Internet 5G w iPhone

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: mariusz9a »

pixbirt pisze:Zamiast tego, to już chociaż mogłeś najwyżej odnieść się merytorycznie do ostatniego akapitu mojej poprzedniej wypowiedzi, czyli istoty sprawy - na przykład wysokości kosztów licencyjnych, jeżeli kiedykolwiek coś więcej o nich słyszałeś. Oczywiście nie musisz. Nikt nie musi. Podobnie, nie musimy się w czymkolwiek dogadywać.
Ale takich rzeczy nikt nie wie. To są indywidualne umowy między firmami. Jednak logicznie myśląc możesz z dużym prawdopodobieństwem założyć że międzynarodowe korporacje (operatorzy O i T) będą mieć kwotę wielokrotnie niższą niż taki Polkomtel z prostej przyczyny - oni na całym świecie sprzedadzą nieporównywalnie więcej telefonów niż jakiś Plus na polskim rynku. Najwyraźniej jest to na tyle duża kwota że Zygmunt przekalkulował i stwierdził że to się w ogóle nie opłaca. W końcu byl taki okres że Plus sprzedawał iPhona i nie miał go bezpośrednio od Appla a od dystrybutorów trzecich. Widać kupienie telefonu na Polskim rynku po wyższej cenie i odsprzedanie go dalej było bardziej opłacalne niż podpisać umowę z Apple. A Play - tak jak napisał j@n za nim też stoją zagraniczne korporacje, które uważam że mogą ugrać więcej.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
pixbirt
Początkujący PlusManiak
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2021, o 19:45

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: pixbirt »

Naturalnie, możesz mieć rację, że stoi za tym wyłącznie kwestia finansowa. Koszta licencyjne są, a przynajmniej niegdyś były na tyle duże, że dla Polkomtela bardziej opłacalnym było nabywanie iPhone'ów drożej od podmiotów trzecich i ich dalsza odsprzedaż. Jednak za brakiem współpracy może stać również zwykły pragmatyzm. W końcu jest również możliwym, że Polkomtel rozpoczął niegdyś dystrybucję od nabywania urządzenia od podmiotów trzecich dla zwykłego zbadania rynku. To prostsze, niż od razu wiązać się umowami z Apple na pewnie dosyć długi, z góry określony czas. No i mogło być wówczas również tak, że te iPhone'y nie schodziły im jakoś szczególnie, więc odpuścili sobie podejmowanie współpracy z producentem i to na jego niecodziennych w porównaniu z innymi markami warunkach. To też jedynie hipoteza, ale równie możliwa, jak przytoczona przez Ciebie. Opcji może być kilka, ale oczywiście nie dojdziemy do rzeczywistej przyczyny braku współpracy, co mógłby wyrazić jedynie sam Polkomtel.
j@n
PlusManiak
Posty: 66
Rejestracja: 17 cze 2020, o 19:20

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: j@n »

Jeśli Plus w ogóle myśli o wprowadzaniu oficjalnie produktów Apple do oferty (bo narzekania klientów indywidualnych i biznesowych, bo czas zacząć wygaszać 3G i brakuje VoLTE, bo niektóre portale robią czarny PR nagłaśniając niedziałające 5G i zrzucając całą winę na operatora), to teraz jest najlepszy moment.

Teraz jest najlepszy moment za sprawą najlepszego 5G. Do momentu rozstrzygnięcia aukcji to się nie zmieni. Jeśli Polkomtel tego nie zepsuje i zacznie rozwijać 5G na nowych częstotliwościach, to zachowa przewagę na lata. I nie mówię tutaj o teoretycznej przepustowości 1,8Gbps w agregacji 5G2600+5G3600 na zgodnych telefonach. To będzie trudno uzyskać tak jak obecnie 600Mbps. Ale przebicie bariery 1Gbps w testach będzie względnie proste, a u konkurencji bardzo trudne.

Czy plotka okaże się prawdziwa? Przekonamy się za 3 miesiące. Serwis gsm.biz.pl jest ogólnie bardzo rzetelny. eSIM też było plotką, prawie nikt nie wierzył i... oto mamy eSIM wcześniej niż Play.
pixbirt
Początkujący PlusManiak
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2021, o 19:45

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: pixbirt »

No chyba mnie ostatecznie przekonałeś do pozostania w Plusie. I tak ma najkorzystniejszą ofertę ze wszystkich przy łączeniu usług. No i na pewno nie dostanę nigdzie takich warunków na dwa bogatsze abonamenty i int. mobilny. Z neta to i tak głównie korzystam na lapku pod wifi. Tylko trochę przysłowiowy żal ściska, że praktycznie 20 lat w Plusie, a teraz jakby nie mogę skorzystać z najnowszej technologii, o której wszyscy trąbią i jest tak łatwo dostępna. O kwestii mms to wiedziałem, ale serio nie spodziewałem się, że dla 5G trzeba jakiś licencji w przypadku iP. Przykładowo eSim działa bez trudu, bo gdzieś wyczytałem, że i nawet z tym mogą być kłopoty przy opcji Plus - iPhone.
j@n pisze:Czy plotka okaże się prawdziwa? Przekonamy się za 3 miesiące. Serwis gsm.biz.pl jest ogólnie bardzo rzetelny. eSIM też było plotką, prawie nikt nie wierzył i... oto mamy eSIM wcześniej niż Play.
Nawet odnalazłem tę wypowiedź. Oby się to ziściło. :roll:
j@n
PlusManiak
Posty: 66
Rejestracja: 17 cze 2020, o 19:20

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: j@n »

Nikogo nie namawiam, nikogo nie przekonuję. Jednak jako osoba mająca jakieś tam pojęcie o sieci i usługach od strony technicznej próbuję rozjaśniać pewne sprawy. ;-)

Z eSIM jest o tyle dobrze, że GSMA stworzyła jednolitą specyfikację. Zawartość kodów QR i sposób pobierania danych karty z serwera też jest ustandaryzowany. Powinny zatem działać wszystkie urządzenia.

Ale gdyby Apple naprawdę się uparło i zamieściło w kodzie pobierania eSIM fragment typu

Kod: Zaznacz cały

if (carrier == "260-01") // PL - Plus
   throw Exception("Carrier not supported");
to i z eSIM byłyby nici. Przykład może przesadzony, oni raczej sprawdzają listę dozwolonych operatorów (a dla Polski to najogólniej mówiąc 260-02, 260-03 i 260-06), ale - efekt ten sam.

Natomiast dla sieci 5G - taki fragment niestety jest obecny w kodzie systemu, a na liście sieci dozwolonych brakuje 260-01.

Operator ostatnio się rozbudził i wprowadza nowe usługi (a czasami lepiej powiedzieć "nadrabia wieloletnie zaległości") raz za razem. Apple też będzie. Tylko najpierw musi dojść do Cupertino przelew na sporą sumkę. :lol:
j@n
PlusManiak
Posty: 66
Rejestracja: 17 cze 2020, o 19:20

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: j@n »

Nowy post, bo od ostatniego minęło duuużo czasu.

Skoro już nawet poseł interweniuje, to sprawa robi się poważna. ;)

https://gsmonline.pl/artykuly/posel-gra ... et="_blank

Szkoda tylko, że według naszej forumowej wiedzy stwierdzenie "wycinanie przez Plusa na poziomie sieci dostępu do 5G na iPhonie" jest całkowicie błędne. Plus nic nie ogranicza - ani 5G, ani VoLTE, ani VoWiFi (w przeciwieństwie do np. pewnego operatora na O jeśli chodzi o słynne już w tamtej sieci słabe wdrożenie IMS). To Apple blokuje 5G. Dobrze, że choć serwis GSMonline w tym artykule wspomniał o konieczności zawarcia umowy z firmą Apple by 5G działało.

Mówiąc szczerze - mam nadzieję, że UKE zajmie się tą sprawą. Na Apple nic nie wymuszą, to pewne. Ale przynajmniej wszyscy poznamy oficjalnie prawdę. Widziałem i słyszałem już wiele hipotez czemu nie działa 5G w Plusie na urządzeniach Apple. Niektóre były tak absurdalne, że... no, po prostu zasługujemy na oficjalne wyjaśnienia - i Plusa, i Apple, i urzędu.

Urzędowi zalecam również szybkie zajęcie się wyjaśnieniem sprawy. Za kilka miesięcy może być za późno, bo certyfikacja już będzie.

PS
Pisałem o różnych absurdalnych hipotezach. A wystarczy przeczytać komentarze na Twitterze pod wpisem o 5G w Plusie na iPhonie: "Plus celowo co jakiś czas kasuje mi konfigurację MMS na iPhonie i udaje Greka. W sieci O problemu nie ma." :lol:
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: mariusz9a »

Też uważam że konieczne jest oficjalne stanowisko, bo Plus milcząc tylko szkodzi sam sobie (swojemu wizerunkowi - jak piszesz ludzie myślą że to wina Plusa, co nie jest prawdą). Niech rzecznik oficjalnie powie, że Apple żada haraczu za odblokowanie 5G i VoXXX. Tyle, że po czymś takim certyfikacji już na pewno nie dostaną :-D
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
j@n
PlusManiak
Posty: 66
Rejestracja: 17 cze 2020, o 19:20

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: j@n »

Plus milcząc szkodzi swojemu wizerunkowi. Natomiast gdyby wydał oficjalny komunikat to mógłby zaszkodzić sobie jeszcze bardziej (może nie "certyfikacji nigdy nie będzie", tylko "certyfikacja będzie 100x droższa"). Dla firmy Apple Plus jest takim małym robaczkiem, którego mogą zgnieść jak tylko będą mieli ochotę.

Interwencja UKE to najlepsze co może być. Plus im odpowie, że nie blokują żadnych terminali. Apple im odpowie, że potrzebna jest certyfikacja operatora. Niech UKE potem trochę podrąży temat: "czy certyfikacja jest płatna", "jakie warunki trzeba spełnić" itp. Wszystko się wtedy wyjaśni. Przed urzędem kłamać nie powinni.

Tylko, że temat może być wkrótce nieaktualny. Niedawno były testy VoLTE. Coś się dzieje. Interwencja powinna być podjęta przynajmniej rok temu.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: mariusz9a »

Ja już kiedyś pisałem że z Apple powinno się zrobić porządek. Ale to trzeba zrobić na poziomie UE a nie Polski. Tylko UE ma szanse wywrzeć cokolwiek na Apple. I powinno się to zrobić jak najszybciej, żeby żaden z producentów czasami nie zaczął naśladować Apple...
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: mariusz9a »

Podobno na sofcie 15.4 ruszyło 5G od Plusa ;-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
untaztood
Początkujący PlusManiak
Posty: 15
Rejestracja: 28 gru 2021, o 12:28

Internet 5G w iPhone

Post autor: untaztood »

mariusz9a pisze:Podobno na sofcie 15.4 ruszyło 5G od Plusa ;-)
A jednak jest :-) pojawiły się aktualizacje operatora, ale dopiero po jakimś czasie po wgraniu 15.4
Ostatnio zmieniony 15 mar 2022, o 07:51 przez untaztood, łącznie zmieniany 1 raz.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: mariusz9a »

Napewno?
Załączniki
Źródło: telepolis.pl
Źródło: telepolis.pl
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: habish »

A co z VoLTE, VoWiFi, itp?
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6153
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: mariusz9a »

Czekam na jakieś sprawdzone info, ale wszelkie znaki wskazują, że też ruszyło (przynajmniej VoLTE).
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
Awatar użytkownika
kmis
Starszy Plusmaniak
Posty: 176
Rejestracja: 5 sty 2009, o 14:22
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Re: Internet 5G w iPhone

Post autor: kmis »

mariusz9a pisze:Czekam na jakieś sprawdzone info, ale wszelkie znaki wskazują, że też ruszyło (przynajmniej VoLTE).
Cześć Mariusz :)
Aż specjalnie przełożę kartę plusa do Iphone 13 pro :)
iPhone 15 pro MAX, S23 Ultra
ODPOWIEDZ