Dziwne SMS-y

W tym dziale na Wasze pytania dotyczące Abonamentu odpowiadają specjaliści Plusa
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
jakubd
Nowy
Posty: 8
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 8 kwie 2023, o 19:48
Lokalizacja: Warszawa

Dziwne SMS-y

Post autor: jakubd »

Witam
Od około dwóch tygodni zauważyłem dziwne wiadomości SMS na billingu. Co jest bardzo istotne - nie są one wysyłane przeze mnie. Nie mam ich w historii wiadomości. Ot, telefon sobie leży i nagle coś musi wyjść, bo pojawia się potem w aplikacji iPlus. W załączniku pokazuje cześć zrzutu ekranu z aplikacji z przykładowym fragmentem billingu.

Numer, na który wysyłane są te wiadomości to 80149. Dzwoniłem na BOK, żeby upewnić się, czy na moim numerze są aktywne jakieś usługi dostępowe. Okazało się, że były aktywne dwie. Zostały one dezaktywowane, problem wydawałoby się zniknął, ale nic bardziej mylnego.

Przez chwile myślałem, że to może mieć związek z iMessage/FaceTime, ale po dezaktywacji ww. problem dalej występuje.

Dodam, że korzystam z iPhone, z najnowszym oprogramowaniem 16.4.1, wszystkie aplikacje są na bieżąco aktualizowane, telefon był resetowany kompletnie do ustawień fabrycznych, zmieniałem nawet profil eSIM. Robiłem dosłownie wszystko, co powinno zrobić się w tej sytuacji - ot, mógł być to wirus.. Mam kompletnie zablokowane wiadomości Premium, usługi dostępowe również - nic nie powinno się już ani aktywować ani wysyłać. Niestety dalej się to dzieje.

Skoro wykluczony jest wirus, wiadomości są w billingach jako bezpłatne - to mógłbym machnąć na to ręką i żyć dalej, ale nie daje mi to spokoju.

W Internecie najwiecej wyników zwraca usługa bezpieczny Internet od Orange, ale nie ma to sensu bo numer w Plusie mam od 2020 roku, a z Orange łączy mnie jedynie Umowa na światłowód. SMSy te „wysyłane” są nawet w godzinach, kiedy przebywam w pracy - nie ma więc możliwości, by było to powiązane z usługami Orange.

Blokowałem również ten numer na poziomie aparatu, niemniej jednak nie przyniosło to żadnego efektu. Wygląda to jakby coś chciało się aktywować, ale nie ma takiej możliwości bo usługi dostępowe mam zablokowane. Stąd co 15 minut wysyła ukryte SMSy - jakkolwiek to brzmi… Usługi systemowe Apple - nie sądzę by nagle Apple próbowało aktywować coś w godzinach około 6-22 (bo w tych godzinach pojawiają się te SMSy na billingach), w dodatku na polski numer Premium.

Wysłanie SMS o treści START BLOKADA na numer 8888 zwraca informacje, że nie zostały zablokowane żadne usługi.

Czy powinienem pisać tu reklamacje/wysyłać zgłoszenie do Plusa? Kompletnie nie wiem, co to jest i czy nie stwarza to zagrożenia bezpieczeństwa dla moich danych. Przeanalizuje jeszcze logi smartfona, może z nich uda mi się coś wyciągnąć - ale pytanie czy ktoś nie miał takiego problemu/ewentualnie co dalej z tym zrobić?
Załączniki
IMG_0001.jpeg
habish
Szalony PlusManiak
Posty: 5656
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:14
Lokalizacja: Polska

Re: Dziwne SMS-y

Post autor: habish »

Mam to samo, też iPhone.
armar9
Nowy
Posty: 4
Rejestracja: 10 lip 2022, o 20:09

Re: Dziwne SMS-y

Post autor: armar9 »

U mnie to samo sprawdziłem to w aplikacji i od 27 marca są wysyłane takie sms na nr 80149 do dziś wysłanych jest takich wiadomości 23 sztuki,nie mam pomysłu co to jest.Ani tegogo nie da sie zablokować ani dowiedzieć czegoś o tym numerze.
jakubd
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 8 kwie 2023, o 19:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne SMS-y

Post autor: jakubd »

W poniedziałek będę rozmawiał z supportem Apple. Podajcie proszę informacje, jaki macie iOS - 16.4 w górę? Problemy u mnie zaczęły występować właśnie po aktualizacji do tej wersji. Jeśli kilka osób ma taki problem, poinformuje o tym Apple bo może to coś po ich stronie.
Awatar użytkownika
andrzej220479
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 9 kwie 2023, o 12:10

Re: Dziwne SMS-y

Post autor: andrzej220479 »

Witam. Takie same jaja po aktualizacji do 16.4.1 No i jestem poza Polską i w roamingu to nie jest za darmo, a kasują po 1,23zł za niby wysłanego SMSa, ale jak i jest wyżej opisany problem, mój telefon fizycznie nic nie wysyła, ja to widzę tylko w aplikacji no i dostaje powiadomienia o niskim saldzie na koncie. Dodam jednak, że ten problem występuje tylko na 14 Pro Max. Mam 13 pro Max tez w roamingu, tez w PLUSie i tez z 16.4.1 , ale nic tam się nie dzieje ( obojga numery są na kartę i na moje imię ). Tak ze bardzo fajna sytuacja, bo kilka razy dzwoniłem do PLUSA, i oni nic nie wiedzą i nie mogą zrobić i non stop gadka ze niby mój telefon ma VIRUSA - ja im mowię ze to APPLE, ale do nich nie dociera...
jakubd
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 8 kwie 2023, o 19:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne SMS-y

Post autor: jakubd »

Cóż - skoro nie jest to problem jednostkowy, to na pewno nie jest to wirus. Przynajmniej tyle można wykluczyć i spać spokojnie.
Pytanie zatem po czyjej stronie leży problem…
Na logikę - bardziej po stronie Plusa, bo jest to numer krajowy - ale zobaczę w poniedziałek.
Co ciekawe pytałem o to na forum Apple, ale nie ma innej odpowiedzi, jak prawdopodobne malware. Można to jednak wykluczyć. Niekoniecznie muszą wiedzieć o co chodzi. Ciekawe co oficjalny Support na to. W BOK plusa owszem nic nie wiedzą i raczej się nie dowiedzą. To powinno być przedmiotem analizy na nieco wyższym poziomie.

EDIT:
Nie mogę edytować wiadomości, ale z tego co się dowiedziałem - problem nie występuje na numerach od Play. Nie wiem, jak inne sieci - ale przypuszczam, że z uwagi na fakt nielubienia się (mimo certyfikacji) iPhone z Plusem - problem dotyczy tylko sieci Plus. Jak ktoś ma możliwość sprawdzenia, czy takie "SMS-y" wychodzą również z innych sieci, to byłoby doskonale.
Awatar użytkownika
sl@w_es
Moderator
Posty: 4064
Rejestracja: 4 cze 2011, o 12:09
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dziwne SMS-y

Post autor: sl@w_es »

jakubd pisze: 9 kwie 2023, o 12:21(...) z tego co się dowiedziałem - problem nie występuje na numerach od Play. Nie wiem, jak inne sieci (...) Jak ktoś ma możliwość sprawdzenia, czy takie "SMS-y" wychodzą również z innych sieci, to byłoby doskonale.
Doskonale będzie jak zapoznasz się dokładniej z Regulaminem Plus Forum; w tym przypadku pkt 1 i 25.
„Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi.” - Stanisław Jerzy Lec
jakubd
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 8 kwie 2023, o 19:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne SMS-y

Post autor: jakubd »

"posty lub wątki dotyczące usług innych operatorów będą usuwane."
Jest tu dowolne pole do interpretacji. Przedmiotowy wątek nie służy reklamie usług innych operatorów, a jedynie padła sugestia weryfikacji, czy u innych OP-ów występuje podobny problem. Jeśli tak bardzo razi Cię nazwa konkurencyjnego operatora w poście, to po prostu go edytuj i ją usuń.... Nie bądź aż tak drobiazgowy :) Problem jak widać nie jest jednostkowy, stąd weryfikacja w innej sieci jest jak najbardziej na miejscu.
Awatar użytkownika
sl@w_es
Moderator
Posty: 4064
Rejestracja: 4 cze 2011, o 12:09
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dziwne SMS-y

Post autor: sl@w_es »

Ten temat dotyczy "Dziwnych SMS-ów", więc nie widzę powodu do dyskusji w tym wątku w kwestiach obowiązującego Regulaminu oraz próbie wpłynięcia na działania moderatora.
Swoją wypowiedzią zwróciłem tyko uwagę, aby wątek nie wykraczał poza zasady obowiązujące na FORUM nie oczekując dyskusji Off-topic.
Regulamin Plus Forum pisze:Rejestrując się na „Plus Forum” zgadzasz się na poniższe warunki. Jeśli się na nie nie zgadzasz, opuść i nie korzystaj z „Plus Forum”. PlusForum.pl dotyczy oferty operatora sieci Plus. (posty lub wątki dotyczące usług innych operatorów będą usuwane)
„Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba mówić do ludzi.” - Stanisław Jerzy Lec
jakubd
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 8 kwie 2023, o 19:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne SMS-y

Post autor: jakubd »

Jestem już po rozmowie z supportem Apple. Doszliśmy do wniosku, że po stronie Apple jak i samego iOS wszystko jest w porządku, z konsultantem zatem "umówiliśmy się" na test karty innego operatora. Przetestowałem - w innej sieci te SMS-y nie są w ogóle wskazane w billingach - zatem coś się "rozjechało" w systemach Plusa. No nic, będę to dalej badał i zobaczę, co uda się wskórać - bo problem po stronie Apple jest wykluczony, wykluczyliśmy też wszelkie wirusy - a samo Apple nie ma żadnych zgłoszeń w tej kwestii - zatem jest to ewidentnie problem po stronie Plusa... :/ Co ciekawe - w trybie "Lockdown" na iPhone - nie została "wysłana" ani jedna wiadomość SMS... jest to więc kwestia jakiejś aplikacji iPhone - a że Apple z Plusem nie za bardzo za pan brat, to cóż - jest co jest. Zobaczymy co sam Plus na to.
Sisko
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwie 2023, o 17:35

Re: Dziwne SMS-y

Post autor: Sisko »

Witam
Mam ten sam problem w sieci Otwarta działającej na nadajnikami sieci plus. Zmieniłem operatora z plus na otwarta i po wymianie karty tem sam nr co w plus nie działa iMessage i FaceTime. W informacji status czekam na aktywację.
Widzę ze w trakcie wysyłany jest sms na nr 80149
Ktoś pomorze ? Suporty Apple rozkłada ręce a operator nie widzi problemu
jakubd
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 8 kwie 2023, o 19:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne SMS-y

Post autor: jakubd »

iMessage, FaceTime to zupełnie co innego. Tam wysyłane są SMS-y aktywacyjne na numer międzynarodowy, nie wiem jak Twój OP do tego podchodzi. Co do SMS-ów na 80149, to problem (a właściwie to nie jest problem, ale...) jest znany i nie ma co się nim martwić na zaś - pewnie na dniach zostanie kompletnie wyeliminowany. I tylko tyle niestety mogę powiedzieć, dobrze, że odpowiedni ludzie się nim szybko zajęli :)
wlo
Szalony PlusManiak
Posty: 320
Rejestracja: 3 sty 2018, o 09:57

Re: Dziwne SMS-y

Post autor: wlo »

A czyj jest ten numer? Co jest w rejestrze numerów premium?
zbych_in_flames
V.I.P.
Posty: 1249
Rejestracja: 8 lis 2012, o 18:06

Re: Dziwne SMS-y

Post autor: zbych_in_flames »

No właśnie sprawdziłem na stronie i też pobrałem rejestr z strony UKE i tam go nie ma, zresztą jakby był to numer premium to by naliczało opłatę, a tego nie robi. Google znajduje tylko jakiś regulamin O z 2015 w którym był ten numer.
jakubd pisze: 10 kwie 2023, o 16:52 Co ciekawe - w trybie "Lockdown" na iPhone - nie została "wysłana" ani jedna wiadomość SMS... jest to więc kwestia jakiejś aplikacji iPhone - a że Apple z Plusem nie za bardzo za pan brat, to cóż - jest co jest.
A jakieś apki Orange'a nie masz przypadkiem?
jakubd
Nowy
Posty: 8
Rejestracja: 8 kwie 2023, o 19:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwne SMS-y

Post autor: jakubd »

Tu akurat nie chodziło o aplikacje Orange. To w ogóle nie ma związku z Orange 😅 Ta sytuacja już u mnie nie występuje, nie wiem jak u innych.
ODPOWIEDZ