Limit prędkości upload

Mobilny dostęp do internetu, wiadomości o technologi LTE - nowości, pytania, problemy
micra
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Meble Kuchenne na wymiar Warszawa - facebook
Rejestracja: 28 lip 2011, o 08:13

Limit prędkości upload

Post autor: micra »

Witam,

przeszukując Internet w odpowiedzi na pytanie "dlaczego upload w iPlus jest taki kiepski" trafiłem na to forum.

Dostęp do Internetu z iPlusa wykorzystuję w pracy - ostatnio włączyłem publiczny stały adres IP i o ile wcześniej nie zwracałem uwagi na upload o tyle przy zdalnym dostępie ma on kolosalne znaczenie.

Problem dotyczy dowolnych miejsc - jest tak samo i w Warszawie i w Lublinie - odległości do nadajników są w przybliżeniu do 1 kilometra - z widocznością różnie - połączenie odbywa się z budynku. O ile download jest na poziomie 1Mbit/s o tyle upload jest 100kbit lub 200kbit - zależnie od abonamentu.
Gdy miałem maksymalny upload w abonamencie 256kbit to realny maksymalny (nigdy nie spadało poniżej tego "maksimum", ale i nie wzrastało powyżej) to 100kbit, gdy przeszedłem na wyższy abonament to automatycznie transfer wzrósł do 200kbit.

Nie jest to problem modemu, bo powinien obsłużyć do 384kbit/s, zresztą sztywne limity w niższym i wyższym abonamencie o tym świadczą - nie udało mi się przekroczyć 100 lub 200kbit, choć abonament precyzuje limity na poziomach 256 i 1024kbit. Taki sam problem jest w kilku punktach Warszawy, taki sam również w Lublinie - limity są sztywne, ale nie zgodne z abonamentem.

Mam również BlueConnecta oraz dostęp do usługi z Orange i tam uploady oscylują w granicach 400-800kbit. Pamiętam, że kiedyś sytuacja była odwrotna - Plus miał piękne transfery, ERA trochę gorzej, a Orange był rozpaczliwie wolny i niestabilny - teraz to się zmieniło.

Z czym może być związany limit na upload niezgodny z umową? Czy to jest podstawa do rozwiązania umowy?
Awatar użytkownika
rafal2119
Szalony PlusManiak
Posty: 615
Rejestracja: 8 kwie 2010, o 12:40
Lokalizacja: Gdzieś na Kaszubach:)

Re: Limit prędkości upload

Post autor: rafal2119 »

micra pisze:Czy to jest podstawa do rozwiązania umowy?
Niestety nie masz takiej podstawy, bo wszystko zależy od tego jaką masz promocję na abonamencie, jak wysoki jest abonament i jaki rodzaj zasięgu jest dostępny.
Z iPlusem jest tak, że możesz zmienić promocję na tą najnowszą. Wystarczy zadzwonić na Biuro Obsługi Klienta - 2601.
Teraz nawet przy najniższym abonamencie masz 2 Mb/s downloadu i 512 kb/s uploadu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
micra
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Rejestracja: 28 lip 2011, o 08:13

Re: Limit prędkości upload

Post autor: micra »

Wybacz, nie rozumiem, ale może Ty też mnie nie zrozumiałeś:
- przy limicie uploadu w abonamencie 256kbit/s operator narzuca sztywny limit 100kbit/s
- przy limicie uploadu w abonamencie 1024kbit/s operator narzuca sztywny limit 200kbit/s.

W momentach testu download jest na poziomie 1Mbit/s lub więcej - z kiepskim sygnałem nie mam więc do czynienia, ale z limitem.

W przypadku pierwszym - 20 testów o różnych porach i w różnych dniach tygodnia - prędkość 95kbit/s-100kbit/s.

W przypadku drugim - wyższy abonament - testów mniej, ale też różne pory - prędkości 190-200kbit/s.

Zmiana maksymalnej prędkości nastąpiła po zmianie abonamentu - przypadek? Wartości maksymalne są poniżej wartości określonych w abonamencie i poniżej wartości maksymalnych dla używanego modemu.
kapec-k2
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Rejestracja: 27 lip 2011, o 14:18

Re: Limit prędkości upload

Post autor: kapec-k2 »

Jesteś pewny, że masz 100kb/s a nie 100kB/s ? Bo to jest dość duża różnica
Awatar użytkownika
rafal2119
Szalony PlusManiak
Posty: 615
Rejestracja: 8 kwie 2010, o 12:40
Lokalizacja: Gdzieś na Kaszubach:)

Re: Limit prędkości upload

Post autor: rafal2119 »

micra pisze:Zmiana maksymalnej prędkości nastąpiła po zmianie abonamentu - przypadek? Wartości maksymalne są poniżej wartości określonych w abonamencie i poniżej wartości maksymalnych dla używanego modemu.
To jaki masz abonament i w jakiej promocji zawarta jest umowa. Bo inaczej nie dojdziemy do sedna problemu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
micra
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Rejestracja: 28 lip 2011, o 08:13

Re: Limit prędkości upload

Post autor: micra »

kapec-k2 pisze:Jesteś pewny, że masz 100kb/s a nie 100kB/s ? Bo to jest dość duża różnica
Tak, jestem pewny, dlatego pisałem kbit, by nie było niejasności. Nie mogłem przekroczyć bariery 100kbit/s. Obecnie 200kbit/s.
micra
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Rejestracja: 28 lip 2011, o 08:13

Re: Limit prędkości upload

Post autor: micra »

rafal2119 pisze: To jaki masz abonament i w jakiej promocji zawarta jest umowa. Bo inaczej nie dojdziemy do sedna problemu.
Abonamenty:
- obecnie mam iPlus Firmowo 3GB (w profilu jest błędna informacja) i zgodnie z parametrami usługi powinienem mieć download 4Mbit/s (na to uwagi nie zwracam, jest wystarczający) i upload 1Mbit/s - wartości osiągane to odpowiednio 1,5Mbit/200kbit (download/upload)
- wcześniej (poprzedni okres rozliczeniowy) miałem iPlus Firmowo 1,5GB z downloadem 1Mbit/s i uploadem 256kbit/s - wartości osiągane to odpowiednio 1Mbit/100kbit.

Okres rozliczeniowy rozpoczyna się 25 dnia miesiąca i 24 lipca miałem 1Mbit/100kbit (stary abonament), a 25 lipca 1,5Mbit/200kbit - mówię o stabilnych wartościach maksymalnych.
Jeżeli z dnia na dzień w tej samej lokalizacji upload wzrasta dwukrotnie(!), a jednocześnie jest dużo poniżej wartości maksymalnej (zdefiniowanej w umowie), przy tym z downloadem nie ma raczej problemu - to mogę złożyć na karb jakości sygnału i zajętości sieci to jak to nazwać inaczej jak nie blokadą?

Nie jest to ograniczenie modemu, nie jest to ograniczenie routera - na pewno nie na tym poziomie transferu.
MK_
Początkujący PlusManiak
Posty: 28
Rejestracja: 28 cze 2011, o 13:20

Re: Limit prędkości upload

Post autor: MK_ »

Jaki masz modem?

Jeżeli program go obsługuje - to ściągnij Mobile Data Monitoring Application i się przez nią połącz - program pokazuje ograniczenia prędkości QoS.
micra
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Rejestracja: 28 lip 2011, o 08:13

Re: Limit prędkości upload

Post autor: micra »

MK_ pisze:Jaki masz modem?

Jeżeli program go obsługuje - to ściągnij Mobile Data Monitoring Application i się przez nią połącz - program pokazuje ograniczenia prędkości QoS.
Najczęściej korzystam z E160 (Huawei), ale ja nie łączę się bezpośrednio z komputera, ale przez router, co więcej router jest gdzieś tam w Polsce - aktualnie w Warszawie był, teraz blisko mnie i nie bawi mnie diagnostyka poza prostym testem transferu - jest albo kiepski, albo dobry.

Jeżeli na stałym łączu o deklarowanej przepustowości zauważę jakieś anomalie to nie będę się zastanawiał, czy mi ktoś coś blokuje, tylko jeżeli to zauważę to zgłoszę do ISP.

Na razie czekam na odpowiedź Plusa już chyba 5 dzień roboczy i zobaczę jaka będzie ich odpowiedź.
MK_
Początkujący PlusManiak
Posty: 28
Rejestracja: 28 cze 2011, o 13:20

Re: Limit prędkości upload

Post autor: MK_ »

Przecież ten modem ma chyba download 3,6Mbit/s a upload 384Kbit/s.
micra
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Rejestracja: 28 lip 2011, o 08:13

Re: Limit prędkości upload

Post autor: micra »

MK_ pisze:Przecież ten modem ma chyba download 3,6Mbit/s a upload 384Kbit/s.
Zgadza się, upload do 384kbit/s, to dlaczego jak jest limit upload 256kbit/s to osiągam max. 100kbit/s, a jak mi limit wzrasta do 1Mbit/s to osiągam max. 200kbit/s?

Nie ma to związku z konfiguracją od strony operatora? Nie oczekuję 384kbit/s, ale 200-256kbit/s przy pierwszym limicie i 300-350 przy drugim, tymczasem miałem 100 i mam 200.

Jeżeli ktoś zada jeszcze pytanie o typ routera, czy dobrze sobie radzi to informuję, że z kartami Orange oraz T-Mobile radzi sobie idealnie - ogranicza go wydajność modemu.

Pytanie brzmi: dlaczego upload jest sztucznie ograniczany i nie wynika to z umowy z firmą Polkomtel?
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Limit prędkości upload

Post autor: mariusz9a »

micra pisze:Najczęściej korzystam z E160 (Huawei), ale ja nie łączę się bezpośrednio z komputera, ale przez router, co więcej router jest gdzieś tam w Polsce - aktualnie w Warszawie był, teraz blisko mnie i nie bawi mnie diagnostyka poza prostym testem transferu - jest albo kiepski, albo dobry.
Ja tego nie rozumiem, jaki router i niby jak on jest sobie gdzieś w Polsce? :-D
micra pisze:Pytanie brzmi: dlaczego upload jest sztucznie ograniczany i nie wynika to z umowy z firmą Polkomtel?
Nie ma żadnego sztucznego ograniczenia.

Kup sobie modem obsługujący HSPA (np do 2 Mb/s) i nie będzie problemu z uploadem. I nigdy nie uwierzę że na tym modemie osiągnąłeś takie coś:
micra pisze:Mam również BlueConnecta oraz dostęp do usługi z Orange i tam uploady oscylują w granicach 400-800kbit.
Także wiesz... ;-)
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
micra
Początkujący PlusManiak
Posty: 12
Rejestracja: 28 lip 2011, o 08:13

Re: Limit prędkości upload

Post autor: micra »

mariusz9a pisze:Ja tego nie rozumiem, jaki router i niby jak on jest sobie gdzieś w Polsce? :-D
A jakie znaczenie ma router stojący "gdzieś w Polsce"? Normalny, umożliwiający podłączenie modemu 3G do portu USB. Jeżeli jest to ważne, choć nie mam bladego pojęcia dlaczego, to jest to AirLive 3G lub Edimax 3g-6200N. Dzięki routerowi mam dostęp gdzieś do środka. Mogę pracować zdalnie przy konfiguracji czegoś, nad czym pracuję.
mariusz9a pisze:Nie ma żadnego sztucznego ograniczenia.
Kup sobie modem obsługujący HSPA (np do 2 Mb/s) i nie będzie problemu z uploadem. I nigdy nie uwierzę że na tym modemie osiągnąłeś takie coś:
micra pisze:Mam również BlueConnecta oraz dostęp do usługi z Orange i tam uploady oscylują w granicach 400-800kbit.
Także wiesz... ;-)
To było przejęzyczenie i niedopowiedzenie - jak pisałem - najczęściej jest to E160, ale mam także E173u-2, który już nie ma ograniczenia czysto UMTSowego. Jako, że jest to "gdzieś w Polsce" to modem zamienię za 2-3 dni i wtedy będę mógł sprawdzić na E173u-2.

Nie mniej jednak jeżeli masz pomysł co jest przyczyną skoku prędkości uploadu ze 100 na 200kbit podczas zmiany umowy, przy braku takiego limitu w tej umowie - bo powinno skoczyć z 256kbit/s (stary limit) na 384kbit/s (nowy limit, tym razem sprzętowy) przy założeniu braku obciążenia sieci i istnieniu dobrego sygnału to chętnie dowiem się.

Chętnie dowiem się również, czy czymś normalnym jest download powyżej 1Mbit/s i upload poniżej 200kbit/s, bo może ja się czepiam i to są standardowe prędkości, których powinienem oczekiwać? Co mi z kupna modemu w technologii, który będzie obsługiwał kilkanaście megabitów skoro upload stoi w miejscu na poziomie 100-200kbit/s? Gdyby upload "skakał", "pływał" w jakichś granicach - ok, złożyłbym to na karb przeciążenia sieci - trudno, lepiej nie będzie, ale jeżeli w każdym kolejnym teście uzyskuję tą samą prędkość to znaczy, że doszedłem do granicy - sprzętowej lub narzuconej przez operatora. Skok ze 100 na 200 kilobitów/s jak dla mnie jest sygnałem, że to operator uziemia mnie i łącze jest niesymetryczne nie w stosunku 1/4, ale 1/10 lub 1/5.
MK_
Początkujący PlusManiak
Posty: 28
Rejestracja: 28 cze 2011, o 13:20

Re: Limit prędkości upload

Post autor: MK_ »

Jeżeli masz rację i będzie narzucony jakiś limit to niestety będzie bardzo trudno to wyegzekwować.
mariusz9a
Administrator
Administrator
Posty: 6159
Rejestracja: 20 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Limit prędkości upload

Post autor: mariusz9a »

Nie mam pojęcia w czym jest u Ciebie problem. Ludzie wstawiają na forum testy iplus z Warszawy i mają upload powyżej 1 Mb/s. Także nie mam pojęcia skąd u Ciebie taki problem. Zadzwoń do BOK i niech Cie płaczą z działem technicznym. Tam sobie to wyjaśnisz.
"Szczęśliwy, kto umie dzielić się z innymi"
Obrazek
ODPOWIEDZ