulowane zostaną pozostałe należności. Operator radzi, by w sytuacji, kiedy spadkobierców jest więcej, wyznaczyli oni jednego pełnomocnika – pozwoli to usprawnić cały proces. Tak czy inaczej na tym etapie każda tego typu sytuacja wyjaśniana jest już indywidualnie, tak by znaleźć optymalne rozwiązanie dla każdej ze stron.
Źródło: telepolis.pl

U Ciebie jest inny problem, bo wszyscy odrzucili spadek...
sedzia20 pisze:W dniu dzisiejszym (24.05.) na spotkaniu z notariuszem ODRZUCIŁEM spadek w całości, a pozostali spadkobiercy zostali wydziedziczeni
Także chyba bez pomocy prawnika się nie obejdzie - jedno jest pewne, jak nie spłacisz rat to nikt telefonu nie odblokuje. Chociaż sytuacja według mnie prosta - chcesz telefon to go spłać. Nie obraź się, ale aktualnie wygląda to tak, że "przywłaszczyłeś" odrzucony spadek w postaci cegłówki (a nie telefonu) i masz nadzieje że "za darmo" będziesz miał telefon, który przecież odrzuciłeś będąc u notariusza :roll:
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
sedzia20
Szalony PlusManiak
Posty: 551
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 16:11

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: sedzia20 »

mariusz9a pisze:Nie jestem prawnikiem, ale skoro odrzuciłeś spadek to chyba telefon nie jest Twój... przynajmniej ja to tak rozumiem. Już pomijam fakt, że telefon nigdy nie był Twój (czy jakiejkolwiek innej osoby), bo do czasu jego całkowitej spłaty właścicielem jest Polkomtel. A uregulowałeś zaległe raty za telefon, że chcesz żeby go odblokowali?
telepolis.pl pisze:W przypadku sieci Plus umowa ratalna za telefon nie zostaje rozwiązana, a zamiast tego podlega dziedziczeniu. Od strony prawnej to stosunkowo prosty układ, jednak z perspektywy potencjalnych spadkobierców powoduje kilka istotnych problemów.

Przede wszystkim obowiązek ratalny na czas postępowania spadkowego nie zostaje zawieszony. Oznacza to, że raty muszą być spłacane co miesiąc, według dotychczasowego harmonogramu, nawet jeśli spadkobiercy nie zostali jeszcze ustaleni. Dodatkową komplikacją jest to, że operator nie udzieli im w takiej sytuacji żadnych informacji na temat umowy, w związku z czym spłaty trzeba dokonać na podstawie dokumentów pozostawionych przez zmarłego.

Oczywiście jeśli raty za telefon nie będą spłacane, Plus może zablokować numer IMEI takiego telefonu. Tutaj wygląda to dokładnie tak samo, jak za życia abonenta.

Po zakończeniu postępowania spadkowego spadkobiercy powinni zgłosić się do Plusa w celu ustalenia, w jaki sposób uregulowane zostaną pozostałe należności. Operator radzi, by w sytuacji, kiedy spadkobierców jest więcej, wyznaczyli oni jednego pełnomocnika – pozwoli to usprawnić cały proces. Tak czy inaczej na tym etapie każda tego typu sytuacja wyjaśniana jest już indywidualnie, tak by znaleźć optymalne rozwiązanie dla każdej ze stron.
Źródło: telepolis.pl

U Ciebie jest inny problem, bo wszyscy odrzucili spadek...
sedzia20 pisze:W dniu dzisiejszym (24.05.) na spotkaniu z notariuszem ODRZUCIŁEM spadek w całości, a pozostali spadkobiercy zostali wydziedziczeni
Także chyba bez pomocy prawnika się nie obejdzie - jedno jest pewne, jak nie spłacisz rat to nikt telefonu nie odblokuje. Chociaż sytuacja według mnie prosta - chcesz telefon to go spłać. Nie obraź się, ale aktualnie wygląda to tak, że "przywłaszczyłeś" odrzucony spadek w postaci cegłówki (a nie telefonu) i masz nadzieje że "za darmo" będziesz miał telefon, który przecież odrzuciłeś będąc u notariusza :roll:
Dziękuję za Twoją wypowiedź.
Nigdzie nie napisałem, że żądam odblokowania, tylko zapytałem kiedy na to mogę liczyć - to istotna różnica.
Plus o 23 pln walczy jak przysłowiowy Reksio o szynkę, a bank o swoje ani razu od lutego nie zapytał czekając na przesłany wczoraj dokument - niczego też nie przywłaszczyłem, sprzętu nie używam bo mam swój i chcę wiedzieć co mam z tym fantem począć. Stąd zaczekam na odpowiedź u źródła :)
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: mariusz9a »

sedzia20 pisze:Nigdzie nie napisałem, że żądam odblokowania, tylko zapytałem kiedy na to mogę liczyć - to istotna różnica.
Plus o 23 pln walczy jak przysłowiowy Reksio o szynkę, a bank o swoje ani razu od lutego nie zapytał czekając na przesłany wczoraj dokument - niczego też nie przywłaszczyłem, sprzętu nie używam bo mam swój i chcę wiedzieć co mam z tym fantem począć. Stąd zaczekam na odpowiedź u źródła :)
A to przepraszam za nadinterpretację :-) Ale odblokowanie będzie standardowo - czyli zapewne po spłaceniu zadłużenia - zaksięgowaniu go na konto w Polkomtelu.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
sedzia20
Szalony PlusManiak
Posty: 551
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 16:11

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: sedzia20 »

mariusz9a pisze:
sedzia20 pisze:Nigdzie nie napisałem, że żądam odblokowania, tylko zapytałem kiedy na to mogę liczyć - to istotna różnica.
Plus o 23 pln walczy jak przysłowiowy Reksio o szynkę, a bank o swoje ani razu od lutego nie zapytał czekając na przesłany wczoraj dokument - niczego też nie przywłaszczyłem, sprzętu nie używam bo mam swój i chcę wiedzieć co mam z tym fantem począć. Stąd zaczekam na odpowiedź u źródła :)
A to przepraszam za nadinterpretację :-) Ale odblokowanie będzie standardowo - czyli zapewne po spłaceniu zadłużenia - zaksięgowaniu go na konto w Polkomtelu.

Spoko, nie ma sprawy :)
No tak, tylko ciekawe kto tego dokona…
Chyba nikt, więc pewnie tablet wyląduje w elektrośmieciach.
sedzia20
Szalony PlusManiak
Posty: 551
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 16:11

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: sedzia20 »

sedzia20 pisze:Kłaniam się!
Odkąd mojej Ś.P. Mamie się zmarło (12.02.) i w dniu 20.02. poinformowałem BOK o tym fakcie przesyłając akt zgonu, jestem (byłem) wręcz maltretowany wszelkiej maści narzędziami Działu Windykacji, aż wkurzony telefonami i SMS-ami w sobotę (!!!) złożyłem skargę do Zespołu RODO sieci PLUS o nękanie/stalking osoby WYŁĄCZNIE kontaktowej do zawartej umowy w Planie Zero i ratalnej na tablet.
Na całe szczęście skarga pomogła, choć czasem jakieś polecone przychodzą, lecz ich nie przyjmuję z racji braku prawnych narzędzi do reprezentacji osoby zmarłej.
W dniu dzisiejszym (24.05.) na spotkaniu z notariuszem ODRZUCIŁEM spadek w całości, a pozostali spadkobiercy zostali wydziedziczeni, o czym oczywiście poinformowałem BOK drogą mailową, przesyłając Akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzający tenże fakt.
Z uwagi na powyższe, kiedy będę mógł liczyć na odblokowanie urządzenia? Bo jak rozumiem, skoro banki umorzyły wszelkie zobowiązania po Zmarłej, to także i wspomniane Umowy będą anulowane?
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Witam! Czy mogę liczyć na odpowiedź kogoś z ramienia Plus GSM w mojej sprawie?
Będę wdzięczny i zobowiązany ;-)
Awatar użytkownika
Marta_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2017, o 10:52

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: Marta_Plus »

Witaj sedzia20,

odrzucenie spadku jest równoznaczne z zrzeczeniem się praw do sprzętu i umowy, gdyż nie przysługują w takim przypadku prawa nabyte przez spadkobierców.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
sedzia20
Szalony PlusManiak
Posty: 551
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 16:11

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: sedzia20 »

Marta_Plus pisze:Witaj sedzia20,

odrzucenie spadku jest równoznaczne z zrzeczeniem się praw do sprzętu i umowy, gdyż nie przysługują w takim przypadku prawa nabyte przez spadkobierców.
Witaj Marta_Plus,

dziękuję za odpowiedź.

To co mam zrobić z tym sprzętem i wpłaconymi już za niego ratami?
Oddać Wam i wnioskować o zwrot środków?
Awatar użytkownika
Marta_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2017, o 10:52

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: Marta_Plus »

Witaj sedzia20,
sedzia20 pisze:To co mam zrobić z tym sprzętem i wpłaconymi już za niego ratami?
Oddać Wam i wnioskować o zwrot środków?
Możesz wysłać reklamację w danej kwestii. Stanowisko w tej sprawie zajmie wówczas Departament Reklamacji.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
sedzia20
Szalony PlusManiak
Posty: 551
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 16:11

Re: Niespłacone raty a blokowanie nr. IMEI przez Plus GSM

Post autor: sedzia20 »

Marta_Plus pisze:Witaj sedzia20,
sedzia20 pisze:To co mam zrobić z tym sprzętem i wpłaconymi już za niego ratami?
Oddać Wam i wnioskować o zwrot środków?
Możesz wysłać reklamację w danej kwestii. Stanowisko w tej sprawie zajmie wówczas Departament Reklamacji.

A to już chyba Marta_Plus się reklamuje, skoro 24.05. wysłałem akt poświadczenia po tym, jak zostałem odesłany z salonu „z kwitkiem” i nie mogłem dokonać "wypełnienia stosownego wniosku z poszczególnymi danymi i złożenie zgłoszenia, aby sprawa mogła zostać ponownie przeanalizowana" - jak napisała Twoja koleżanka w odpowiedzi na moje zapytanie?
Czy muszę raz jeszcze pisać to samo?
ODPOWIEDZ