Plus zostaje w "polskich rękach"

Roaming, Muzodajnia, Program 5Plus, Drogowskaźnik, Plus Online. Wszytko inne co związane z siecią Plus+...
Awatar użytkownika
vod
Moderator
Posty: 1064
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 24 lut 2009, o 20:48
Kontakt:

Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: vod »

[ad]
dziennik pisze:Jeden z najbogatszych Polaków pokonał zagraniczne telekomy, czy fundusze inwestycyjne. Przygotował taką ofertę, że właściciele plusa nie mogli jej odmówić i przyznali mu wyłączność na negocjacje. Teraz trwa uzgadnianie końcowych punktów umowy sprzedaży firmy.
Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Cyfrowego Polsatu, uzyskał wyłączność na negocjacje w sprawie zakupu Polkomtelu – wynika z informacji „DGP”. Taką decyzję podjęli właściciele firm: KGHM, PGE, PKN Orlen, Węglokoks oraz brytyjski Vodafone. – Teraz ustalane będą ostateczne warunki cenowe uwzględniające zadłużenie i dywidendę – mówi nasz rozmówca.


Biznesmen oferuje za operatora sieci Plus 18 mld zł, a kredytu na dokonanie transakcji, jak ustalił „DGP”, udzieli mu konsorcjum pięciu banków, w skład którego wchodzą instytucje polskie i zagraniczne. Z walki o przejęcie posiadającej 14 mln klientów sieci komórkowej Plus odpadły norweski operator Telenor oraz amerykański fundusz inwestycyjny Apax. Wcześniej z wyścigu wycofał się jeden z faworytów, szwedzki operator Telia Sonera.

Polkomtel, który zakończył ubiegły rok z 7,9 mld zł przychodów i 1,2 mld zł zysku, potrzebny jest Solorzowi-Żakowi do budowy holdingu medialno-telekomunikacyjnego skupiającego Cyfrowy Polsat, Telewizję Polsat oraz szybki bezprzewodowy internet w technologii LTE (do 100 Mb/s), który stworzy przy wykorzystaniu infrastruktury Polkomtelu. Zdaniem analityków przejęcie Polkomtelu przez Solorza-Żaka pozwoli mu skonsolidować aktywa telekomunikacyjne, by skuteczniej konkurować z sojuszem PTK Centertel i PTC, które zawiązały spółkę, dzięki której zaoszczędzą na budowie i zarządzaniu siecią.
(ź)dziennik.pl[/ad]
""... życie upiornym oddechem pluskiew
pisz ten aforyzm i noś na bluzce ..."

http://www.youtube.com/watch?v=SV0IPygR ... ure=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=7fU59FeRg2A
Awatar użytkownika
Amix
Szalony PlusManiak
Posty: 374
Rejestracja: 2 wrz 2008, o 21:27
Lokalizacja: EPSC/EPWA
Kontakt:

Re: Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: Amix »

No to koniec, facet z "pejsami" kupił Polkomtel. Ja dla zasady wychodzę z Plusa po 15 latach stażu.
Awatar użytkownika
Marciano
Szalony PlusManiak
Posty: 260
Rejestracja: 29 gru 2008, o 17:21
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: Marciano »

Irytują mnie wypowiedzi "odchodzę z plusa bo nowy właściciel...." Nic się nie zmieni. Z pewnością marka PLUS pozostanie na rynku, całość się ustabilizuje a jeśli UKE wyrazi zgodę to PLUS konkurencje pozamiata, ponieważ będzie posiadać koncesje na połowę częstotliwości dostępnych w naszym kraju dla telekomunikacji. Wszystko idzie w dobrym kierunku.
Awatar użytkownika
Amix
Szalony PlusManiak
Posty: 374
Rejestracja: 2 wrz 2008, o 21:27
Lokalizacja: EPSC/EPWA
Kontakt:

Re: Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: Amix »

Ale to jest moja suwerenna decyzja i tyle. Mam uczulenie na słowo Polsat i podejrzewam, że nie tylko ja.
kowcio
Szalony PlusManiak
Posty: 1571
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 21:15
Kontakt:

Re: Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: kowcio »

niestety z tego co czytam w Internecie, to takich osób jak Amix jest od diabła ;-) Wszyscy na ogół są sfrustrowani tymi wiadomościami, że Solorz przejmie Polkomtela. Eh, może nie będzie tak źle, zobaczymy...
pasqal
Szalony PlusManiak
Posty: 1368
Rejestracja: 3 paź 2008, o 21:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: pasqal »

Odpowiem cytatem :-P
Tera mnie to wali
Pożyjemy, zobaczymy, nie ma się czym ekscytować. Choć na chwilę obecną faktycznie, w Plusie trzyma mnie tylko podpisana umowa. Ale już niedługo ;-)
And remember: respect is everything…
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: mariusz9a »

A ja poczekam na ofertę. Obecnie mam bardzo dobrą ofertę i nie zmieniłbym jej na inną - na te nowe tez nie! Dlatego jeśli Solorz nie zmieni na lepszą tych ofert które wprowadzono obecnie to sam nie wiem... Chyba po prostu zostanę na ofercie "na czas nieokreślony" bez podpisywania nowej promocji.
Natomiast bardzo poważnie rozważam jednak przedłużenie umowy na iPlusa - LTE + HSPA+ :-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
kowcio
Szalony PlusManiak
Posty: 1571
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 21:15
Kontakt:

Re: Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: kowcio »

Ja podejrzewam, że założenia osób z Plusa sprzed kilku lat sprawdzą się. Czyli Plus zostanie liderem w sprzedaży mobilnego internetu, a telefony dla nich nie beda istotne i ludzie pouciekają z komórkami do innych sieci. To jest bardzo prawdopodobne, bo dostep do Internetu mogą zaoferować naprawdę ciekawy. Jak ludzie lawinowo uciekać zaczną, to będą mogli GSM 900 przerabiać na UMTS i świadczyć usługi HSPA+.
Będzie ciekawie, ale czy dobrze? Sam nie wiem.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: mariusz9a »

kowcio pisze:Jak ludzie lawinowo uciekać zaczną, to będą mogli GSM 900 przerabiać na UMTS i świadczyć usługi HSPA+.
Tylko po co? Przecież grupa Solorza już od dawna ma HSPA+ na 850 i 900 MHz :-P
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
kowcio
Szalony PlusManiak
Posty: 1571
Rejestracja: 19 wrz 2009, o 21:15
Kontakt:

Re: Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: kowcio »

ano.
Tylko nie wszędzie chyba zasięg jest.
Awatar użytkownika
vod
Moderator
Posty: 1064
Rejestracja: 24 lut 2009, o 20:48
Kontakt:

Re: Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: vod »

Plus dla Solorza, kłopot dla Play - układ sił na polskim rynku telekomunikacyjnym znacząco się zmieni.

Po przyznaniu przez właścicieli Plusa wyłączności na negocjacje w sprawie sprzedaży sieci Zygmuntowi Solarzowi-Żakowi proces jest już bardzo bliski zakończenia.

– Powstanie duża grupa telekomunikacyjno-medialna z potencjałem, by być realną przeciwwagą dla Telekomunikacji Polskiej. Na rynku mobilnym będziemy mieli dwa silne ośrodki: Solorza z Plusem i Orange współpracujący z T-Mobile. Pośrodku zostaje samotna spółka P4 z siecią Play – wyjaśnia Tomasz Kulisiewicz, główny analityk firmy Audytel.
Zdaniem części ekspertów Play będzie coraz trudniej utrzymać się w walce z dużymi konkurentami. Paweł Puchalski, szef analityków BZ WBK, przypomina, że na razie przewagę P4 daje asymetria stawek MTR, które operatorzy płacą sobie za kończenie połączeń. Play, najmłodszy na rynku, korzysta z preferencji i dostaje więcej niż inni (m.in. dlatego rozmowy do Play z innych sieci są droższe).

– Asymetria jest jednak coraz mniejsza, a w ciągu kilku lat zniknie. Wraz z tym osłabia się konkurencyjność sieci i obniża jej wartość rynkowa. Zresztą najlepszy czas na sprzedaż P4 już minął – uważa Puchalski.

Niektórzy analitycy uważają, że P4 będzie się powoli wykrwawiał, a właścicielom może być coraz trudniej znaleźć kupca po atrakcyjnej dla nich wycenie. Stąd niedawne bicie na alarm przez Play, że Solorz po przejęciu Plusa będzie miał w ręku zbyt dużo częstotliwości, co może zaburzyć konkurencję.
Na rynku spekuluje się, że jeśli Solorzowi uda się przejąć Plusa, będzie chciał pójść za ciosem i sięgnąć też po P4. Operator był już kilka razy na celowniku właściciela Cyfrowego Polsatu.

Niektórzy analitycy uważają nawet, że może być alternatywą, gdyby nie udało się z jakichś powodów kupić Plusa. Jednak scenariusz, w którym Solorz łączy Play z Plusem, jest mało prawdopodobny.

– O ile Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie powinien się sprzeciwiać przejęciu przez niego Plusa, o tyle raczej nie da zgody na przejęcie Play przez któregokolwiek operatora z wielkiej trójki. To może zrobić tylko ktoś z zewnątrz – uważa Kulisiewicz. – Nie zdziwię się, jeśli do gry za jakiś czas wróci TeliaSonera i złoży propozycję właścicielom P4 – dodaje jeden z analityków.

Zygmunt Solarz-Żak nie ma aż 18 mld zł, jakie oferuje za Polkomtel, ale deklaruje, że finansowanie transakcji jest zabezpieczone. Zapewnić je ma konsorcjum pięciu banków. Zdaniem analityków to, jak wygląda porozumienie z bankami, w dużej mierze decydować może o przyszłej strategii Plusa.

– Jeśli warunkiem banków jest jak najszybsza spłata kredytów, to nowe inwestycje będą musiały poczekać. Nie spodziewałbym się agresywnych nowych ofert po Plusie – na to przyjdzie czas dopiero po skojarzeniu biznesów Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, a to potrwa co najmniej kilka miesięcy – mówi Paweł Puchalski.

Inny analityk wskazuje na odmienny scenariusz. – Solorz może spróbować uatrakcyjnić oferty kosztem wyników, a to zmusi też do takich ruchów Play. Orange i T-Mobile, którym dzięki sojuszowi koszty spadną o 30 proc., też będą mogły obniżyć ceny. Klienci znowu zyskają – mówi.

Wszystko jednak jeszcze potrwa. Jeśli właściciele zgodzą się sprzedać Plusa, transakcję będą musiały zaakceptować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisja Europejska. Dopiero wtedy Zygmunt Solorz-Żak będzie mógł rzeczywiście zacząć budować na bazie Plusa sieć bezprzewodowego internetu w technologii LTE (do 100 Mb/s). I wówczas dopiero klienci zobaczą nowe, ciekawsze oferty.
(ź)gazetaprawna.pl
""... życie upiornym oddechem pluskiew
pisz ten aforyzm i noś na bluzce ..."

http://www.youtube.com/watch?v=SV0IPygR ... ure=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=7fU59FeRg2A
Awatar użytkownika
tomek
Szalony PlusManiak
Posty: 1499
Rejestracja: 1 paź 2008, o 19:13
Lokalizacja: Polska

Re: Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: tomek »

A co jeśli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznałby rację Play? Jak wtedy będzie można rozwiązać ten problem?
Awatar użytkownika
adas72
PlusManiak
Posty: 66
Rejestracja: 16 lis 2009, o 12:13

Re: Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: adas72 »

:-x o a ja wlasnie czekam na decyzje od plusa dotyczaca rabatu,ciekawe czy juz po promocji mojej?
Osobiscie uwazam ze plus :-D cyfrowy da rade nie po to kupuje sie cos za taka gore kasy by temu pozwolic stracic na wartosci...zreszta popatrzcie na ceny tv polsatu co druga rodzina ma czarny talerz.
Wszyscy operatorzy sie koncentruja ,tera by z T-mobile konkurowac musza cos kombinowac choc oni maja tylko ta przewage teraz ze udostepniaja pakiety na Europe bez romingu i tyle ceny minut pakietow TELEFONOW nadal sa wysokie.
Awatar użytkownika
Amix
Szalony PlusManiak
Posty: 374
Rejestracja: 2 wrz 2008, o 21:27
Lokalizacja: EPSC/EPWA
Kontakt:

Re: Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: Amix »

tomek pisze:A co jeśli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznałby rację Play? Jak wtedy będzie można rozwiązać ten problem?
Mam nadzieję, ze tak będzie.
Co do Solorza w skrócie przeczytane w necie.

Facet z pięcioma paszportami plus jednym konsularnym, który dostał jak był agentem dla PRL-u. Pochodzenie prawdopodobnie żydowskie, ale praktycznie nie wiadomo.
Facetem powinny zająć się służby specjalne ABW i CBA, choćby za to, że płaci podatki na Cyprze.
W ogóle sprawdzić co to za typ. To jest za poważna sprawa, kupno Polkomtela, niż tam jakieś jego Polsaty. Ale w razie czego do Meksyku ma drogę otwartą.

Nie wierzę żeby pseudo Plus Solorza pociągnął na HSPA+, bo telefonia komórkowa pójdzie w kąt. Nie ma takiej możliwości. To będzie upadek.

Zapomniałem jeszcze dopisać, kto tak naprawdę opóźnia DVB-T. Nie łatwo się domyśleć. Na szczęście niedługo startuje MUX1 i zobaczymy jak tak zwani "biedni ludzie" jak ktoś tu napisał maja Polsat będą rezygnować masowo na rzecz DVB-T, bo 21 programów będzie za darmo w jakości cyfrowej, na dzień dzisiejszy jest 13 programów na MUX2, MUX3 i pokrycie sygnałem DVB-T z dnia na dzień się zwiększa, nareszcie.
Sorry za to ostatnie zdanie, bo trochę OT, ale jak ktoś pisze, że co druga rodzina ma czarny talerz Polsatu, to musiałem zareagować. Nareszcie krajobraz na elewacjach wielu budynków się zmieni, bo Polsat cyfrowy pomału zwija manele. Teraz będą mieli DVB-T za darmo i wielu gospodarstwom domowym to wystarczy.
Awatar użytkownika
skorpion
Prawie PlusManiak
Posty: 43
Rejestracja: 1 gru 2010, o 20:35

Re: Plus zostaje w "polskich rękach"

Post autor: skorpion »

Polkomtel powinien nadal bazować na kilku właścicielach z konsorcjum jak było do tej pory ponieważ wychodzi mu to jak najbardziej na dobre. Nikt nie wprowadzi dennej decyzji w życie bez zatwierdzenia przez zarząd spółki - to obecnie. Co się stanie po sprzedaniu polkomtela jednej osobie? Łatwo to sobie wyobrazić. Telefonia komórkowa polsatu jest w powijakach i ma usługi nie tylko drogie ale i pod psem, to samo czeka klientów polkomtela w przypadku przejęcia firmy przez Solorza. Plus powinien zostać jak najbardziej w polskich rękach ale trzeba patrzeć jakie to są ręce. Jednak jak znam życie to kasa i kasa i jeszcze raz kasa wszystko załatwi. Nasze zdanie jest tu mało istotne w tej chwili. Jedynie spadek jakości usług, likwidacja promocji oraz zniżek a co za tym idzie, strata abonentów pokaże z czasem jak błędna to może być decyzja. Na szczęście mamy wybór i zawsze można zmienić operatora. Jednak już w tej chwili bardzo wielu abonentów wstrzymało się z decyzją o przedłużeniu umowy lub ma zamiar odejść do innej sieci. Takie są realia i prawa rynku. Ja zaczekam z decyzją. Zostało mi jeszcze kilka doładowań w miksie do końca kontraktu i do tego czasu sprawa się wyjaśni.
ODPOWIEDZ