IPv6 w sieci Plus

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
GHUMarGu
Nowy
Posty: 4
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 26 lip 2022, o 12:05

IPv6 w sieci Plus

Post autor: GHUMarGu »

Dzień dobry, są posty na ten temat, jednak są dosyć stare. Czy są aktualnie (lipiec 2022) jakieś plany odnośnie wprowadzenia wsparcia IPv6 w sieci Plus? Nie jestem klientem sieci, natomiast znacznie zwiększyłoby to moje zainteresowanie. Orange obsługuje IPv6 i ładnie to działa.
Awatar użytkownika
Ewa_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 6975
Rejestracja: 18 gru 2012, o 18:37
Lokalizacja: Warszawa

Re: IPv6 w sieci Plus

Post autor: Ewa_Plus »

Dzień dobry GHUMarGu,
- na razie nie mamy w tej kwestii potwierdzonych informacji. Są jeszcze zasoby IPv4.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
szypulsqq
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 16 lis 2022, o 22:50

IPv6

Post autor: szypulsqq »

Witam,
czy sieć Plus używa protokołu IPv6? Są posty na ten temat, jednak są dosyć stare. Czy są aktualnie (listopad 2022) jakieś plany odnośnie wprowadzenia wsparcia IPv6 w sieci Plus? Jestem klientem sieci i potrzebuje informacji na ten temat. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 17 lis 2022, o 11:11 przez Michał_Plus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Przeniesiono wpis do właściwego tematu.
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5500
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: IPv6

Post autor: Michał_Plus »

szypulsqq, bez zmian.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
GHUMarGu
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 26 lip 2022, o 12:05

Re: IPv6 w sieci Plus

Post autor: GHUMarGu »

Witam,
od mojego pierwszego postu na ten temat minął prawie rok. Czy aktualnie (czerwiec 2023) są plany wprowadzenia IPv6 w sieci Plus? Brak tego protokołu zaczął być dla mnie problematyczny, ze względu na wyczerpanie puli adresów IPv4 i pojawianiem się m.in. ofert serwerów VPS jedynie z adresami IPv6. Internet mobilny bez wsparcia IPv6 nie pozwala na uzyskanie dostępu do takiego serwera. Strony https://loopsofzen.uk, czy https://ipv6-only.com doskonale ilustrują problem - są dostępne jedynie przez IPv6 (tylko rekord AAAA w DNS) i nie działają w sieci Plus, ale działają w sieci Orange (APN internetipv6). W związku z tym aktualnie korzystam tylko z Orange.

Czy mógłbym uzyskać informację, co aktualnie stoi na przeszkodzie, aby zapewnić dostęp do IPv6 klientom Plusa? Z tego co widzę, Plus posiada już zakres adresów IPv6 (2a01:2e0::/28). IPv6 mógłby zostać udostępniony w formie testów na osobnym APN (np. internetipv6). APN z IPv6 może, tak jak w przypadku Orange, świadczyć usługi w trybie 464XLAT, co unika konieczność administracji dwóch wersji IP w sieci.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marta_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 3126
Rejestracja: 11 lip 2017, o 10:52

Re: IPv6 w sieci Plus

Post autor: Marta_Plus »

Witaj GHUMarGu,

na tę chwilę bez zmian - nie mamy nowych informacji w tym temacie. Pozdrawiam.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
GHUMarGu
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 26 lip 2022, o 12:05

Re: IPv6 w sieci Plus

Post autor: GHUMarGu »

Dla osób czytających ten wątek, które spotkały się z tym problemem, zwracam uwagę, że według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr. 2015/2120 (https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32015R2120) dostawcy usług internetowych muszą zapewniać dostęp do wszystkich zakończeń sieci internetu, niezależnie od wykorzystywanej technologii sieciowej. Połączenie internetowe bez wsparcia IPv6 nie zapewnia dostępu do wszystkich zakończeń sieci internetu. Przykładem tego mogą być podane przeze mnie strony internetowe. Dodatkowo, istnieją systemy autonomiczne (AS) posiadające jedynie adresy IPv6 (https://bgp.tools/tags/jv6).

Jeżeli dotknął nas ten problem, możemy więc składać reklamację u operatora. Naszym roszczeniem może być naprawienie problemu poprzez odpowiednie wsparcie IPv6, lub, jeżeli nie jest to możliwe, przyznanie rabatu w wysokości, która umożliwi zakup VPN ze wsparciem IPv6 lub VPSa ze wsparciem IPv6, na którym możemy postawić własny VPN. U jednego z polskich operatorów uzyskałem już w ten sposób odpowiedni rabat.

Jeżeli operator nie uzna reklamacji, a nawet jeżeli uzna, a zależy nam na wsparciu IPv6, możemy zgłosić wniosek (ogólny, zwracający uwagę na problem, jako zapytanie w przypadku uznanej reklamacji LUB prośba o interwencję prezesa UKE w przypadku nieuznanej reklamacji) do UKE. UKE posiada odpowiedni formularz (https://pue.uke.gov.pl/#/ConsumerForm). Art. 192 Prawa telekomunikacyjnego zobowiązuje prezesa UKE do realizacji obowiązków wynikających z przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/2120, do których należy zapewnienie przestrzegania przez dostawców usług internetowych swoich obowiązków, w tym dostępu do wszystkich zakończeń sieci internetu.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6154
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: IPv6 w sieci Plus

Post autor: mariusz9a »

Tak tylko z ciekawości - to prawo unijne (a w zasadzie jak napisałeś - rozporządzenie) zostało w końcu wprowadzone na terenie naszego kraju, tzn zostało włączone do Prawa Telekomunikacyjnego obowiązującego w Polsce? Bo te rządowe barany przez długi czas miały z tym problem, a Ty widzę że powołujesz się na rozporządzenie unijne a nie polskie prawo. Dlatego pytam... I nie podoba mi się nazwa "rozporządzenie" - z pandemii wiemy co można sobie zrobić z rozporządzeniem :-/
PS. Nie jestem prawnikiem - pytam z ciekawości.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
GHUMarGu
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 26 lip 2022, o 12:05

Re: IPv6 w sieci Plus

Post autor: GHUMarGu »

W ustawie Prawo telekomunikacyjne (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dzie ... e-17116702) mamy:
Art. 192. [Zakres działania Prezesa UKE]
1.
Do zakresu działania Prezesa UKE należy w szczególności:
5a)
kontrolowanie realizacji obowiązków wynikających z przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 531/2012 z dnia 13 czerwca 2012 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii (Dz. Urz. UE L 172 z 30.06.2012, str. 10);
5aa)
realizacja obowiązków nałożonych na krajowy organ regulacyjny i kontrolowanie realizacji pozostałych obowiązków, wynikających z przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/2120 z dnia 25 listopada 2015 r. ustanawiającego środki dotyczące dostępu do otwartego internetu oraz zmieniającego dyrektywę 2002/22/WE w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników, a także rozporządzenie (UE) nr 531/2012 w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii (Dz. Urz. UE L 310 z 26.11.2015, s. 1);

Art. 209. [Kary pieniężne]
1.
Kto:
29a)
nie wypełnia obowiązków określonych w art. 3, art. 4 i art. 5 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120 z dnia 25 listopada 2015 r. ustanawiającego środki dotyczące dostępu do otwartego internetu oraz zmieniającego dyrektywę 2002/22/WE w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników, a także rozporządzenie (UE) nr 531/2012 w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii,
- podlega karze pieniężnej.
Sama nazwa "rozporządzenie UE" może być trochę myląca, ale wydaje mi się (nie jestem prawnikiem), że jest to odpowiednik polskiej ustawy i nie wymaga wprowadzenia w kraju:
https://european-union.europa.eu/instit ... slation_pl
https://blog-daneosobowe.pl/dyrektywa-v ... dzenie-ue/
Dyrektywa (nie rozporządzenie) rzeczywiście wymaga wprowadzenia na terenie kraju. Z tych źródeł wynikałoby, że rozporządzenie UE jest wiążącym aktem ustawodawczym i jest bezpośrednio stosowane. Nawet jeżeli się mylę i rozporządzenie to nie obowiązuje bezpośrednio w Polsce, to mamy jeszcze Art. 192 i 209 z ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Napisałem bardzo niedawno do UKE ogólny wniosek w tej sprawie, więc nie uzyskałem jeszcze odpowiedzi. Niestety tylko w UKE widzę nadzieję na szybkie wdrożenie IPv6 u polskich dostawców. Też nie jestem prawnikiem, więc jest szansa, że w jakimś miejscu się mylę. Ale próbować zawsze warto :)
GGORG
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 17 gru 2022, o 16:49

Re: IPv6 w sieci Plus

Post autor: GGORG »

Są jakieś nowe informacje na ten temat?
ODPOWIEDZ