Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
Arczi
Początkujący PlusManiak
Posty: 10
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 9 sie 2022, o 09:26

Re: Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Post autor: Arczi »

malamala, sprawdź w którym kierunku jest Twój nadajnik BTS i w tę stronę skieruj anteny kierunkowe. Jeżeli masz dwie anteny kierunkowe to ustaw je w układzie X-cross. Tu masz link do strony wyszukiwarki BTS - ów.
http://beta.btsearch.pl/
Maniek86
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 24 sty 2023, o 17:32

Re: Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Post autor: Maniek86 »

Witam, ile kosztuje zdjęcie simlocka w salonie Plusa z odu idu 300 po pełnej spłacie?
Awatar użytkownika
Marta_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 3108
Rejestracja: 11 lip 2017, o 10:52

Re: Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Post autor: Marta_Plus »

Witaj Maniek86,
Maniek86 pisze: 24 sty 2023, o 17:34 ile kosztuje zdjęcie simlocka w salonie Plusa z odu idu 300 po pełnej spłacie?
Blokadę karty SIM na tym urządzeniu można bezpłatnie zdjąć.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Awatar użytkownika
LiteItOn.pl
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 23 sie 2022, o 12:52

Idu Odu 300 pytanie dot. agregacji pasm

Post autor: LiteItOn.pl »

Witam, posiadam IDU ODU 300 z usunietym simlockiem. Niestety muszę się męczyć z tmobile jednak mam kilka pytan dotyczaczych tego zestawu
1. Czy zestaw iduodu 300 agreguje pasma rowniez u innych operatorow czy agregacja dziala tylko w plusie/aero2?
2. Jak moge sprawdzic jakie pasma sa w tym momencie agregowane? W Status LTE zawsze jest podane tylko jedno pasmo niekiedy jest podane np. 3/A a niekiedy samo 3 bez "/A" czym to sie rozni?
Ostatnio zmieniony 13 mar 2023, o 11:19 przez Marta_Plus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: połączono wątki - podobny temat.
Awatar użytkownika
Marta_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 3108
Rejestracja: 11 lip 2017, o 10:52

Re: Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Post autor: Marta_Plus »

Witaj LiteItOn.pl,

LiteItOn.pl pisze: 12 mar 2023, o 03:22 1. Czy zestaw iduodu 300 agreguje pasma rowniez u innych operatorow czy agregacja dziala tylko w plusie/aero2?
Tak, w tych pasmach LTE FDD 800/900/1800/2600 MHz.

LiteItOn.pl pisze: 12 mar 2023, o 03:22 2. Jak moge sprawdzic jakie pasma sa w tym momencie agregowane? W Status LTE zawsze jest podane tylko jedno pasmo niekiedy jest podane np. 3/A a niekiedy samo 3 bez "/A" czym to sie rozni?
Pasmo główne jest widoczne w statusie LTE w pozycji "pasmo". Znacząca jest informacja o sieci, w prawym górnym rogu przy kreskach zasięgu. Jeśli jest tylko LTE, to nie ma agregacji. Gdy pojawi się LTE+, to oznacza połączenie pasm. Nie ma jednak możliwości sprawdzenia, z którym pasmem. Agregacja zależy od nadajnika danego operatora. Trudno mi powiedzieć, na co wskazują te oznaczenia „A”. Być może pojawiły się one po aktualizacjach, spróbuj wyczyścić pliki cookies czy otworzyć stronę w trybie incognito.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Elektron76
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 2 kwie 2023, o 19:55

Re: Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Post autor: Elektron76 »

Witam, czy odu 300 ma możliwość ręcznego wyboru bts-a? Mój łączy się z bts aero2 a nie z byś plusa który jest 300m bliżej. Transfery na poziomie 50-80 kb/s mnie dobijają.
Awatar użytkownika
Marta_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 3108
Rejestracja: 11 lip 2017, o 10:52

Re: Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Post autor: Marta_Plus »

Witaj Elektron76,
Elektron76 pisze: 2 kwie 2023, o 20:07 czy odu 300 ma możliwość ręcznego wyboru bts-a?
Nie. Na linii uszczelki jest oznaczenie "Front" i tym napisem możesz skierować urządzenie w kierunku danego BTS-a. Również antenę kierunkową możesz równocześnie wycelować w sektor stacji.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
Leszek_K1949
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 23 sie 2023, o 13:17

Re: Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Post autor: Leszek_K1949 »

Dzień dobry.
Pytanie za 100 punttów.
Mam następującą sytuację.
Dom w odległości 1300m od celi Plusa, po drodze trochę lasu i pól.
W normalnych warunkach parametry zczytane z konsoli routera to:

RSRP -90dBm
RSRQ -11dBm
RSSI -59dBm
SINR 16dBm
40-60 Mbps

W czasie deszczu:

RSRP -91dBm
RSRQ -7dBm
RSSI -63dBm
SINR 21dBm
20-30 kbps

Pasmo - zawsze 1800 MHz, na innych pasmach jest tylko gorzej.
Dzieje się to jak w dobrym zegarku. Deszcz narasta i przy pewnej gęstości prędkość przesyłu spada do .....
Zgłaszałem ten fenomen kilkakrotnie, zgłoszenie było przyjmowane, deszcz przechodził i po chwili dostawałem informację że zgłoszenie jest załatwione, wszystko jest w porządku.

Czy ktoś może mi to wyjaśnić?
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Post autor: mariusz9a »

Stacja jest zapewne na radiolinii. Łącza radiowe wysokich częstotliwości są bardzo podatne na warunki atmosferyczne. I ot cała tajemnic - padający deszcze odcina/zakłóca łącze radioliniowe. Sam sygnał który dociera do Twojego terminala jest zbliżony (można powiedzieć że jest bez różnicy). Jak mówię, problemem jest dosył do nadajnika.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1240
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Post autor: zbych_in_flames »

BTS z którego korzystasz ma pewnie dosył przez radiolinie, która przy dużych odległościach jest podatna na warunki atmosferyczne właśnie takie jak intensywne opady deszczu/śniegu. To jaki poziom sygnału ty uzyskujesz akurat w takim przypadku nie ma znaczenia, zresztą wyniki jakie pokazujesz nie wskazują by zasięg był powodem problemu.

EDIT: o mariusz9a byłeś szybszy :-)
Leszek_K1949
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 23 sie 2023, o 13:17

Re: Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Post autor: Leszek_K1949 »

mariusz9a; zbych_in_flames
Oczywiście ze BTS jest napędzany przez radiolinię, oczywiste jest że deszcz spowoduje osłabienie sygnału. Takie było i moje podejrzenie. Ale - chciałbym usłyszeć opinię kogoś z Plusa. Dla porządku.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Post autor: mariusz9a »

Leszek_K1949 pisze: 23 sie 2023, o 23:04 Ale - chciałbym usłyszeć opinię kogoś z Plusa. Dla porządku.
To musisz szukać kogoś z działu technicznego. Specjaliści nie są projektantami sieci i nie musza się na niej znać. Przyczyna jest taka jaką Ci napisaliśmy. Nikt nic więcej Ci nie powie, chyba że oczekujesz jakiś wzorów i wyliczeń? Ale nawet jeśli to myślę że nikomu się nie będzie chciało tego robić na forum :-D
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Leszek_K1949
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 23 sie 2023, o 13:17

Re: Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Post autor: Leszek_K1949 »

mariusz9a - nie zauważyłem że adminem tu jesteś :-D
Niepotrzebne mi są wyliczenia, fizykę znam na tyle dobrze by wiedzieć jak to działa. Co mnie interesuje to mieć stabilny dostęp do internetu - taki za jaki płacę. W umowie z Plusem nie ma nic o deszczowych zakłóceniach. Nieszczęście polega na tym, że mieszkam w niedużej wsi niedaleko Cegłowa, gdzie zakłócenia w dostępie do internetu, elektryczności czy wody, traktowane są jak dopust Boży i nikt na ten temat nigdzie nie dzwoni. Jestem ten jedyny śmiałek który bogom spokój zakłóca. A bogowie w Plusie na razie mnie olewają. W PGE już nie....
Masz jakiś pomysł co z tym zrobić ? Ja mam jeden - przenieść się do Play. Oni mają BTS w tym samym miejscu i działają bez pogodowej czkawki.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Post autor: mariusz9a »

Nic z tym nie zrobisz. W sieci mobilnej nie ma zagwarantowanej prędkości i stabilności usług - w tym cały szkopuł. Sieć jest podatna na zakłócenia typu zmiany pogodowe, ale także na obciążenia jak ilość terminali i ilość przesyłanych danych, a to nie są wartości stałe w czasie. Dlatego w sieciach mobilnych nie ma czegoś takiego jak zagwarantowana prędkość internetu czy dostępu do usług - są zmienne na które dostawca usług nie ma wpływu. Problem się poprawi jak wszystkie stacje w danym obszarze będą na światłowodach. Inaczej zawsze gdzieś jakąś radiolinie może przyblokować burza itp. :-(
Leszek_K1949 pisze: 24 sie 2023, o 11:20 mariusz9a - nie zauważyłem że adminem tu jesteś
To nic nie zmienia ;-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Leszek_K1949
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 23 sie 2023, o 13:17

Re: Internet Domowy 300 (ODU IDU - 300)

Post autor: Leszek_K1949 »

mariusz9a - wszystko prawda ale nie do końca. Kiedy sprzedawca obiecuje cuda - bo tak mu kazali, ja dzielę to przez dwa i na to się godzę. Ale kiedy zdarza się że dostaję 0.03% tego za co płacę a dostawca to olewa - to już spełnia znamiona oszustwa. Przecież ystarczy zamontować w radiolinii antenę o większym zysku i będzie po problemie.
ODPOWIEDZ