Wasze wskazania RSSI, RSRP, RSRQ

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
plusikminusik
Nowy
Posty: 3
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 6 kwie 2018, o 21:24

Re: Wasze wskazania RSSI, RSRP, RSRQ

Post autor: plusikminusik »

Bardzo proszę o pomoc, bo chciałbym pomóc koleżance, która płaci 80zł / miesiąc, a internetu nie ma

RSSP -106dBm
RSRQ -18dBm
RSSI -80dBm
SINR -7dB
Pasmo 2600
Lokalziacja 244

IDU-200

Prędkość pokazuje się w zakładkach, które mi przesłała w jednej 400kb/s, w drugiej 2,09 Mb/s, ale internet w zasadzie w ogóle nie działa. Z tego co mi koleżanka wyjaśniała infolinia z Plusa twierdzi, że "u nich wszystko jest OK" i "nic nie da się zrobić.

Antena od zestawu na balkonie skierowana w stronę nadajnika od którego jest ze dwa kilometry. Mieszkanie na pierwszym piętrze. Miasto byłewojewódzkie. Niewielkie osiedle, wokół parę bloków, rzędy domów, tesco, i inne markety - kilka kilometrów od granicy miasta.

Przez pierwszy rok śmigało aż miło, po przedłużeniu umowy spadło. Nie znam wszystkich szczegółów sprawy, nie byłem jeszcze w mieszkaniu, ale zanim je odwiedzę może ktoś podpowie co tu może być nie tak?

w ciągu 8887 godzin ściągnięto łącznie 76, wysłano 12 gb. W ostatniej sesji (127 godzin) 1,1 GB

wartości śmieszne, inni pewnie tyle ciągną w parę dni. Jeśli mogę liczyć na pomoc będę bardzo wdzięczny.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Wasze wskazania RSSI, RSRP, RSRQ

Post autor: zbych_in_flames »

Bardzo słabe RSRQ i RSRP, więc niech spróbuje zmienić pasmo na 1800 i ponownie poda wszystkie parametry no i niech przetestuje samą prędkość przy tym paśmie.

Wyniki prędkości z której godzinny? Tak ma przez cały dzień czy tylko wieczorem?
plusikminusik
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 6 kwie 2018, o 21:24

Re: Wasze wskazania RSSI, RSRP, RSRQ

Post autor: plusikminusik »

Poproszę o zmianę i test.
Ma tak cały dzień. Najgorsze jest to, że Plus nie widzi problemu... No jak ma widzieć, jak kasa za abonament wpływa :)
Dziękuję za odpiedź
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Wasze wskazania RSSI, RSRP, RSRQ

Post autor: zbych_in_flames »

Bo to nie awaria czy coś w ten deseń, żeby mogli coś zrobić od ręki. Nawet jak zaplanują jakąś rozbudowę pojemności BTS'a czy coś to i tak nim zostaną zrealizowane wszystkie kwestie papierkowe minie kilka miesięcy.

Jak już będziesz miał nowe pomiary/wyiki to podaj też nazwę miejscowości i ulice gdzie korzysta.
plusikminusik
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 6 kwie 2018, o 21:24

Re: Wasze wskazania RSSI, RSRP, RSRQ

Post autor: plusikminusik »

Ja wszystko rozumiem, ale są chyba jakieś granice zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Jeśli konsument dzwoni, że ma 0,4 czy 1 czy 2 mega a płaci za 50 czy 80 to żadne tłumaczenia mnie tu nie przekonują. Plus nie widzi podstaw, by tych 80 zł za abonament nie brać? Mnie byłoby wstyd wyciągnąć rękę po pieniądze. Wystarczy przejrzeć to forum - ilu konsumentów zgłasza taki problem. Stary UOKiK mocno śpi? Koleżankę poprosiłem, ale że się na tym nie zna (nie każdy musi) ktoś te ustawienia przestawi i ponowi test. Dziękuję za wyjaśnienia raz jeszcze.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Wasze wskazania RSSI, RSRP, RSRQ

Post autor: zbych_in_flames »

Nie wiem jak ty ale ja nie znam operatora, który sam z siebie automatycznie anuluje opłaty bo prędkość spadła :-)
Niech może spróbuje złoży reklamacje, może dadzą jakiś rabat czy coś, chociaż podstaw prawny raczej za bardzo nie ma, więc i UOKiK tutaj też raczej nie pomoże. Żaden operator nie daje gwarancji prędkości, wszędzie masz zapisy "do"
fajek
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 10 kwie 2018, o 22:50

Małe RSRP

Post autor: fajek »

Witam.
Posiadam od kilku miesięcy modem internet z modemem w sieci Plus (huawei e5573). W dzień nie ma z nim większych problemów, osiąga około 17-22mb/s na sekundę, ale w godzinach od 18 do 22, czyli najbardziej dla mnie ważnych prędkość spada do 2,5 mb/s. Konsultant w rozmowie telefonicznej, poinformował mnie iż nadajnik jest przeciążony i nic nie można z tym zrobić. Zdziwiło mnie to ponieważ mieszkam w Wierzbicy gmina Serock gdzie w zasięgu nadajnika znajduję się max 500 osób. Ściągnąłem program do sprawdzenia mocy sygnału i oto moje wyniki
pasmo network band
RSRP -111
RSRQ -13
RSSI -79
SINR 0
Mieszkam 500 metrów od anteny, pomiędzy mną, a nią jest tylko pole bez drzew. Moje pytanie jest czy tak powinno być czy coś jest z nadajnikiem i od kilku miesięcy nikt go nie naprawia. Na modemie kolegi mieszkającym ode mnie kilometr są dokładnie takie same wyniki.
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2018, o 01:14 przez fajek, łącznie zmieniany 1 raz.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Małe RSRP

Post autor: zbych_in_flames »

Tragiczne RSRP, przestaw router na parapet przy oknie w stronę BTS'a. W jakiej programie to sprawdzasz? Masz tam info jakie to pasmo i możliwość wyboru innego? Podaj współrzędne swojej lokalizacji albo przynajmniej ulice.
fajek
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 10 kwie 2018, o 22:50

Re: Małe RSRP

Post autor: fajek »

Pasmo 1800 MHz
współrzędne miejscowości 52.539 21.070
W nocy przy niezmienionym położeniu routera zwiększa się tylko SINR do 7. Wtedy mam na speed teście 20mb/s.
Pasmo 800 MHz
RSRP -85
RSRQ -11
RSSI -12
SINR 5
Test po północy, prędkość 8mb/s, o godzinie 20 prędkość około 1mb/s.
dariuszmatysik
PlusManiak
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2018, o 14:32

Re: Wasze wskazania RSSI, RSRP, RSRQ

Post autor: dariuszmatysik »

Sprawdź jeszcze LTE900 bo jest pozwolenie na to pasmo na BTS-ie we Wierzbicy, zastąpi LTE800 na nim bo pozwolenia Sferii tylko do końca roku. Nie licz na wiele bo to też tylko 5MHz w MIMO2x2 i z założenia jest wolne. LTE1800 aero2 już dawno zatkane. poprawa sygnału na LTE1800 może wpłynąć na jakiś wzrost DL na tym paśmie ale BTS-a nie odetka. Zmień operatora i po bólu.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Wasze wskazania RSSI, RSRP, RSRQ

Post autor: zbych_in_flames »

fajek pisze:współrzędne miejscowości 52.539 21.070
No to jest około 1 km w prostej lini, ale mniejsza z tym.
fajek pisze:W nocy przy niezmienionym położeniu routera zwiększa się tylko SINR do 7. Wtedy mam na speed teście 20mb/s
A to rzeczywiście miałeś SINR 0 wtedy? Myślałem, że to jakiś błędny odczyt. No ten parametr mniej więcej wskazuje jak bardzo jest zapchany dany sektor. Skoro w nocy działa lepiej to tylko potwierdzenie ze w godzinach szczytu sektor z którego korzystasz jest zapchany.

Co do LTE900 jeśli nie działa teraz to zapytaj tutaj, kiedy zacznie: http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=100 ... 64#p236664
miszko
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2018, o 10:48

Re: Wasze wskazania RSSI, RSRP, RSRQ

Post autor: miszko »

Dzień dobry,

pacjent to Huawei B525s plus dwie anteny Telkob ATK504 (szerokopasmowe). Anteny ułożone względem siebie pod kątem prostym (jedna na +45 stopni, a druga na -45 stopni).

BTSa widzę, tak mi się wydaje, gdyż w miejscu instalacji anteny mam dość wystającą kalenicę, a to 3-cie piętro i nie mam się jak wychylić. Z drugiej strony budynku mam taką możliwość, że przez okno widzę BTS'a, ale tam mniej mi pasowało ją umieszczać, jednak to nadal rozważam.

Parametry:
RSRP (stała średnia) -66dBm
RSSI (stała średnia) -51dBm
RSRQ (stała średnia) -7,1dB
SINR (tutaj niestety "katastrofa") gdyż bardzo często i gęsto jest to po prostu 1dB czy 2dB, czasami skacze do 12, 15 czy nawet 18dB - szybko też później spada, ale z reguły jest to po prostu ciągłe 1-2dB.

Przy takich parametrach na modemie jest 3/5 kresek, gdy SINR się podniesie to wtedy kreski idą w górę nawet do 5/5.

Zatem czy SINR to zakłócenia (generują je np. przeszkody, brak bezpośredniej widoczności BTS) czy jest to miara zakłóceń w "sieci", które generują inne urządzenia korzystającego - taka pochodna jakby obciążenia danej komórki obsługiwanej przez tego BTSa?

Generalnie chciałbym to SINR poprawić, bo widzę, że to ma duży wpływ, a mam ku temu warunki. Przeniosę po prostu anteny w inne miejsce, ale wolę się wpierw upewnić. Gdy SINR jest taki niski to jednak wydaje mi się, że pasmo up/down dostaje po głowie. Jednak pozostała część parametrów jest świetna i to mnie zastanawia czy warto walczyć o to czy odpuścić.

Czy SINR jest aż tak mocno miarodajne? Czy jeżeli inne pozostałe 3 parametry mam w górnej granicy to warto walczyć o lepszy SINR?
Załączniki
LTE.jpg
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Wasze wskazania RSSI, RSRP, RSRQ

Post autor: zbych_in_flames »

RSRP, RSSI, RSRQ na bardzo dobrym poziomie, tutaj nie ma co zmieniać.

SINR sugeruje na duży ruch na sekotrze, z którym się łączysz, jakie wyniki prędkości osiągasz na testach?

Cell ID wskazuje na 33917 Zagórów Konińska 74, to na tego BTS'a masz skierowaną antenę? Gdzie znajdujesz się względem niego? Cały czas masz ten sam CEll ID?
miszko
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2018, o 10:48

Re: Wasze wskazania RSSI, RSRP, RSRQ

Post autor: miszko »

Tak, to ten maszt. Mam na niego skierowane anteny. Ogólnie w pobliżu mam mało BTSów Plusa (kolejne mam w innym kierunku i oddalone o dodatkowo 1-2 kilometry). Celuję w tego, który mam najbliżej. Jednak z "lewej" części domu, gdzie mam anteny obecnie zamontowane mam podejrzenie, że w świetle mam zakłócenia, chociaż pierwsze 3 parametry mam wysoko. Z prawej strony domu, gdzie akurat mam okno w tamtą stronę dosłownie widzę ten maszt. Zastanawiam się czy zmiana umiejscowienia anten polepszy ten parametr SINR. Jak testowałem przed instalacją to miałem tam dość wysokie SINR rzędu stabilnych 15dB, jednak był to test wykonany trzymając zespół anten w ręku i jakieś 3 min. patrzenia w parametry. W miejscu montażu byłem raczej pewien, że jest tak samo, ale widać, jednak coś jest w "świetle".

To też zastanawiam się czy "rwać" anteny i przenieść je na prawą część domu i tym samym zyskać lepszy SINR.

Parametry to takie, że bywa różnie, czasami mam (up/down Mbit/s): 6/6; 30/17; 15/13; 10/6;20/25; czasami jest gorzej i mam 2/7Mbit (różnie jeżeli chodzi o porę).
Ten sam test łącząc się do tego samego BTS'a (według Nework Cell Info ten sam CellID) przez komórkę czasami wyniki mam zbieżne, a czasami bardzo rozbieżne np. na komórce mam 35/25Mbit/s a ten sam test na modemie zaraz po teście na komórce mam gdzieś 17/12 Mbit/s.

Domyślam się, ze BTS już zapchany, ale drażni mnie ten temat SINR, bo jednak na modemie "jakość" połączenia skacze z 3/5 na 5/5 kresek (ten zmienny SINR o tym świadczy) czy po prostu ta zmiana i tak już niczego nie przyniesie.

Tak, łącze się ciągle z tym samym CellID, nie zmieniam go praktycznie nigdy.

Za to T-Mobile ma 4 nadajniki w okolicy i modem bez anten (korzystając z wbudowanych)... ma 5/5 kresek, a reszta parametrów jest bardzo dobra. Wyniki też lepsze czasami, ale to tylko z testów 1-2h, za mało próbek, aby powiedzieć więcej poza tym, że jakość sygnału jest nieporównywalnie lepsza (bez dodatkowych anten).
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1239
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Wasze wskazania RSSI, RSRP, RSRQ

Post autor: zbych_in_flames »

A SINR wciągu dnia ci się nie zmienia?
A to jak daleko masz do BTS'a, jakie parametry miałeś bez anteny?
miszko pisze:Parametry to takie, że bywa różnie, czasami mam (up/down Mbit/s): 6/6; 30/17; 15/13; 10/6;20/25; czasami jest gorzej i mam 2/7Mbit (różnie jeżeli chodzi o porę).

No tak charakterystyczna sytuacja, w przypadku zmienności obciążenia BTS'a, zapytaj tutaj: http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=100 ... 28#p237128 czy nie ma w planach modernizacji.
ODPOWIEDZ