5G Ultra - agregacja

Tematy związane z Internetem Mobilnym.
Regulamin forum
Specjaliści odpowiadają na posty w dni robocze, w godzinach 10:00 – 18:00
Novladek
Nowy
Posty: 9
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 13 gru 2020, o 21:32

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: Novladek »

mariusz9a pisze: 1 wrz 2023, o 07:56
Novladek pisze: 31 sie 2023, o 18:56 A czy jest jakiś przybliżony termin kiedy iPhone’y będą oficjalnie wspierane?
To od możliwości technicznych telefonu zależy czy działa na nim agregacja, a nie od operatora. Musisz w danych technicznych telefonu sprawdzić czy obsługuje agregację n41+n1+LTE.
Właśnie według tabelki producenta wszystkie te pasma są wspierane. A wiadomo, czy jest jakiś sposób na sprawdzenie z jakimi pasmami łączy sie iPhone, i czy taka agregacja występuje?
PonuryGrubas
Początkujący PlusManiak
Posty: 14
Rejestracja: 1 lis 2023, o 20:49

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: PonuryGrubas »

Witam, zamieściłem poniższy wpis w innym wątku, ale nie otrzymałem odpowiedzi. Proszę przedstawiciela Plusa o ustosunkowanie się do mojego eksperymentu, a innych użytkowników o ew. przeprowadzenie podobnego u siebie i podaniu wyników :)
"@MiG41 z wątku, który podałeś wynika, że agregacja być może jest, ale modem tego nie pokazuje. Ja przeprowadziłem eksperyment i udowodniłem (sobie ;) ) , że niestety agregacji 5G u mnie nie ma. Jestem w zasięgu 5G ultra (mapa Plusa), są u mnie dostępne oba pasma. Zmierzyłem prędkość przy wszystkich włączonych pasmach (230 Mbps), następnie wymusiłem N1 (85 Mbps), następnie wymusiłem N41 (230 Mbps). Wynika z tego jasno, że przy włączonych wszystkich pasmach modem i tak pracuje tylko na N41 a informacja o braku CA jest prawdziwa. Teraz pytanie do @Michał_Plus: dlaczego nie działa agregacja, pomimo spełnionych wszystkich wymagań technicznych? (ZTE MC889 +T3000, BT32222) Dodam, że mam ofertę firmową z całkiem sporym pakietem."
Awatar użytkownika
Michał_Plus
Specjalista Plusa
Posty: 5502
Rejestracja: 1 lut 2017, o 09:13

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: Michał_Plus »

PonuryGrubas, jak pisałem w sierpniu "wyświetlane jest natomiast pierwsze pasmo 5G. Producent jest świadomy sytuacji, termin realizacji poprawki nie jest znany". Do czasu wdrożenia, urządzenie nie będzie pokazało dwóch agregowanych pasm 5G.
Chcesz przedłużyć umowę, kupić nowy numer, albo przenieść go z innej sieci?

Obrazek

Sprawdź też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w naszym FAQ
PonuryGrubas
Początkujący PlusManiak
Posty: 14
Rejestracja: 1 lis 2023, o 20:49

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: PonuryGrubas »

@Michał_Plus jeżeli na wszystkich pasmach mam 230 Mbps, na N1 85 Mbps a na N41 230 Mbps to chyba logiczne jest, że nie ma agregacji i nie rozumiem w jaki sposób Twoja odpowiedź nawiązuje do mojego postu. Jest to dowód na to, że nie jest tak jak piszesz. No chyba, że wymuszanie pasm to też ściema, jednakże wymuszenie N1 i jego prędkość pokazuje, że nie. A gdyby przyjąć, że Ty masz rację, to po co agregacja, skoro i tak prędkość jest taka sama jak na N41? A 230 + 85 = 315, chyba, że tu też matematyka ma wyświetlać tylko pierwsze pasmo...
MiG41
PlusManiak
Posty: 81
Rejestracja: 27 lip 2023, o 12:04

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: MiG41 »

Czy dla pewności , możesz powtórzyć te testy ,kiedy BTS jest najmniej obciążony ? Może dosył do tego BTSa to jest maks te 230Mbps , i tą prędkość router jest w stanie ogarnąć bez N1...
PonuryGrubas
Początkujący PlusManiak
Posty: 14
Rejestracja: 1 lis 2023, o 20:49

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: PonuryGrubas »

@MiG41 późno w nocy lub wcześnie rano spokojnie przekracza 400 Mbps. Test o którym piszę był robiony w przedziale czasowym przełączenia ustawień modemu, czyli jakieś 2-3 min, a więc we w miarę stabilnych warunkach. Poza tym, wg moich obserwacji ok 230 Mbps to typowa prędkość w ciągu dnia. Zastanawia mnie tylko dlaczego N1 w ogóle nie jest używane w tej sytuacji. W sumie też nie narzekam na ten internet, bo jest super, ale jak się widzi testy 5G Ultra z prędkościami 700 Mbps w innych miejscach w kraju, to chciałoby się więcej ;)
MiG41
PlusManiak
Posty: 81
Rejestracja: 27 lip 2023, o 12:04

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: MiG41 »

@PonuryGrubas , ok. ale Twoje testy miały wykazać ,że MC889 pokazuje prawdę i nie agreguje N1 (mimo zapewnień Plusa) , a nie , że realna prędkość w dzień u Ciebie to 230Mbps...
Gdzieś jest zawsze wąskie gardło , najgłupszy przykład to ten , gdzie podłączasz się do routera skrętką i oczekujesz ,że będzie to 1Gbps , a przecież wąskim gardłem jest połączenie z operatorem ( zakładając ,że jest niższe ).
Tak samo i tu , możesz spiąć się z BTSem na N1+N41 i mieć "teoretyczną " prędkość 400Mbps a nawet 700Mbps , ale BTS jest spięty radiolinią , i to ona jest tym wąskim gardłem , i w godzinach normalnego ruchu,który dzielony jest przez użytkowników. Więc nie będzie różnicy , czy ty się zepniesz na N41 , czy na N1+N41 , realna prędkość jaka CI przypadnie będzie taka sama , bo taka wynika z dzielenia ruchu na użytkowników.
PonuryGrubas
Początkujący PlusManiak
Posty: 14
Rejestracja: 1 lis 2023, o 20:49

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: PonuryGrubas »

@MiG41 jest to bardzo dobra obserwacja, i być może tak jest, (choć skoro na każdym paśmie "coś jest", to teoretycznie przy agregacji powinno być trochę szybciej niż tylko na N41) ale z drugiej strony czy taki internet (zasięg) można nazywać 5G Ultra? Póki co prędkości, nawet poza szczytem, to zwykłe 5G. Cóż, może się jeszcze rozpędzi ;)
MiG41
PlusManiak
Posty: 81
Rejestracja: 27 lip 2023, o 12:04

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: MiG41 »

MC889 właśnie dostał nową aktualizację B13 , strona z informacjami sieci wygląda zupełnie inaczej , jest teraz tabelka z agregowanymi pasmami.
Czy ktos może potwierdzić , że teraz w zasięgu 5GUltra są już wyświetlane dwie pozycje N41 i N1 ?
PonuryGrubas
Początkujący PlusManiak
Posty: 14
Rejestracja: 1 lis 2023, o 20:49

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: PonuryGrubas »

Mój jeszcze nie widzi tej aktualizacji, chyba, że jest strona, z której można ją pobrać, to sprawdzę szybciej. Jak się zaktualizuje dam znać, czy coś się zmieniło.
MiG41
PlusManiak
Posty: 81
Rejestracja: 27 lip 2023, o 12:04

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: MiG41 »

Nie nie ma strony , po prostu w pewnym momencie będzie dostępna , ktoś pisał ,że już 23.11 miał , ja dostałem 5 dni później. Daj znać.
PonuryGrubas
Początkujący PlusManiak
Posty: 14
Rejestracja: 1 lis 2023, o 20:49

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: PonuryGrubas »

Dzisiaj mój modem otrzymał w/w aktualizację, ale nic się nie zmieniło pod względem działania modemu czy sieci. Są zmiany w menu, pokazuje, że widzi dwa pasma 5G (N41 i N1), pokazuje jakość sygnału na obu pasmach, ale nadal nie agreguje 5G. Szybkość pobierania pozostała bez zmian.
sebmag
Początkujący PlusManiak
Posty: 14
Rejestracja: 29 sie 2022, o 14:24

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: sebmag »

Utworzę na moment dygresję:
Kiedy smartfony Apple z serii iPhone 14 i 15 dostaną wsparcie dla 5G Ultra? Obydwie serie mają modemy zgodne z 3GPP Rel. 16 - agregacja dwóch pasm 5G NSA
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: mariusz9a »

sebmag pisze: 18 gru 2023, o 01:27 Kiedy smartfony Apple z serii iPhone 14 i 15 dostaną wsparcie dla 5G Ultra?
Zapytaj producenta. Operator nic do tego nie ma.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
sebmag
Początkujący PlusManiak
Posty: 14
Rejestracja: 29 sie 2022, o 14:24

Re: 5G Ultra - agregacja

Post autor: sebmag »

Ale to Plus przez lata nie chciał się dogadać z Applem w sprawie obsługi LTE czy VoLTE. Więc może on musi się dogadać w sprawie agregacji.
ODPOWIEDZ