Kiedy aktualizacja czasu i HD Voice w sieci Plus?

W tym dziale pytamy o Plus Mix i Plus na Kartę. Odpowiedzi udzielą Wam specjaliści Plusa
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
Awatar użytkownika
Joanna_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 22378
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 18 gru 2012, o 19:40

Re: Kiedy aktualizacja czasu i HD Voice w sieci Plus?

Post autor: Joanna_Plus »

Witaj morris,

aktualnie usługa działa:
w Warszawie i części województwa mazowieckiego oraz województwach Polski wschodniej (podlaskie i lubelskie). W pierwszym kwartale 2015 roku będzie już dostępna na obszarze całego kraju.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
morris
PlusManiak
Posty: 76
Rejestracja: 18 sty 2015, o 00:54

Re: Kiedy aktualizacja czasu i HD Voice w sieci Plus?

Post autor: morris »

A czy mozna dopisac info przy telefonach na stronie,ktory ma hd voice?
Pytając w salonie który posiada konsultanci sami do konca nie wiedzą.
Awatar użytkownika
Joanna_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 22378
Rejestracja: 18 gru 2012, o 19:40

Re: Kiedy aktualizacja czasu i HD Voice w sieci Plus?

Post autor: Joanna_Plus »

morris,
lukeniu pisze:Tu jest lista smartfonów wspierających HD Voice
http://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_ ... ce_support
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
zbiggy
PlusManiak
Posty: 58
Rejestracja: 2 lut 2014, o 17:02

Re: Kiedy aktualizacja czasu i HD Voice w sieci Plus?

Post autor: zbiggy »

Automatyczny czas i data już działa w Plusie w sieci 2G i 3G sprawdziłem: 26 kwi 2015, o 01:08

Witam ponownie ekipę Plusa po przerwie i ponawiam pytanie i prośbę o włączenie automatycznej aktualizacji czasu z postu nr 1 w tym wątku gdzie wszystko opisałem.

Dziś zrobiłem testy kilku sieci w Pułtusku (mazowieckie). Rodzinne miasto Stanisława Anioła z serialu Alternatywy 4 :)
Wyniki są takie:
T-Mobile: sieć dostarcza aktualny czas i datę przy starcie telefonu tuż po podaniu pinu. Sprawdziłem: działa w obu sieciach 2G i 3G.
Play: sieć dostarcza aktualny czas i datę przy starcie telefonu tuż po podaniu pinu. Sprawdziłem: działa w sieci 3G. Do 2G nie można się zalogować więc tu nie wiem - mam starter do Internetu może dlatego do 2G nie wpuszcza. Jutro będę w Warszawie to 2G sprawdzę jeszcze tam.
Orange: nie mam karty sim - nie sprawdzałem wcale. Może ktoś inny sprawdzi.
Plus: NIE dostarcza daty ani czasu po podaniu numeru pin. :-( Sprawdzone w sieci 2G i 3G - w obu nie dostarcza. Dopiero potem po aktywowaniu sieci GPRS Plus przesyła datę i czas tak jak to robi T-Mobile i Play po podaniu numeru pin. Ale to jest już za późno. Budżetowe telefony nie mają szans z tego skorzystać bo nie mają wbudowanego modemu więc nigdy nie aktywują GPRS aby dostać czas i datę od Plusa. Ale komórki z GPRS też ten czas od Plusa ignorują bo wszystkie oczekują, że czas zostanie przesłany po podaniu pin a nie później. Przecież GPRS nie włącza się ciągle tylko chwilowo do łączności z Internetem. Po prostu żaden producent nie przewidział, że jest sobie taki Plus, który robi taką dziwną niestandardową rzecz jak umieszczenie sygnału czasu przy łączności z Internetem.

Bardzo uprzejmie proszę Plus-a aby poprawił dziwną i niestandardową konfigurację swojej sieci aby bieżący czas i datę dostarczał normalnie po podaniu kodu pin tak jak to robią Play i T-Mobile, a nie później przy logowaniu się do GPRS kiedy każdy sprzęt to ignoruje.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2015, o 21:47 przez zbiggy, łącznie zmieniany 1 raz.
zbiggy
PlusManiak
Posty: 58
Rejestracja: 2 lut 2014, o 17:02

Re: Kiedy aktualizacja czasu i HD Voice w sieci Plus?

Post autor: zbiggy »

Automatyczny czas i data już działa w Plusie w sieci 2G i 3G sprawdziłem: 26 kwi 2015, o 01:08
Dowód dla techników/inżynierów Plus GSM jak to jest poprawnie wykonane w T-Mobile 2G/3G i Play 3G:

Diagnoza zachowania sieci na popularnym modemie Huawei E3131-s2
Poprawne działanie jest wspólne dla Play 3G/T-Mobile 2G/3G więc przedstawię je łącznie:

AT^NWTIME? <--- wydaję polecenie odczytania fabrycznej daty i czasu sieci z modemu
^NWTIME:90/01/06,08:00:00+04,00 <--- Wynik 90/01/06 08:00:00 oznacza rok: 1990 miesiąc: Styczeń dzień: 06, godzina 08:00:00

AT+CPIN=**** <--- wydaję polecenie - podaję PIN do uruchomienia karty SIM
^HCSQ:"GSM",58 <--- połączono z siecią 2G z siłą 58
^HCSQ:"WCDMA",37,31,53 <--- połączono z siecią 3G z siłą i kodami siły WCDMA 37,31,53


^TIME: "15/03/22,12:06:25+04,00" <--- sieć Play/T-Mobile dostarczyła czas i datę 2015/Marzec/22 , 12:06:25 zapisano ją w modemie jako czas systemowy
^NWTIME:15/03/22,12:06:25+04,00 <--- zapisano ją także w modemie jako czas otrzymany z sieci NWTIME - oznacza NetWork Time

+CREG: 1,"0012","000E4402" <--- Play 3G zarejestrowano w:
1, - sieć macierzysta
"0012" - kod LAC stacji bazowej
"000E4402" id komórki
+CREG: 1,"E7A4","000066AE" <--- T-Mobile 2G j.w. kod LAC: "E7A4", id komórki: "000066AE"
+CREG: 1,"E7A4","0276F9E8" <--- T-Mobile 3G j.w. kod LAC: "E7A4", id komórki: "0276F9E8"

AT^NWTIME? <--- odczytuję sieciową datę i czas z modemu dla potwierdzenia że została pobrana i użyta 15/03/22 to 2015/Marzec/22 12:06:37 to czas GSM UTC. Warszawa ma +1h wiec wychodzi 13:06:37 czasu Polskiego. Zgadza się.
^NWTIME:15/03/22,12:06:37+04,00

AT^TIME? <--- odczytuję systemową datę i czas z modemu dla potwierdzenia że została też i tutaj użyta
^TIME:15/03/22,12:06:37+04,00

Wynik: dzięki sygnałowi czasu z sieci Play 3G/T-Mobile 2G/3G modem ustawił sobie datę i czas na bieżący. Tak samo robią wszystkie telefony.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2015, o 21:48 przez zbiggy, łącznie zmieniany 2 razy.
zbiggy
PlusManiak
Posty: 58
Rejestracja: 2 lut 2014, o 17:02

Re: Kiedy aktualizacja czasu i HD Voice w sieci Plus?

Post autor: zbiggy »

Automatyczny czas i data już działa w Plusie w sieci 2G i 3G sprawdziłem: 26 kwi 2015, o 01:08
Diagnoza zachowania sieci na popularnym modemie Huawei E3131-s2

Wadliwe moim zdaniem wykonanie przez Plus GSM. Materiał porównawczy dla techników/inżynierów Plus:

Przedstawiam je łącznie dla Plus GSM 2G/3G bo są bardzo podobne:
AT^NWTIME? <--- zaczynamy jak poprzednio od polecenia odczytania fabrycznej daty i czasu 1990/Styczeń/6 8:00:00
^NWTIME:90/01/06,08:00:00+04,00

AT+CPIN=**** <--- wpisujemy polecenie podające PIN i uruchamiające kartę SIM

^HCSQ:"GSM",62 <--- połączono z siecią 2G z siłą 62
^HCSQ:"WCDMA",36,31,55 <--- połączono z siecią 3G z siłą 36,31,55 wg kodów WCDMA

+CREG: 1,"2B0A","00002CBB" <--- sieć 2G zarejestrowany w BTS, LAC: 2B0A, id komórki: "00002CBB"
+CREG: 1,"2B0A","047FB562" <--- sieć 3G zarejestrowany w BTS, LAC: 2B0A, id komórki: "047FB562"

AT^NWTIME? <--- sprawdzamy poleceniem, czy sieć dostarczyła czas i datę - jak widać nie. Nadal są stare fabryczne wpisy:
^NWTIME:90/01/06,08:00:00+04,00

---- Teraz w telefonach widać ekran gotowości z datą i czasem ustawionym ręcznie przez użytkownika ponieważ Plus nie dostarczył tych danych ----
---- Telefony budżetowe bez Internetu na tym kończą logowanie do sieci ----


AT+CGATT=1 <--- wydajemy polecenie połączenia z siecią GPRS. Polecenie działa tylko w modemach i telefonach komórkowych z modemem. Telefony bez modemu nie mają tego polecenia więc nie mogą uczestniczyć dalej w teście.

+CGREG: 1,"2B0A","00002CBB" <--- połączono z siecią GPRS w sieci 2G, ta sama stacja BTS co wyżej tylko teraz dodatkowo jest włączony GPRS
+CGREG: 1,"2B0A","047FB562" <--- j.w. tylko w sieci 3G

^TIME: "15/03/22,12:13:53+04,00" <--- Plus wreszcie dostarcza datę i czas w ten sam sposób co T-Mobile/Play tylko za późno.
^NWTIME:15/03/22,12:13:53+04,00 <--- Data i czas są ustawione w systemie i w modemie. Telefony ignorują to ponieważ nie spodziewają się go tu znaleźć. Nadal pokazują czas i datę wpisaną przez użytkownika.
Bez sensu łączyć się z Internetem przez GPRS aby pobrać czas i datę skoro telefon już dawno jest uruchomiony i pokazuje czas i datę wpisaną ręcznie przez użytkownika i nie zamierza jej już aktualizować. Dlatego te zapisy są przez telefony ignorowane. Plus w takiej sytuacji może odpuścić sobie wysyłanie daty i czasu tutaj ponieważ tylko marnuje zasoby swojej sieci i cyfrowo śmieci tą bezużyteczną datą i czasem która i tak jest zawsze ignorowana.

AT^NWTIME? <--- polecenie aby potwierdzić, że modem jednak załadował czas z sieci. To udało mi się tylko na tym modemie Huawei. Telefony i inne modemy nie ustawiają czasu ponieważ Plus podaje go za późno.
^NWTIME:15/03/22,12:14:04+04,00

Wynik: Plus jednak podaje bieżącą datę i czas lecz robi to wtedy kiedy już żaden telefon nie chce jej odczytać lub wręcz nie może w przypadku telefonów budżetowych bez Internetu gprs. Bezużyteczne marnowanie zasobów sieci na emitowanie czegoś co jest zawsze ignorowane. Stąd naprawa w sieci Plus polega tylko na re-konfiguracji sieci aby emitowała datę i czas po podaniu pinu tak jak to robi Play/T-Mobile , a nie po włączeniu sieci GPRS.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2015, o 21:48 przez zbiggy, łącznie zmieniany 1 raz.
zbiggy
PlusManiak
Posty: 58
Rejestracja: 2 lut 2014, o 17:02

Automatyczna aktualizacja czasu - prośba o naprawę sieci

Post autor: zbiggy »

Automatyczny czas i data już działa w Plusie w sieci 2G i 3G sprawdziłem: 26 kwi 2015, o 01:08
Witam,

w tym wątku:
http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=99& ... 30#p164799
udowodniłem, że automatyczna aktualizacja czasu i daty nie działa poprawnie w Plusie i wytłumaczyłem dlaczego. Nikt mi nie odpisał czy i kiedy Plus zamierza to poprawić. Zmiana wydaje się drobna i kosmetyczna, a może pomóc wielu osobom. Jeśli Plus nie chce tego poprawić to prośba o informację dlaczego - przestanę pytać.

Na poprawce zyska Plus i abonenci - aktualny czas i data na każdym telefonie w sieci Plus to zawsze to dodatkowa przyjemna funkcjonalność dla wszystkich i możliwość dorównanie do T-Mobile i Play w tej podstawowej funkcjonalności.

Przypominam wystarczy poprawić tylko to:
"Bardzo uprzejmie proszę Plus-a aby poprawił dziwną i niestandardową konfigurację swojej sieci aby bieżący czas i datę dostarczał normalnie po podaniu kodu pin tak jak to robią Play i T-Mobile, a nie później przy logowaniu się do GPRS kiedy każdy sprzęt to ignoruje."

Na sieci polega to na zamianie:
NITZ Send on GPRS Registration (ustawienie obecne)
na:
NITZ Send on GSM Registration (ustawienie oczekiwane jak w Play T-Mobile)

dodatkowy parametr:
NITZ Daylight Saving Time
który informuje telefon czy to jest czas letni czy zimowy.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2015, o 21:49 przez zbiggy, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Joanna_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 22378
Rejestracja: 18 gru 2012, o 19:40

Re: Kiedy aktualizacja czasu i HD Voice w sieci Plus?

Post autor: Joanna_Plus »

Witaj zbiggy,

proszę nie zakładaj nowych wątków o tej samej treści.

Sprawę opisaną przez Ciebie powyżej, przekazałam do naszych specjalistów. Jak otrzymam odpowiedź - dam znać.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Kiedy aktualizacja czasu i HD Voice w sieci Plus?

Post autor: habish »

Oficjalnie o HD Voice w całej Polsce
Link: http://www.biuroprasowe.plus.pl/note.php?id=1193
zbiggy
PlusManiak
Posty: 58
Rejestracja: 2 lut 2014, o 17:02

Re: Kiedy aktualizacja czasu i HD Voice w sieci Plus?

Post autor: zbiggy »

OK. Nie będę zakładał nowych wątków. Próbowałem założyć nowy, bo temat znów zdechł.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2015, o 21:51 przez zbiggy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Joanna_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 22378
Rejestracja: 18 gru 2012, o 19:40

Re: Kiedy aktualizacja czasu i HD Voice w sieci Plus?

Post autor: Joanna_Plus »

zbiggy,
zbiggy pisze:OK. Nie będę zakładał nowych wątków. Próbowałem założyć nowy bo temat znów zdechł.
Takie czynności nie przyśpieszają sprawy.

Usługa będzie wdrażana, najprawdopodobniej od tego tygodnia. Czas realizacji dla całej sieci – około 1,5 miesiąca.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
waclaw1
Początkujący PlusManiak
Posty: 25
Rejestracja: 13 mar 2015, o 11:10

Automatyczne usatwienie zegara/daty - tylko Plus nie ma..

Post autor: waclaw1 »

Witam, czy planujecie włączenie automatycznego ułatwienia zegara/daty w telefonach? Tylko Plus tego nie ma... U konkurencji wystarczy włączyć opcję w telefonie "ustaw czas/datę z sieci" i za każdym logowaniem, ustawia poprawie. To mała pierdółka, ale niezwykle przydatna... Przetestowałem u konkurencji w każdym zasięgu 2/3g to działa, obojętnie czy telefon/smartphone.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2015, o 11:01 przez Krzysiek_Plus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: połączenie wątków / ten sam temat.
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Automatyczne usatwienie zegara/daty - tylko Plus nie ma.

Post autor: habish »

Już było o tym na forum....
Ma być wdrożone w przeciągu 1,5 miesiąca.
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Kiedy aktualizacja czasu i HD Voice w sieci Plus?

Post autor: Krzysiek_Plus »

waclaw1, odpowiedź w poprzednich postach.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
driftking12
PlusManiak
Posty: 52
Rejestracja: 13 wrz 2014, o 01:57

Re: Kiedy aktualizacja czasu i HD Voice w sieci Plus?

Post autor: driftking12 »

Dziwne, bo mi na XZ działa od zawsze auto aktualizacja czasu przez sieć.
Zablokowany