RCS jako natywna funkcja każdego telefonu i sieci komórkowej

W tym dziale na Wasze pytania dotyczące Abonamentu odpowiadają specjaliści Plusa
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
awijaswijas
Nowy
Posty: 9
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 25 sty 2021, o 22:05

RCS jako natywna funkcja każdego telefonu i sieci komórkowej

Post autor: awijaswijas »

Dotychczasowy SMS jako nowoczesny RCS będący natywną i podstawową funkcją czatu w każdym telefonie, każdej sieci komórkowej i w każdym systemie operacyjnym (bez użycia internetu).

Szanowni Państwo,

Uważam, że RCS w Plusie, jak i pozostałych sieciach komórkowych w naszym kraju oraz na całym świecie, mogłoby być czymś na prawdę wyjątkowym. Z wielkim marzeniem wyczekuję kiedy się tego doczekamy. Obecnie na rynku jest za dużo komunikatorów internetowych, które niestety królują i nachalnie wchodzą w świat użytkowania. Nasz niezastąpiony, nieśmiertelny, tradycyjny SMS jest dla mnie osobiście bardzo szanowanym środkiem komunikacji. Taki RCS mógłby zrobić na rynku prawdziwą furorę i zamieść pod dywan wszelkie komunikatory, które działają tylko za pomocą internetu. Wiem, że mamy już RCS wsparty przez Google (jako aplikacja Wiadomości Google), ale jeśli Plus i reszta sieci komórkowych zebraliby się w jedną całość i wprowadzili wsparcie RCS na podobnej zasadzie jak działa obecnie nasz SMS (czyli możliwość wysyłania wiadomości z każdej sieci do sieci bez użycia internetu), ale za to z rozbudowaną funkcjonalnością, którą ma np. WhatsApp i Messenger, to coś takiego jak komunikator internetowy mógłby się schować. RCS wsparty przez każdą sieć komórkową na świecie i każdy system operacyjny mógłby posiadać dobrowolną ilość znaków, świetny czat z widocznością osób online, wysyłanie dużej wielkości plików itp). I najważniejsze, żeby nie był płatny tylko był stałym elementem we wszystkich abonamentach i usługach na kartę nie tylko dla smartfonów, ale i każdego telefonu starszego typu (nawet tych z lat 90-tych). Czyli ogólnie byłby to nadal nasz pierwszy SMS tylko ze zmienioną nazwą jako RCS i unowocześniony do funkcji czatu. A do tego jeśli obsługiwałby jeszcze połączenia video, to już wogóle byłaby rewelacja. Gwarantuję, że jeśli doszłoby to do realizacji i dobrze by się rozreklamowało w mediach takiego RCS-a, to komunikatory poszłyby w totalną odstawkę. Pomyślcie o tym Drodzy Państwo! Mam nadzieję, że doczekam się tego momentu. Bardzo Państwa o to proszę. Wykaszajcie RCS-em z rynku WhatsAppy, Messengery i inne Vibery.

EDIT:
wtorek, 26 stycznia 2021, 09:55

Wyczytałem, że sieć fioletowa już jako pierwsza wprowadziła Czat RCS. Do wysłania RCS-a potrzebne jest jednak użycie internetu WiFi lub danych komórkowych, a jeśli nie włączysz internetu przy wysłaniu RCS-a lub ktoś z Twoich kontaktów nie ma włączonej tej funkcji, to RCS idzie z automatu jak zwykły SMS lub MMS. Jest nawet wymieniona lista telefonów, które mają dostępną już natywną funkcję Chatu RCS w kliencie Wiadomości od Androida. I w tym przypadku ściąganie aplikacji od Google jest już zbędne. Mam nadzieję, że za ciosem pójdą wkrótce pozostałe siec komórkowe oraz moja macierzysta sieć Plus, której jestem wierny od samego początku.

Telefony, które obsługują Czat RCS według źródła pochodzącego z sieci fioletowej.

Samsung Galaxy Xcover 4s
Samsung Galaxy A10
Samsung Galaxy A20e
Samsung Galaxy A21s
Samsung Galaxy A40
Samsung Galaxy A41
Samsung Galaxy A50
Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A6+
Samsung Galaxy A7
Samsung Galaxy A70
Samsung Galaxy A71
Samsung Galaxy J6+
Samsung Galaxy S9
Samsung Galaxy S9+
Samsung Galaxy S10
Samsung Galaxy S10+
Samsung Galaxy S10e
Samsung Galaxy S10 Lite
Samsung Galaxy S20
Samsung Galaxy S20+
Samsung Galaxy S20+ 5G
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
Samsung Galaxy Note 9
Samsung Galaxy Note 10
Samsung Galaxy Note 10+
Samsung Galaxy Note 10 Lite
Samsung Galaxy Note 20 5G
Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G
Samsung Galaxy A6
Samsung Galaxy A80
Samsung Galaxy S20 FE 5G
Ostatnio zmieniony 26 sty 2021, o 12:33 przez sl@w_es, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Połączenie wpisów zamieszczonych jeden pod drugim.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: RCS jako natywna funkcja każdego telefonu i sieci komórk

Post autor: mariusz9a »

To nie jest taka prosta sprawa. Np. RCS od Play nie jest kompatybilne z RCS od Google (czyli wiadomości między nimi nie będą wysyłane jako RCS). To samo będzie między operatorami - czyli jeden wielki bałagan :-( To już lepiej używać aplikacji wiadomości od Googla i cieszyć się RCS niezależnie w jakiej sieci jest telefon. Tylko tu zaś problem się pojawia między systemami operacyjnymi - zaś jeden wielki bałagan. No i w samym Androidzie - wszyscy musieliby zainstalować aplikację do wiadomości od Googla. Czyli dochodzimy do tego, że najlepiej zainstalować niezależny komunikator i cieszyć się w nim zaletami RCS, nie mając w ogóle RCS... Nie wiem czy ktoś z Was używał RCS? Ja tak i w samym RCS nie znasz dnia ani godziny jak aplikacja wyśle wiadomość jako SMS/MMS - głównie chodzi o przesyłanie np. zdjęć (bo tekst bez znaczenia czy poleci RCS czy SMS). Chcesz coś komuś przesłać w fajnej rozdzielczości, a tej francy coś się nie spodoba i wyśle jako MMS (pomimo, że oboje jesteście zalogowani do RCS i macie świetne parametry sieci) i kicha z ładnego zdjęcia (najczęściej nawet nie zauważysz że coś poszło nie tak, dopóki nie powie Ci o tym tamta osoba). W komunikatorach po prostu jak coś to zdjęcie się nie wyśle i wiesz na czym stoisz ;-)
Kiedyś się tym jarałem jak Wy. Ale po prawie roku używania stwierdzam, że jest to bez sensu i wolę komunikatory ;-)
RCS już tyle razy mnie zawiódł, że jak mam przesłać zdjęcie to nawet się nie zastanawiam i wysyłam przez komunikator a nie RCS.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
awijaswijas
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2021, o 22:05

Re: RCS jako natywna funkcja każdego telefonu i sieci komórk

Post autor: awijaswijas »

RCS jest na razie w fazie rozwoju i na pewno zanim go wszyscy wprowadzą na rynek to wezmą pod uwagę kompatybilność. Niestety, żeby używać RCS trzeba mieć min. system Android 10 i wyżej.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: RCS jako natywna funkcja każdego telefonu i sieci komórk

Post autor: mariusz9a »

awijaswijas pisze:Niestety, żeby używać RCS trzeba mieć min. system Android 10 i wyżej.
Ten Googlowy RCS tego nie wymaga. Jak najbardziej działa na Androidzie 9. Nie wiem jak na niższych.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
awijaswijas
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2021, o 22:05

RCS jako natywna funkcja każdego telefonu i sieci komórkowej

Post autor: awijaswijas »

Tak, to prawda. Ten od Googla działa na wszystkich z małym wyjątkiem, że na niektórych telefonach np. u mnie na Samsungu S8+ z Androidem 9 w ustawieniach RCS nie działają rozszerzone funkcje czatu takie widoczność online rozmówcy, widoczność, że ktoś piszę itp. Czyli owszem działa od Googla, ale w okropnej wersji. Trzeba czekać na dalszy rozwój RCS i wsparcie przez sieci komórkowe, systemy operacyjne, aby oryginalny, systemowy klient wiadomości obsługiwał RCS-a we wszystkich urządzeniach.

EDIT:

Szanowna Sieć PLUS.

A jak Wy na dzień dzisiejszy zapatrujecie się na RCS? Zrobicie coś w tym kierunku tak jak zrobiło już to Play?

Aktualizacja:
Właśnie sprawdziłem na aplikacji od Googla i trzeba w ustawieniach tej apki wpisać najpierw swój numer telefonu i dopiero potem są dostępne pełne funkcje czatu. Zatem działa.

Aktualizacja:
Wypróbowałem RCS (aplikacja Wiadomości od Google) i niestety rozczarowałem się, bo wysyłając przez nią nawet zwykłego krótkiego SMS-a na drugi telefon, który również miał tą aplikację, niestety ale SMS ten nie dotarł ani w postaci jednego zdania ani emotikony. Mogłem go dopiero odczytać jeśli włączyłem w telefonie WiFi lub dane komórkowe. Więc jeśli tak ma być, że aby móc na RCS-ie od Google odczytać i otrzymać tradycyjnego SMS-a to trzeba włączyć w telefonie internet, to ja bardzo dziękuję za takie coś. Na dzień dzisiejszy wolę tradycyjny SMS.. Mam nadzieję, że to pójdzie do przodu ku dobremu.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2021, o 12:30 przez sl@w_es, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Połączenie postów pisanych jeden pod drugim. Chcąc rozwinąć wcześniejszą wypowiedź gdy brak nowych wpisów proszę, używaj opcji edycji posta (przycisk ZMIEŃ).
Awatar użytkownika
Marta_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 3123
Rejestracja: 11 lip 2017, o 10:52

Re: RCS jako natywna funkcja każdego telefonu i sieci komórk

Post autor: Marta_Plus »

awijaswijas,
awijaswijas pisze:Szanowna Sieć PLUS.
A jak Wy na dzień dzisiejszy zapatrujecie się na RCS? Zrobicie coś w tym kierunku tak jak zrobiło już to Play?
Usługa RCS jest jak najbardziej na naszej "roadmapie" :->. Dziękujemy za wszelkie sugestie w tym temacie ;-).
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
awijaswijas
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2021, o 22:05

Re: RCS jako natywna funkcja każdego telefonu i sieci komórk

Post autor: awijaswijas »

Szanowna Sieć PLUS

Bardzo się cieszę :-) Tylko błagam Państwa, weźcie w przyszłości pozostawcie możliwość wysyłania i otrzymywania RCS-a jako starego SMS-a wśród osób, które na przykład mają telefony starszego typu oraz wśród osób, które w chwili wysłania lub otrzymania RCS-a nie mają na przykład włączonego internetu. Chodzi o to, że dajmy na to, jeśli nie ma ktoś włączonego internetu i wysyła RCS-a, to pyk - wiadomość dochodzi jak zwykły SMS, a jeśli jesteśmy podłączeni do sieci to wiadomość niech wskakuje jako nowoczesny RCS. Nie budujcie przyszłości RCS-a tylko w bezpośrednim zastosowaniu z internetem, tylko tak aby seniorzy nie mający w telefonie internetu i mający telefony klawiszowe, też mogli otrzymywać wiadomości RCS/SMS wysyłaną z dotychczasowego klienta androida. Z tego co Google zrobiło, to dziś na przykład po ściągnięciu googlowskiej aplikacji wiadomości jak wysyłałem próbnego RCS-a z Galaxy S8+ na Galaxy A21s, to nie został on dostarczony dopóki nie włączyłem Wifi lub danych komórkowych. Doszedł on dopiero po włączeniu internetu. I to jest właśnie to, żeby tego nie robić. Żeby nie robić w przyszłości z natywnego, domyślnego klienta RCS komunikatora, tóry działa tylko w połączeniu z internetem, tylko niech on działa wymiennie RCS na SMS niezależnie od posiadania netu.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: RCS jako natywna funkcja każdego telefonu i sieci komórk

Post autor: mariusz9a »

awijaswijas pisze:jeśli nie ma ktoś włączonego internetu i wysyła RCS-a, to pyk - wiadomość dochodzi jak zwykły SMS, a jeśli jesteśmy podłączeni do sieci to wiadomość niech wskakuje jako nowoczesny RCS
No i tak to właśnie działa. Nie wiem w czym jest u Ciebie problem. Mi się nie zdarzyło, żeby aplikacja czekała aż się zaloguje, tylko po prostu przychodzi SMS. Podczas wysyłania wiadomości, sprawdzane jest, czy odbiorca ma możliwość odbioru wiadomości RCS. Jeśli tak, to wysyłany jest RCS. Jeśli nie, to wysyłany jest SMS/MMS. I u mnie to tak działa. Czasami mimo możliwości wysłania i odbioru RCS, jest wysyłany SMS/MMS - to co pisałem kilka postów powyżej. Także masz jakiś indywidualny problem, że usilnie wysyła RCS mimo, że odbiorca w danej chwili go nie obsługuje. Nie powinno tak być.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
awijaswijas
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2021, o 22:05

Re: RCS jako natywna funkcja każdego telefonu i sieci komórk

Post autor: awijaswijas »

Aplikacja RCS od Googla ma w sklepie play same negatywne opinie. Zgłaszają ludzie najróżniejsze problemy, na które ja również się natknąłem. Mam nadzieję, że to poprawią. Czekam z niecierpliwością, aż wszystkie sieci komórkowe i wszystkie natywne, domyślne klienty do wysyłania wiadomości we wszystkich telefonach, wdrożą RCS-a na stałe. Tak, żeby nie trzeba było bawić się w zewnętrzne ściąganie aplikacji RCS od Googla.
awijaswijas
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2021, o 22:05

Czy RCS stanie się popularny?

Post autor: awijaswijas »

Drodzy Forumowicze i Droga Sieci Plus!

A jak myślicie, czy w przyszłości (dalszej/bliższej) RCS stanie się popularny i modny? Chodzi mi tylko o takiego RCS-a, którego każdy użytkownik telefonu/smartfona i każdy użytkownik wszystkich sieci komórkowych będzie miał domyślnie, natywnie wbudowanego w swoim telefonie (czyli tego klienta/program Wiadomości, którego obecnie każdy z nas używa do SMS-ów) i będzie można za pomocą niego wysyłać wymiennie:

a). dotychczasowe SMS-y/MMS-y tekstowe/zdjęciowe (zarówno w formie krótkiej, długiej jak i mniejszej wielkości) bez potrzeby włączenia internetu WiFi lub Mobilnego na czas wysyłania/odbierania danej wiadomości (w przypadku użytkowników telefonów guzikowych starego typu)

oraz...

b). nowe RCS-y tekstowe/plikowe/video (zarówno w formie krótkiej, długiej jak i dużej wielkości) z koniecznością włączenia internetu WiFi lub Mobilnego na czas wysyłania/odbierania danej wiadomości (w przypadku użytkowników wszystkich nowoczesnych smartfonów) i będzie można przy tym zobaczyć, że ktoś w danym momencie pisze, jest online oraz otrzymywalibyśmy potwierdzenia odczytu

Uważam, że jeśli byłoby to super zrobione, kompatybilne i w dodatku zostałoby dobrze rozreklamowane w mediach to myślę, że whatsappy, messengery i inne vibery poszłyby w odstawkę. Wszyscy ludzie wtedy przesiadaliby się na macierzyste RCS-y. Hmmm, ale chyba byłoby zbyt pięknie i za prosto, bo świat i technologia lubią komplikować ludziom życie.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czy RCS stanie się popularny?

Post autor: mariusz9a »

Ja swoje zdanie wyraziłem w tym wątku. Niepotrzebnie zresztą zakładasz następny o tym samym...
RCS to bardzo bobra idea, ale bardzo ciężko będzie stać mu się kompatybilny miedzy operatorami na całym świecie. A jeśli się to w końcu stanie to minie bardzo dużo czasu, być może i dziesięciolecia :-P Zbyt dużo korporacji pcha na siłę swoje rozwiązania - to olbrzymie pieniądze, a to nie pomaga...
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
awijaswijas
Nowy
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2021, o 22:05

Re: Czy RCS stanie się popularny?

Post autor: awijaswijas »

mariusz9a pisze:Ja swoje zdanie wyraziłem w tym wątku. Niepotrzebnie zresztą zakładasz następny o tym samym...
RCS to bardzo bobra idea, ale bardzo ciężko będzie stać mu się kompatybilny miedzy operatorami na całym świecie. A jeśli się to w końcu stanie to minie bardzo dużo czasu, być może i dziesięciolecia :-P Zbyt dużo korporacji pcha na siłę swoje rozwiązania - to olbrzymie pieniądze, a to nie pomaga...
Rozumiem, dziękuję za odpowiedź.
ODPOWIEDZ