Kara umowna

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
bartex03
Szalony PlusManiak
Posty: 730
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 14 cze 2014, o 00:04

Re: Kara umowna

Post autor: bartex03 »

Krzysiek_Plus pisze:
bartex03 pisze:Momencik , przeciez napisałeś że w tej promocji nie ma ulg ...
Rzeczywiście, nie doprecyzowałem, miałem na myśli ze w przypadku rozwiązania umowy jest naliczana tylko kara umowna, a następnie wyjaśniłem że jest ona równoważna wysokości udzielonej ulgi.
Rozumiem a prosze powiedziec gdzie w umowie, regulaminie znajduje się informacja że kara umowna jest równoważna wysokosci ulgi. Ja widze tylko Kara Umowna 1000 PLN i ani słowa o uldze

EDIT:
Krzysiek_Plus na moim numerze nie ma żadnej ulgi.

Rozmowa z Twoją Koleżanką z BOK 01.09.2015 godzina 14.46- numer masz (dotyczy Power LTE)


Ulga nie równa się karze Umownej jezeli takiej informacji nie zawarliście w Umowie lub regulaminie.
Ostatnio zmieniony 1 wrz 2015, o 15:30 przez Krzysiek_Plus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Połączenie postów, proszę nie pisz post pod postem, korzystaj z opcji edytuj/zmień.
Awatar użytkownika
substytut
PlusManiak
Posty: 141
Rejestracja: 24 wrz 2014, o 11:49

Re: Kara umowna

Post autor: substytut »

Tez sie bartex zastanawialamnad tym po arcie na DI. Bede sledzic watek - ja rowniez nie mam u siebie nic o uldze
bartex03
Szalony PlusManiak
Posty: 730
Rejestracja: 14 cze 2014, o 00:04

Re: Kara umowna

Post autor: bartex03 »

W jednej z sieci jest zapis

Umowa przed oczami:
1. W zwiazku z zawarciem Umowy Operator udziala Abonentowi ulgi w wysokości: zgodnie z warunkami ofery

Naastepnie mam informacje o karze umownej 448 zl
***
W Umowie Power LTE brakuje czegos podobnego do pkt 1 wyzej, jest natomiast informacja o karze w wysokosci 1000 zl

***
Wczoraj wyslalem Wam wypowiedzenie Umowy i jezeli naliczycie mi karę Umowną bedzie mialo to znamiona dzialania nieuprawnionego.
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Kara umowna

Post autor: Krzysiek_Plus »

bartex03 pisze:Wczoraj wysłałem Wam wypowiedzenie Umowy i jezeli naliczycie mi karę Umowną bedzie mialo to znamiona dzialania nieuprawnionego.
Kara zostanie naliczona zgodnie w §15 Opłaty należne w momencie rozwiązania Umowy.
bartex03 pisze:Krzysiek_Plus na moim numerze nie ma żadnej ulgi.
Rozmowa z Twoją Koleżanką z BOK 01.09.2015 godzina 14.46- numer masz (dotyczy Power LTE)
Ulga została przyznana:
- rabat na sprzęt - promocyjna cena na umowie, zaś standardowa jest uwzględniona w tabeli w regulaminie promocji w kolumnie: "Ceny modemów/routera/anteny oferowanych na warunkach ogólnych"
- promocyjna cenna i warunki opisane w regulaminie promocji, zaś standardowe wyszczególnienie w ogólnym cenniku taryfy.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
bartex03
Szalony PlusManiak
Posty: 730
Rejestracja: 14 cze 2014, o 00:04

Re: Kara umowna

Post autor: bartex03 »

Krzysiek_Plus pisze:
Ulga została przyznana:
- rabat na sprzęt - promocyjna cena na umowie,
Gdzie taka informacja na Umowie jest ?

Co do naliczenia kary umownej, to smiało naliczajcie.

Nie mam zamiaru jej zapłacić gdyż Umowe wypowiedziałem z powodu świadczenia usługi Power LTE niezgodnie z regulaminem z dnia 10.06.2014.

Update;

Promocyjna cena z regulaminu nie oznacza ze udzielilsicie jakiejkolwiek ulgi. Oznacza tylko tyle ze zechcieliście sprzedać urzadzenie taniej.

W zadnym elemencie umowy nie napisaliscie ile wynosi ulga która została udzielona - zarówno w Umowie jak i Regulamnie takich informacji nie ma.

Promocyjna cena nie jest ulga

W Umowie jest tylko kwota kary Umownej i ewentualna egzekucja jej , bez powolania sie na ullge wyrazona w Umowie bedzie nieuprawniona

Na koniec :
Przepis ust. 56 ust. 3 pkt 21 Pt nakazuje określić w umowie wszelkie opłaty należne w momencie rozwiązania umowy, a zatem również opłatę związaną ze zwrotem ulgi. Ulga powinna być określona kwotowo w umowie. Jeżeli ulga jest przyznawana z różnych tytułów (np. obniżenie opłaty abonamentowej, zmniejszenie ceny telefonu) wówczas możliwe jest określenie kwot składających się na łączną wysokość ulgi. Wymaganie, aby przyznana ulga została określona kwotowo, jest podyktowane faktem zapewnienia abonentowi możliwości ustalenia kwoty ulgi na podstawie umowy i świadomości wysokości ewentualnej kary umownej (naliczanej proporcjonalnie) z tytułu rozwiązania umowy przed terminem na jaki umowa została zawarta.

Prosze wskazać pozycje w Umowie w której wyszczególniona jest ulga ??
Ostatnio zmieniony 2 wrz 2015, o 12:37 przez bartex03, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Kara umowna

Post autor: Krzysiek_Plus »

bartex03 pisze:Gdzie taka informacja na Umowie jest ?
Nie ma takiej pozycji. Prawo Telekomunikacyjne wymaga by operator podał kwotę jaka będzie należna w momencie rozwiązania umowy i taka informacja znajdę się na umowie w postaci "kary umownej".

Jak sprawdzić wysokość udzielonej ulgi opisałem w poprzednim poście.

Podsumowując wszystkie informacje wymagane między innymi przez Prawo Telekomunikacyjne są wyszczególnione w umowie/regulaminie.
bartex03 pisze:Nie mam zamiaru jej zapłacić gdyż Umowe wypowiedziałem z powodu świadczenia usługi Power LTE niezgodnie z regulaminem z dnia 10.06.2014.
Jak już to było wyjaśnianie wielokrotnie umowa jest świadczona zgodnie z regulaminem promocji.
Temat był omawianym między innym tutaj: http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=100 ... 58#p173153
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
bartex03
Szalony PlusManiak
Posty: 730
Rejestracja: 14 cze 2014, o 00:04

Re: Kara umowna

Post autor: bartex03 »

Polecam:

http://www.cik.uke.gov.pl/umowy/jakich- ... ania-umowy

Przepis powyższy wskazuje na zakres dopuszczalnych roszczeń dostawcy, związanych z rozwiązaniem umowy przewidującej ulgę dla abonenta, przyznawaną w związku z zawartą umową. Wymagane jest, aby przyznana ulga została wyraźnie wskazana przez dostawcę usług poprzez wskazanie różnicy miedzy standardową i obniżoną ceną określonego świadczenia, która stanowi ulgę. Przepis ust. 56 ust. 3 pkt 21 Pt nakazuje określić w umowie wszelkie opłaty należne w momencie rozwiązania umowy, a zatem również opłatę związaną ze zwrotem ulgi. Ulga powinna być określona kwotowo w umowie. Jeżeli ulga jest przyznawana z różnych tytułów (np. obniżenie opłaty abonamentowej, zmniejszenie ceny telefonu) wówczas możliwe jest określenie kwot składających się na łączną wysokość ulgi. Wymaganie, aby przyznana ulga została określona kwotowo, jest podyktowane faktem zapewnienia abonentowi możliwości ustalenia kwoty ulgi na podstawie umowy i świadomości wysokości ewentualnej kary umownej (naliczanej proporcjonalnie) z tytułu rozwiązania umowy przed terminem na jaki umowa została zawarta.
Gdzie w Umowie podana jest wysokość Ulgi?


**

Co do świadczenia usługi zgodnie z regulaminem , to wypowie się już sąd.

Ani grosza z powodu tego ze nie ma slowa o uldze , jedynie o karze umownej. Kara umowna jest klauzula niedozwoloną i dodatkowo świadczycie usluge na podstawie regulaminu którego nie zaakceptowalem.
Ostatnio zmieniony 2 wrz 2015, o 12:30 przez bartex03, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Kara umowna

Post autor: Krzysiek_Plus »

bartex03 pisze: Przepis ust. 56 ust. 3 pkt 21 Pt nakazuje określić w umowie wszelkie opłaty należne w momencie rozwiązania umowy
Jest określona -> kara umowna.
bartex03 pisze:Jeżeli ulga jest przyznawana z różnych tytułów (np. obniżenie opłaty abonamentowej, zmniejszenie ceny telefonu) wówczas możliwe jest określenie kwot składających się na łączną wysokość ulgi.
Jest to możliwe opisałem to w poprzednim poście.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
bartex03
Szalony PlusManiak
Posty: 730
Rejestracja: 14 cze 2014, o 00:04

Re: Kara umowna

Post autor: bartex03 »

Krzysiek_Plus pisze:
bartex03 pisze: Przepis ust. 56 ust. 3 pkt 21 Pt nakazuje określić w umowie wszelkie opłaty należne w momencie rozwiązania umowy
Jest określona -> kara umowna.
Kara Umowna jest klauzula niedozwoloną.

W przypadku rozwiązania przez abonenta umowy zawartej na czas określony, operator może domagać się od niego stosownej zapłaty. Jej kwota nie może jednak przekroczyć wartości ulgi przyznanej abonentowi, pomniejszonej o proporcjonalną jej wartość za okres od dnia zawarcia umowy do dnia jej rozwiązania. Oznacza to, że jeśli operator nie udzieli ulgi, to w przypadku rezygnacji abonenta umowy przed terminem, na jaki została zawarta, operator nie będzie mógł „wynagrodzić” sobie utraty dochodów, które uzyskałby, gdyby umowa wciąż obowiązywała.
Awatar użytkownika
Krzysiek_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 17730
Rejestracja: 18 gru 2012, o 17:58

Re: Kara umowna

Post autor: Krzysiek_Plus »

bartex03 pisze:http://www.cik.uke.gov.pl/umowy/jakich- ... ania-umowy
Z twojego źródła:
Wymaganie, aby przyznana ulga została określona kwotowo, jest podyktowane faktem zapewnienia abonentowi możliwości ustalenia kwoty ulgi na podstawie umowy i świadomości wysokości ewentualnej kary umownej (naliczanej proporcjonalnie) z tytułu rozwiązania umowy przed terminem na jaki umowa została zawarta.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
mikiasa
Szalony PlusManiak
Posty: 805
Rejestracja: 14 lip 2014, o 17:16
Lokalizacja: Lublin

Re: Kara umowna

Post autor: mikiasa »

Krzysiek ale to co właśnie zacytowałeś potwierdza wspominane przez @bartex03 stanowisko UKE.

Jeśli ULGA została określona kwotowo to operator może naliczyć proporcjonalnie KARĘ UMOWNĄ..

W przypadku kiedy umowa nie zawiera określonego zapisu - tj o kwocie przyznanej ULGI. Nie ma możliwości zastosowania proporcjonalnie KARY UMOWNEJ.

Jeśli faktycznie umowy na PLTE nie zawierają tego zapisu to roszczenia Polkomtela nie mają zastosowania i zostaną uwalone w każdym Sądzie.
bartex03
Szalony PlusManiak
Posty: 730
Rejestracja: 14 cze 2014, o 00:04

Re: Kara umowna

Post autor: bartex03 »

mikiasa pisze:Krzysiek ale to co właśnie zacytowałeś potwierdza wspominane przez @bartex03 stanowisko UKE.

Jeśli ULGA została określona kwotowo to operator może naliczyć proporcjonalnie KARĘ UMOWNĄ..

W przypadku kiedy umowa nie zawiera określonego zapisu - tj o kwocie przyznanej ULGI. Nie ma możliwości zastosowania proporcjonalnie KARY UMOWNEJ.

Jeśli faktycznie umowy na PLTE nie zawierają tego zapisu to roszczenia Polkomtela nie mają zastosowania i zostaną uwalone w każdym Sądzie.
Na sam koniec:

http://prawo.rp.pl/artykul/751831.html

Kara umowna to nic innego jak odszkodowanie za to, że klient decyduje się na rozwiązanie umowy przed terminem, na jaki została zawarta. Firmy często ją zastrzegają, choć jest to niezgodne z prawem (takie zastrzeżenia są traktowane jako zakazane i trafiają na listę niedozwolonych klauzul prowadzoną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – http://www.uokik.gov.pl). Mimo to operatorzy lub dostawcy Internetu często straszą klientów konsekwencjami finansowymi zerwania umowy.

Tymczasem jedyne przypadki, gdy konsument zobowiązany jest do zapłaty przy rozwiązaniu umowy przed terminem, określają przepisy prawa telekomunikacyjnego (DzU z 2004 r. nr 171, poz. 1800 ze zm.). Wynika z nich, że operator może żądać zwrotu przyznanej ulgi (gdy takiej udzielił przy zawarciu umowy). Nie ma w nich natomiast mowy o konieczności zapłacenia kary za wcześniejsze rozwiązanie umowy.

***
Zastrzeganie kar umownych jest niedozwoloną klauzulą
mikiasa
Szalony PlusManiak
Posty: 805
Rejestracja: 14 lip 2014, o 17:16
Lokalizacja: Lublin

Re: Kara umowna

Post autor: mikiasa »

Ale podoba mi się tłumaczenie Plusa :)
Na szybko w dziale prawnym skonstruowano: "Panie Krzysztofie proszę odpowiadać że niedozwolona kara umowna to taka alegoria dozwolonej ulgi, tylko inaczej nazwana ale chodzi o to że to oni mają nam zapłacić. Nie ważne jak to nazwiemy, ważne jak to rozumiemy".

BTW
Jestem ciekaw jak wyglądają zapisy w umowach/regulaminach po lipcu 2014 roku. Czy nadal jest stosowana kara umowna czy są już wymienione ulgi. Może się wypowie jakiś użytkownik tejże.
banowanyprzezkretyna
Początkujący PlusManiak
Posty: 25
Rejestracja: 22 maja 2015, o 00:21

Re: Kara umowna

Post autor: banowanyprzezkretyna »

mikiasa pisze:Ale podoba mi się tłumaczenie Plusa :)
Na szybko w dziale prawnym skonstruowano: "Panie Krzysztofie proszę odpowiadać że niedozwolona kara umowna to taka alegoria dozwolonej ulgi, tylko inaczej nazwana ale chodzi o to że to oni mają nam zapłacić. Nie ważne jak to nazwiemy, ważne jak to rozumiemy".
To chyba jakaś pomroczność jasna, którą nawet w sądzie trudno w wytłumaczyć. Należy jednak mieć nadzieję, że sąd będzie rozumiał co to jest ulga, a co kara umowna. :lol:
bartex03
Szalony PlusManiak
Posty: 730
Rejestracja: 14 cze 2014, o 00:04

Re: Kara umowna

Post autor: bartex03 »

banowanyprzezkretyna pisze:
To chyba jakaś pomroczność jasna, którą nawet w sądzie trudno w wytłumaczyć. Należy jednak mieć nadzieję, że sąd będzie rozumiał co to jest ulga, a co kara umowna. :lol:

Sąd to nie DR Plusa ;)

Swoją drogą czy Plus bedzie chciał iść do sądu i dostać kare za stosowanie klauzuli niedozwolonej ...
ODPOWIEDZ