Internet po kablu (Ethernet)

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
misiek12345
Nowy
Posty: 6
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 09:46

Internet po kablu (Ethernet)

Post autor: misiek12345 »

Mam w plusie router huawei b525-3s i ma brand operatora. Obecnie Internet ciągne z tego routera z karty sim, a chciałbym po samym kablu bo wiadomo lepiej( ta karta po prawdzie jest mi zbędna(wolę kabel bo chciałbym się też trochę podłuczyć w kwestii informatyki i te rzeczy)). Czy jak wyjme tą kartę i podłącze kabel to muszę iść do operatora żeby móc to skonfigurować do działania po kablu (Ethernet). Inaczej chodzi mi o to co muszę zrobić żeby odbierać internet z samego routera po kablu, który jedną część podłączam do laptopa, a drugą do routera bez używania tej karty. Teraz co prawda jak go podłącze po kablu z tą włożoną kartą to działa ale ja bym chciał z samego routera. Co muszę zrobić? Czy muszę uzyskać jakąś konfiguracje(adresy ip, dhcp, dns) ewentualnie dokupić modem?
Kacper_kdx
Prawie PlusManiak
Posty: 42
Rejestracja: 20 maja 2020, o 01:42

Re: Internet po kablu (Ethernet)

Post autor: Kacper_kdx »

rozumiem, że chcesz używać dostarczonego Ci routera jako routera domowego, a nie modemu LTE
Podłącz RJ45 do portu WAN (lub LAN/WAN)
Jeśli to nowa wersja routera to w panelu konfiguracyjnym wejdź w Ustawienia Sieciowe i wejdź w zakładkę Ethernet. Tam powinny być opcje do zmiany połączenia Internetowego
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1240
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Internet po kablu (Ethernet)

Post autor: zbych_in_flames »

Na standardowym oprogramowywaniu nie jest to możliwe i nie zadziała, może gdzieś na sieci jest jakiś soft który ma na to wsparcie ale wątpię - bo to router pod LTE i raczej ma takie opcje wykastrowane o ile w ogóle je kiedykolwiek miał.
misiek12345
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 09:46

Re: Internet po kablu (Ethernet)

Post autor: misiek12345 »

A gdyby np. podłączył do niego nieużywany router, bo posiadam takowy w domu. Router, o którym mowa to https://www.tp-link.com/pl/home-network ... tl-mr3420/. To jest normalny router(nie u operatora zakupiony) tylko pytanie czy będą ze sobą współpracować. Tamten jest brandowany(huawei b525s-23a).
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1240
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Internet po kablu (Ethernet)

Post autor: zbych_in_flames »

A na tym Tp linku nie będziesz miał tego samego problemu? Podstawowe pytanie czy ten Huawei czy Tp-link ma być wykorzystany jako podstawowy router pod Internet stacjonarny jakiegoś operatora (bo póki co tak zrozumiałem Twój post) ? Czy chcesz go wykorzystać jako switch w innej części domu?

Tak swoją drogą nie zależnie do tego, jeśli nie ma to związku z siecią Plus to operator tutaj nic się nie pomoże bo to nie w jego zakresie.
misiek12345
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 09:46

Re: Internet po kablu (Ethernet)

Post autor: misiek12345 »

zbych_in_flames pisze: 13 lut 2023, o 15:25 A na tym Tp linku nie będziesz miał tego samego problemu? Podstawowe pytanie czy ten Huawei czy Tp-link ma być wykorzystany jako podstawowy router pod Internet stacjonarny jakiegoś operatora (bo póki co tak zrozumiałem Twój post) ?
Tak dokładnie o to chodzi.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1240
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Internet po kablu (Ethernet)

Post autor: zbych_in_flames »

No to kontaktuj się z tym operatorem stacjonarnym, z którym podpisałeś umowę... A tak w ogóle to ten opertor nie udostępnił ci żadnego routera w ramach umowy? Dlaczego koniecznie chcesz korzystać z tych routerów? Te sprzęty co wymieniłeś raczej do tego nie służą, co najwyżej mogą działać jako np.: access point
misiek12345
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 09:46

Re: Internet po kablu (Ethernet)

Post autor: misiek12345 »

zbych_in_flames pisze: 13 lut 2023, o 15:25 Tak swoją drogą nie zależnie do tego, jeśli nie ma to związku z siecią Plus to operator tutaj nic się nie pomoże bo to nie w jego zakresie.
Tego też właśnie chciałbym się dowiedzieć. Chodzi po prostu o to czy jak wyjme karte to co i czy wogóle musiałbym uzyskać coś od operatora np. jakąś konfiguracje żeby przystosować ten router do działania bez tej karty(adresy ip, dns, dhcp itp.) lub też ewentualnie dokupić jakieś urządzenie np. jakiś modem czy coś

EDIT:
zbych_in_flames pisze: 13 lut 2023, o 15:33 No to kontaktuj się z tym operatorem stacjonarnym, z którym podpisałeś umowę... A tak w ogóle to ten opertor nie udostępnił ci żadnego routera w ramach umowy? Dlaczego koniecznie chcesz korzystać z tych routerów? Te sprzęty co wymieniłeś raczej do tego nie służą, co najwyżej mogą działać jako np.: access point
Mam podpisaną umowę na internet z Plusem na ten internet i mam od niego router Huawei b525s-3a. Tylko że w obecnej konfiguracji ten router pracuje bardziej jako modem lte, a nie pełnoprawny router, ponieważ w środku znajduje się karta sim, która poprzez router udostępnia mi internet od plusa ze wszystkimi urządzeniami, z którymi się łącze za pomocą tego routera. A nie chce ciągnąć neta z karty w routerze tylko bezpośrednio podpiąć go pod laptopa kablem(rj45) i mieć internet bez włożonej do tego routera karty sim.
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1240
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Internet po kablu (Ethernet)

Post autor: zbych_in_flames »

No ten router został stworzy do działania w LTE, wiec jak najbardziej działa jako pełnoprawny router do Internetu mobilnego. Router to urządzenie udostępniające Internet na kilka urządzeń za pomocą wifi lub kabla ethernet - jeśli teraz korzystasz na laptopie z wi-fi z tego routera to nic nie stoi na przeszkodzie by połączyć się kablem ethernet do niego i w ten sposób korzystać ( ale dalej źródłem intenetu będzie sieć mobilna czyli karta SIM)

Jeśli nie chcesz "ciągnąć" z karty to skąd (router sam w sobie nie ma "internetu" - w tym wypadku sieć komórkowa jest jej źródłem, a z nią łączysz się za pomocą karty SIM).

Dalej nie rozumiem jak chcesz korzystasz bez karty SIM - skoro to dzięki niej masz połączenie z Internetem mobilnym - na to podpisałeś przecież umowę. Masz jakieś inne umowy na interent z innymi opertorami np.: stacjonarnymi? Inne źródło dostępu do Internetu niż karta SIM?
misiek12345
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 09:46

Re: Internet po kablu (Ethernet)

Post autor: misiek12345 »

zbych_in_flames pisze: 13 lut 2023, o 15:59 Dalej nie rozumiem jak chcesz korzystasz bez karty SIM - skoro to dzięki niej masz połączenie z Internetem mobilnym - na to podpisałeś przecież umowę. Masz jakieś inne umowy na interent z innymi opertorami np.: stacjonarnymi? Inne źródło dostępu do Internetu niż karta SIM?
nie
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1240
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Internet po kablu (Ethernet)

Post autor: zbych_in_flames »

No to odpowiedź jest prosta - na tę chwile bez karty SIM nie masz jak połączyć się z Internetem z wykorzystaniem tego routera, a do łącz stacjonarnych są dedykowane routery/modemy które otrzymuje się w ramach umowy od operatora z którym podpisze się umowę i wtedy ewentualnie można wykorzysta B525 jako access point do rozszerzenia dostępu w domu (np.: główny router na dole, access point na piętrze i między nimi kabel ethernet)
misiek12345
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 4 kwie 2016, o 09:46

Re: Internet po kablu (Ethernet)

Post autor: misiek12345 »

Ok dzięki
ODPOWIEDZ