Odzyskanie środków z Prepaid z aktywnej karty. Możliwe?

W tym dziale pytamy o Plus Mix i Plus na Kartę. Odpowiedzi udzielą Wam specjaliści Plusa
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
Awatar użytkownika
nindustrialny
PlusManiak
Posty: 82
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 25 sie 2014, o 07:24

Odzyskanie środków z Prepaid z aktywnej karty. Możliwe?

Post autor: nindustrialny »

Witam.
Przeczytalem przed chwila artykul:

https://android.com.pl/news/429477-niew ... et="_blank

Zaciekawilo mnie czy moge odzyskac $ z aktywnej karty, czy np musialbym zmienic numer ?

Mam na koncie - nie wiem kiedy to sie uzbieralo - ponad 500 pln.

Pozdrawiam.
miery
Początkujący PlusManiak
Posty: 28
Rejestracja: 18 lut 2021, o 13:08

Re: Odzyskanie środków z Prepaid z aktywnej karty. Możliwe?

Post autor: miery »

Z aktywnej raczej się nie uda, ale gdybyś przenosił numer do innego operatora to za opłatą nie więcej niż 30 PLN Ci oddadzą.
Spróbuj negocjować ;)

Wysłane z mojego BE2029 przy użyciu Tapatalka
grzefik
PlusManiak
Posty: 145
Rejestracja: 19 kwie 2013, o 11:18

Re: Odzyskanie środków z Prepaid z aktywnej karty. Możliwe?

Post autor: grzefik »

Ja przenosiłem nr w połowie sierpnia. Środków nie chcieli zwrócić. Zaproponowali w ramach długiego stażu przelew środków na inny numer na kartę lub mix w sieci Plus, na koncie było ok 150 pln
plustak
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 8 wrz 2021, o 15:07

Re: Odzyskanie środków z Prepaid z aktywnej karty. Możliwe?

Post autor: plustak »

No właśnie Plusie co z środkami na karcie w przypadku przenoszenia/wygaszania numeru do innej sieci? Czy obowiązujące prawo nakazujące zwrot środków klientowi Plusa nie obowiązuje? Proszę o oficjalną odpowiedź.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6155
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Odzyskanie środków z Prepaid z aktywnej karty. Możliwe?

Post autor: mariusz9a »

Nie obowiązuje. Aktualnie nie ma żadnej podstawy prawnej do zwrotu środków zgromadzonych na koncie. I tyle w temacie. Prawo jest prawem, a to co jakiś głupi urzędnik sobie gada to inna kwestia. Dopóki nie będzie to usankcjonowane prawem to będzie jak piszą użytkownicy powyżej.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
monter
PlusManiak
Posty: 115
Rejestracja: 3 sty 2013, o 14:39

Re: Odzyskanie środków z Prepaid z aktywnej karty. Możliwe?

Post autor: monter »

Najnowsze informacje znajdziecie w tym artykule: "Klient rejestrując pre-paid będzie mógł podać numeru konta do zwrotu środków"
https://gsmonline.pl/artykuly/pre-paid- ... -pieniedzy
gdzie na końcu można przeczytać:
"Kwestia zwrotu niewykorzystanych środków z konta na kartę przy wyborze nowej firmy telekomunikacyjnej jest już uregulowana na poziomie unijnym. W grudniu 2018 r. wszedł w życie Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Jest w nim przepis, zgodnie z którym przy zmianie operatora dotychczasowi dostawcy usług pre-paid muszą na wniosek konsumenta zwrócić pozostałe na koncie środki. Od tej operacji mogą pobierać opłatę współmierną do rzeczywiście poniesionych przez nich kosztów, jeśli zostało to określone w umowie. Unijne prawo musi zostać implementowane do polskiego. W niektórych europejskich krajach takich jak Niemcy, Austria, Węgry, Chorwacja czy Hiszpania zwrot od dawna jest już regułą."
plufor
PlusManiak
Posty: 65
Rejestracja: 3 gru 2015, o 12:17

Re: Odzyskanie środków z Prepaid z aktywnej karty. Możliwe?

Post autor: plufor »

mariusz9a pisze:Nie obowiązuje. Aktualnie nie ma żadnej podstawy prawnej do zwrotu środków zgromadzonych na koncie.
Chyba nie jest to pełna informacja.

Podstawa prawna do zwrotu istnieje (i jest respektowana przez wszystkich, poza Polkomtelem):
art. 57 ust. 5 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 576 z późn. zm.).

art. 106 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiająca Europejski kodeks łączności elektronicznej (Dz.Urz.UE.L 2018 Nr 321).

Decyzja Prezesa UOKIK z dnia 22 stycznia 2020 r. nr DOZIK 3/2020.

Obecnie trzech z czterech tzw. „dużych operatorów” umożliwia zwrot środków z kart pre-paid w przypadku przeniesienia numeru.
Jedynie Polkomtel takich środków nie zwraca, choć Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w dniu 22 stycznia 2020 r. wydał Decyzję nr DOZIK 3/2020 w której nakazał zaniechania w/w praktyki.
Jenak Polkomtel złożył odwołanie ..i czeka na decyzję sądu.
https://forsal.pl/artykuly/1453204,20-m ... et="_blank
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6155
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Odzyskanie środków z Prepaid z aktywnej karty. Możliwe?

Post autor: mariusz9a »

Super, tylko czy przepis ten jest zaimplementowany w polskim prawie? Wydaje mi się że nie. I tu jest pies pogrzebany. Zapewne mamy jakiś czas na wprowadzenie tych przepisów, ale póki ich nie ma to nic nikogo do zwrotu nie zmusi. Tu zaś wracamy do tego co pisałem, że to jest nakaz jakiegoś urzędnika i tyle. W prawie telekomunikacyjnym nic nikogo nie zobowiązuje dlatego zapewne sprawa jest w sądzie. Ja prawnikiem nie jestem, także takie tylko moje zdanie ;-)
plufor pisze:art. 57 ust. 5 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 576 z późn. zm.).
A będziesz łaskawy zacytować tekst podanego przez Ciebie artykułu w polskim prawie telekomunikacyjnym? Bo powołujesz się na artykuł w ogóle nie dotyczący tematu. Może nastąpiła jakaś literówka w numerze artykułu?

Ciekawe czy kiedyś w tym kraju wreszcie coś będzie robione jak się należy, bo na razie to banda patałachów nieźle się bawi za nasze pieniądze...
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
plufor
PlusManiak
Posty: 65
Rejestracja: 3 gru 2015, o 12:17

Re: Odzyskanie środków z Prepaid z aktywnej karty. Możliwe?

Post autor: plufor »

Prezes UOKIK nie jest "jakimś urzędnikiem", ale reprezentuje państwowy urząd powołany m.in. do ochrony konsumentów.

20 mln kara UOKIK, nałożona na Polkomtel (czego dotyczył wcześniej podany opisowy artykuł) jest jawna i prawnie uzasadniona. Całość ( 28 stron przepisów i argumentacji) znajdziesz tu: https://decyzje.uokik.gov.pl/bp/dec_pre ... et="_blank
Jest tam cytowanych wiele przepisów polskiego prawa, w tym jest zarzut, że działanie Polkomtela "narusza art. 57 ust. 5 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2460) i godzi w zbiorowe interesy konsumentów".
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6155
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Odzyskanie środków z Prepaid z aktywnej karty. Możliwe?

Post autor: mariusz9a »

plufor pisze:Prezes UOKIK nie jest "jakimś urzędnikiem", ale reprezentuje państwowy urząd powołany m.in. do ochrony konsumentów.
Jest zwykłym urzędnikiem tylko pełniącym rolę ochrony praw konsumentów. To taki sam urzędnik jak każdy inny (np skarbowy), który niekoniecznie musi działać w zgodzie z prawem - może je źle interpretować itd. Nie jest to organ stanowiący prawo i ma się do niego stosować tak samo jak każdy inny. Dlatego zapewne sprawa jest w sądzie bo tych zapisów w polskim prawie nie ma :-(
plufor pisze:"narusza art. 57 ust. 5 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2460) i godzi w zbiorowe interesy konsumentów"
Ten zapis mówi:
Warunki umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, w tym o zapewnienie przyłącza do sieci, nie mogą uniemożliwiać lub utrudniać abonentowi korzystania z prawa do zmiany dostawcy usług świadczącego publicznie dostępne usługi telekomunikacyjne.
I gdzie tu coś jest złamane bo ja tego nie rozumiem...? Opinia jakiegoś prawnika by się przydała, ale chyba każdy widzi że przepis tak na prawdę niewiele mówi. W całym prawie telekomunikacyjnym obowiązującym w Polsce nie ma słowa, że operator jest zobowiązany do zwrotu środków zgromadzonych na kontach przedpłacowych. Więc sprawa śliska i nie zdziwię się jak sąd uzna decyzję UOKiK za niezasadną (jak nie pierwszej instancji to następne). Nikt nikomu nic nie utrudnia - zmiana operatora dla pre-paid trwa 24h i można ją zrobić w każdej chwili, i nie jest ona zabroniona czy utrudniona w jakiś sposób przez to że ktoś ma jakiekolwiek środki na koncie. Także śmierdzi mi to nadinterpretacją przepisów ze strony UOKiK (co już nie raz miało miejsce i kary były cofane, także UOKiK to nie jest żadna wyrocznia obowiązującego prawa!).

Tylko ja się pytam dlaczego tak jest? Dlaczego podatnik musi pokrywać koszty czyjegoś widzimisię? Tu jest większy problem :-( Najpierw niech rząd wprowadzi porządnie unijne przepisy i potem można się pienić i nakładać kary :-/

Skończy się to ostatecznie tak, że wzrosną ceny w pre-paid (co już się dzieje) i zostaną wprowadzone jakieś abstrakcyjne opłaty. Na pewno nie wyjdzie to na dobre konsumentom. Także uważam że nie ma o co walczyć w tej kwestii, bo skorzysta chwilowo garstka a stracą wszyscy :-(
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
plufor
PlusManiak
Posty: 65
Rejestracja: 3 gru 2015, o 12:17

Re: Odzyskanie środków z Prepaid z aktywnej karty. Możliwe?

Post autor: plufor »

Jeśli chodzi to UOKiK, to jest to jeden z nielicznych urzędów pozytywnie odbierany przez większość społeczeństwa, a mający na celu m.in. ochronę konsumentów przez zakusami dużych firm, mających znaczną przewagę nad konsumentem. Więc nie porównywałbym go np. do urzędu skarbowego.

Jeśli chodzi o kwestie prawne związane z decyzją DOZIK 3/2020, to szczegółowe, 28-stonicowe prawne uzasadnienie znajdziesz pod wcześniej podanym linkiem.
Nie sądzę (choć przy tym nie byłem), że decyzja ta jest "widzimisię" Prezesa. Zapewne jest wynikiem pracy zespołu prawników UOKiK, formalnie i prawnie firmowanej przez Prezesa UOKiK.

Inną kwestią jest stan polskiego prawa, jego częstych wewnętrznych sprzeczności, niejednoznaczności, a prawo unijne dodatkowo czasami komplikuje sytuację (ale to szeroki temat, nie do dyskusji w tym wątku).

Biorąc jednak całokształt sprawy po rozwagę, z uwzględnieniem
- wcześniej podanej dyrektywy unijnej z 2018r.,
- decyzji DOZIK 3/2020,
- przyjętych w większości krajów UE praktyk
- i ostatecznym zaakceptowaniem konieczności zwrotów środków z Prepaid przez pozostałych operatorów z wielkiej czwórki (co potwierdza, że tak należy - zgodnie z obowiązującym prawem - postępować),
wg mnie, Polkomtel nie ma racji i działa na swoją wizerunkową i finansową szkodę w obecnej sytuacji.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6155
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Odzyskanie środków z Prepaid z aktywnej karty. Możliwe?

Post autor: mariusz9a »

plufor pisze:Jeśli chodzi to UOKiK, to jest to jeden z nielicznych urzędów pozytywnie odbierany przez większość społeczeństwa, a mający na celu m.in. ochronę konsumentów przez zakusami dużych firm, mających znaczną przewagę nad konsumentem. Więc nie porównywałbym go np. do urzędu skarbowego.
Bo takie ma obowiązki, ale to dalej urząd jak urząd i tyle :-) Wiadomo że skarbowy będzie miał mniejsze poważanie bo jego zadaniem jest gnębić obywateli o podatki itd - taka jego rola :-)
plufor pisze:- wcześniej podanej dyrektywy unijnej z 2018r.,
Tylko że te przepisy nie zostały zaimplementowane do polskiego prawa - w tym cały problem :-( Rząd działa opieszale i tego nie robi :-/ Gdy to zostanie zrobione to Ci przytaknę, a i myślę że wtedy Polkomtel będzie zwracał pieniądze. Ale jak na razie to mam odmienne zdanie ;-) A o tym kto ma rację zadecyduje sąd a nie urzędnik i interpretacja prawna urzędu (zresztą z drugiej strony przecież też są prawnicy, którzy czytają to samo prawo i mają może lepsze argumenty niż urząd? W końcu nikt nie idzie do sądu wiedząc że na 100% przegra...).
plufor pisze:działa na swoją wizerunkową i finansową szkodę w obecnej sytuacji
Za chwilę nikt o tym nie będzie pamiętał, także strata wizerunkowa żadna.
Ile już takich wpadek wizerunkowych było u Plusa czy w innych firmach i co? Po kilku tygodniach nikt o tym nie pamiętał i ludzie dalej walili drzwiami i oknami. Ludzie mają bardzo krótką pamięć. Są jednostki co będą to pamiętać do końca życia, ale biorąc pod uwagę całość społeczeństwa nie mają oni żadnego wpływu na bazę klientów.

Reasumując całość z mojej strony - rządzący zaimplementujcie unijne przepisy do polskiego prawa i będzie po temacie. Póki tego nie zrobicie uważam że operator nie musi nic nikomu zwracać, ale może to uczynić jedynie jako swoją dobrą wolę.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
wlo
Szalony PlusManiak
Posty: 320
Rejestracja: 3 sty 2018, o 09:57

Re: Odzyskanie środków z Prepaid z aktywnej karty. Możliwe?

Post autor: wlo »

W tej sprawie mam dokładnie taką samą opinię jak mariusz9a.
Nie ma prawa. Podciąganie pod inne przepisy jest tylko populistyczną próbą tworzenia dobrego wizerunku dobrej zmiany - jeśli już w politykę wkraczamy.
Rządowi powinno raczej zależeć na szybkiej implementacji przepisów unijnych do prawa krajowego - jak zrobiły inne państwa, które prezes przywołuje w swoich wypowiedziach. Można? Można. Wystarczy chcieć - nie wymaga to wielu zabiegów. Projekt krótki, uzasadnienie wydaje się nie do odrzucenia - na rano może być w Dzienniku Ustaw nowelizacja prawa ;-)
Pytanie - czy polskiemu rządowi zależy na zmianie prawa? Niby coś tam projektują... Pytanie - dlaczego tak długo to trwa? Czy prezes nie może poczekać z nadgorliwością?
ODPOWIEDZ